Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Filosofas Kristupas Sabolius apie vaizduotės beribiškumą: „Žmogus gali įsivaizduoti tuštumą ir žalias, miegančias idėjas”

Kodėl į reklamos agentūras reikėtų priimti septynmečius? Tokia turėjo būti skaitmeninių kūrybinių industrijų festivalio „PIXEL” kavinėje „Soul Box” surengtos diskusijos tema. Tačiau, nors ir keista, diskusijoje, kurią vedė Vilniaus universiteto filosofijos mokslų daktaras Kristupas Sabolius, apie reklamos agentūras kalbama nebuvo. Filosofas pasakojo apie vaikiškos vaizduotės peripetijas.
Filosofas Kristupas Sabolius
Filosofas Kristupas Sabolius / Monikos Baltrušaitytės nuotr.

Renginio metu K.Sabolius skaitė paskaitą apie vaizduotę ir kūrybiškumą pateikdamas įdomių, bet su reklama nesusijusių pavyzdžių, tokių kaip benzolo molekulės atsiradimas.

„Kai gavau pasiūlymą vesti paskaitą šia tema, nusprendžiau pasvarstyti, koks yra vaikystės ir kūrybingumo ryšis, – pasakojo K.Sabolius. Vėliau filosofas griebėsi akademinių triukų. – Jau dešimt metų tyrinėju žmogaus vaizduotę, o jei kalbame apie vaikystę ir tai, kaip susiformuoja mūsų mąstymo ir fantazavimo stereotipai, negalima nepaminėti filosofo J.Lacano, kuris teigė, kad vaizduotė mūsų kūrybingumą surakina. Anot jo, vaikystėje visi tampame narcizais.”

Pradėjus kalbėti apie tai, ar kūrybingumas nenukenčia nuo įtempto, skirtingų darbų tempo, K.Sabolius pasakė: „Mano patirtis rodo, kad kuo daugiau neatidėliotinų darbų turiu atlikti, tuo kūrybiškesni sprendimai mano galvoje atsiranda.” Jis paminėjo, kad siekiant kūrybiškumo, reikia derinti priešybes ir tai, kas nedera.

Kūrybiškumą ir vaizduotę tyrinėjantis filosofas paklaustas apie jų priešpriešą – racionalumą, atsakė: „Logikos ir racionalumo reikšmė mūsų gyvenime yra labai didelė ir nematau reikalo jos sumenkinti. Kiekvieno mokslo disciplina pagrįsta logišku samprotavimu. Tačiau kas nutinka tada, kai logika tampa tam tikra schema, kalėjimo tvarka? Per didelė disciplina paverčia mus jos įkaitais.”

Kalbai pasisukus apie beribes žmogaus vaizduotės galimybes, filosofas pabrėžė, kad žmogus gali įsivaizduoti bet ką, netgi tuštumą ar žalias ir miegančias idėjas. „Žmogaus akys mato mažiau nei smegenys,” – aiškino filosofas.

Festivalio „PIXEL” tikslas – Vilniuje sukurti drąsius ir inovatyvius verslininkus bei talentingiausius Lietuvos kūrėjus vienijančią erdvę. Skaitmeninės kūrybinės industrijos yra meno, technologijų ir verslo susiliejimas, kuriame svarbiausia vaidmenį atlieka kūrybiškas požiūris į technologijas.

Festivalis truks iki spalio 26 dienos ir jo metu bus pristatomos naujausios skaitmeninių technologijų tendencijos, organizuojamos diskusijos bei kontaktų mugės. Renginių ciklo uždarymą karūnuos pirmieji Lietuvoje skaitmeninių kūrybinių industrijų apdovanojimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos