Lietuvos gretutinių teisių asociacija (AGATA), pasirodžius ETT išaiškinimui, suskubo paskelbti, esą kompensacijos už kūrinių kopijavimą asmeniniais tikslais turi būti taikytinos ne tik tuščioms skaitmeninėms laikmenoms – atmintukams, atminties kortelėms, standiesiems diskams, kompaktiniams diskams, bet ir įrenginiams, kuriais tie kūriniai gali būti atgaminami, pavyzdžiui, įrašomieji DVD grotuvai, mobilieji telefonai.
Vartotojams tai signalas, kad šios prekės gali brangti.
„Jau kelerius metus panašią nuostatą mėginama įgyvendinti ir Lietuvoje. Tikimės, kad ETT sprendimas galiausiai padės tai padaryti“, – sakė AGATA direktorė Agnė Masalskytė.
ETT paskelbė, kad verslo ar valdžios institucijų ne asmeninio kopijavimo tikslais naudojama įranga ir laikmenos negali būti apmokestinamos. Kompensaciją autoriams turi mokėti tik tie vartotojai, kurie realiai naudoja laikmenas ir įrangą kūriniams privačiai atgaminti. Be to, nutartyje sakoma, kad kompensacija turi būti pagrįsta autoriaus patiriama žala. Toks įvertinimas Lietuvoje nėra atliktas.
Taip pat teismas nurodė, kad žala, kuri įvertinama kaip minimali, nesukelia prievolės mokėti.
„Iš esmės jis (ETT sprendimas) reiškia, kad esamas apmokestinimas Lietuvoje nesuderinamas su ES teise“, – įsitikinusi asociacijos „Infobalt“ ES ir intelektinės nuosavybės reikalų vadovė Vilma Misiukonienė.
Anot jos, sprendimas įpareigoja Lietuvą apskaičiuoti konkrečią žalą, kurią patiria autoriai dėl asmeninio atgaminimo.
„LAWIN Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai“ asocijuotas partneris Mindaugas Kiškis įsitikinęs: jei bus apsispręsta toliau taikyti kompensacijas autoriams, pirmiausia reikės konkrečiai apskaičiuoti žalą, pagal kurią turės būti peržiūrėta tiek mokesčio bazė, tiek jo tarifai.