„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Fizikai atrado naują branduolio formą, kuri gali reikšti, kad kelionės laiku neįmanomos

Fizikai dar kartą patvirtino, kad egzistuoja nauja atomo branduolio forma. Tai, kad branduolio forma nėra simetriška, kelia iššūkių fundamentalioms fizikos teorijoms, paaiškinančioms mūsų Visatos veikimą, skelbia sciencealert.com.
2013-aisiais pirmą kartą atrastas kriaušės formos branduolys radžio-224 izotope
2013-aisiais pirmą kartą atrastas kriaušės formos branduolys radžio-224 izotope / CERN iliustr.
Temos: 2 Kelionės Fizika

Atradimas taip pat gali padėti mokslininkams išspręsti vieną didžiausių teorinės fizikos mįslių – kur yra tamsioji medžiaga, – ir paaiškinti, kodėl keliauti į praeitį gali būti neįmanoma.

„Mes pastebėjome, kad šie branduoliai rodo į kryptį erdvėje. Tai įrodo, kad laike egzistuoja gerai apibrėžta kryptis ir kad mes visuomet keliaujame iš praeities į ateitį“, – sakė Marcusas Scheckas iš Vakarų Škotijos universiteto.

Iki šiol manyta, kad atomo branduolys gali būti trijų formų – sferinis, disko arba regbio kamuolio. Šios formos susidaro dėl elektrinio krūvio branduolyje paskirstymo ir jos priklauso nuo specifinių protonų ir neutronų kombinacijų tam tikro tipo atome.

Visų trijų formų atomo branduoliai yra simetriški, kaip numatyta ir dalelių fizikos CP Simetrijos teorijoje. CP Simetrija yra dviejų simetrijų, kurios, manoma, egzistuoja Visatoje, kombinacijos – C-Simetrijos ir P-Simetrijos.

C-Simetrijos teorijoje, dar žinomoje kaip krūvio simetrija, teigiama, kad jeigu bus pakeistas atominis krūvis, atomo fizika liks tokia pat.

P-Simetrijos (nuo žodžio parity) teorijoje sakoma, kad sistemą nusakančios erdvės koordinatės gali būti pakeistos pradžios taške taip, kad, pavyzdžiui, x,y ir z galėtų tapti −x, −y ir −z.

Galimybė, kad Visatoje galėtų būti pažeista C-Simetrija ir CP Simetrija yra viena iš pasiūlytų sąlygų, kurios galėtų paaiškinti antimedžiagos paslaptis Visatoje. Tačiau tai taip pat reikštų, kad standartiniam modeliui reikia rimtos peržiūros.

Vyraujančiuose fizikos modeliuose teigiama, kad po Didžiojo Sprogimo buvo sukurtos lygios medžiagos ir antimedžiagos dalys, tačiau dabar, praėjus milijardams metų nuo jo, mes tiesiogiai galime pastebėti tik medžiagą.

Asimteriškas kriaušės formos atomo branduolys pirmą kartą buvo atrastas 2013-aisiais Radžio – 224 izotope CERN ir labai nustebino mokslininkus. Dabar, praėjus trejiems metams atradimas patvirtintas antru tyrimu, kuris parodė, kad Bario-144 izotope atomo branduolys taip pat yra kriaušės formos.

Pasak M.Schecko, netolygus masės ir krūvio pasiskirstymas priverčia bario – 144 branduolius „rodyti“ tik viena kryptimi erdvėlaikyje. Tai galėtų paaiškinti, kodėl mums atrodo, kad laikas teka tik iš praeities į ateitį, o ne atvirkščiai, nepaisant to, kad fizikos dėsniams laiko kryptis nesvarbi.

Tyrimas publikuotas „Phyiscal Review Letters“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs