„Facebook“: programišiai 533 mln. naudotojų duomenis „išgavo“ 2019 metais

Socialinis tinklas „Facebook“ antradienį pareiškė, jog programišiai maždaug 0,5 mlrd. naudotojų asmens duomenis „išgavo“ 2019 metais, pasinaudoję funkcija, skirta padėti žmonėms lengvai susirasti draugus naudojant kontaktų sąrašus.
Netikros feisbuko paskyros kuriamos automatizuotai, milžiniškais kiekiais
Netikros feisbuko paskyros kuriamos automatizuotai, milžiniškais kiekiais / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Savaitgalį viename iš įsilaužėlių forumų pasirodė nemokamai platinami daugiau kaip 530 mln. „Facebook“ naudotojų duomenys. Tai pirmaujantį socialinį tinklą paskatino paaiškinti, kas nutiko, ir paraginti žmones budriai tvarkyti savo privatumo nuostatas.

„Svarbu suprasti, kad piktavaliai veikėjai šiuos duomenis gavo ne įsilaužę į mūsų sistemas, o išgavę juos iš mūsų platformos prieš 2019 metų rugsėjį“, – nurodė „Facebook“ produktų valdymo direktorius Mike‘as Clarkas.

„Tai dar vienas pavyzdys besitęsiančio technologijų bendrovių rungimosi su sukčiautojais, kurie sąmoningai pažeidžia platformų politiką, kad galėtų išgauti duomenų.“

Paskelbti buvo, be kita ko, telefono numeriai, gimimo datos ir elektroninio pašto adresai. Tačiau, pasak „Facebook“, slaptažodžiai ar finansiniai duomenys nebuvo pavogti.

Tokiam duomenų „išgavimui“ naudojama automatizuota programinė įranga, kurią pasitelkiant renkama informacija, kuria viešai dalijamasi internetu.

Kibernetinių nusikaltimų žvalgybos įmonės „Hudson Rock“ technologijų direktorius Alonas Galas šeštadienį tviteryje parašė, jog „ką tik buvo už dyka nutekinti ... 533 mln. „Facebook“ naudotojų duomenys“.

Jis tai pavadino „absoliučiu“ „Facebook“ „aplaidumu“.

Tuo tarpu M.Clarkas socialinio tinklo naudotojus paragino patikrinti savo privatumo nuostatas ir kontroliuoti, kokia informacija yra viešai prieinama. Jis taip pat paragino pasirūpinti didesniu savo paskyrų saugumu.

Tai ne pirmas kartas, kai didžiausias pasaulyje socialinis tinklas, turintis beveik 2 mlrd. naudotojų, dėl duomenų nutekėjimo ar netinkamo naudojimo atsiduria kritikos ugnyje.

Pavyzdžiui, 2018 metais kilo skandalas dėl „Cambridge Analytica“, Didžiosios Britanijos konsultacijų bendrovės, kuri per savo programėlę socialiniame tinkle rinko naudotojų duomenis, ir buvo spėta, kad šie duomenys galėjo būti panaudoti per 2016 metų JAV prezidento rinkimų kampaniją ir rengiantis referendumui dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES). „Cambridge Analytica“, kaip skelbta, galėjo gauti iš viso 87 mln. socialinio tinklo naudotojų duomenis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis