Projektu „Iris²“, kuriuo numatoma sukurti beveik 300 palydovų tinklą, siekiama konkuruoti su JAV palydovinio interneto paslaugų teikėjais, tokiais kaip Elono Musko „Starlink“ ir „Amazon“ projektas „Kuiper“.
„Šis pažangiausias žvaigždynas apsaugos mūsų svarbiausias infrastruktūras, sujungs atokiausias vietoves ir padidins Europos strateginį savarankiškumą“, – sakė Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Henna Virkkunen.
Viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės būdu sukurta sistema bus skirta tiek valdžios institucijoms, tiek ir privatiems klientams.
Numatomas 10,6 mlrd. eurų biudžetas – „Iris²“ leis užtikrinti saugų ryšį kariniais, gynybos ir diplomatiniais tikslais.
Pirmadienį ES pasirašė 12 metų trukmės projekto įgyvendinimo koncesiją su „SpaceRISE“ – Prancūzijos „Eutelsat“, Ispanijos „Hispasat“ ir Liuksemburgo SES vadovaujamu konsorciumu. Kiti partneriai yra OHB, „Airbus Defence and Space“, „Telespazio“, „Deutsche Telekom“, „Orange“ ir „Hisdesat“.
ES gynybos ir kosmoso komisaras Andrius Kubilius pasveikino sutarties pasirašymą kaip „stipresnės, labiau susietos bei atsparesnės Europos vizijos“ pradžią.
„Iris²" rodo Europos Sąjungos ryžtą ir įsipareigojimą stiprinti Europos kosmoso pasaulinę poziciją tiek saugumo, tiek ir konkurencingumo požiūriu, o tai naudinga mūsų vyriausybėms, įmonėms ir piliečiams“, – sakė A. Kubilius.
Daugiau kaip pusę projekto biudžeto padengs ES, 4,1 mlrd. eurų – privatus kapitalas, 550 mln. eurų – Europos kosmoso agentūra.