Žinoma, 7 teslų galios MRI aparatas yra tikras medicinos stebuklas. Juk jis generuoja magnetinį lauką, kuris yra 140 tūkst. kartų galingesnis už tą, kuris gaubia Žemę. 7 teslų MRI aparatas yra penkis kartus galingesnis už bet kurį kitą komercinį MRI aparatą Žemėje. Ir nedaug nusileidžia galingiausiai planetoje magnetinei jėgainei – 8 teslų magnetams, įrengtiems Didžiajame hadronų greitintuve LHC.
Veikdamas visu pajėgumu, INUMAC generuos magnetinį lauką, kuris iš savo gniaužtų nepaleis net 60 tonų sveriančio tanko.
Tiesa, LHC magnetai Žemėje jau nebe galingiausi. Šį titulą iš jų paveržė Ilinojaus universitete veikiantis MRI aparatas su „Agilent“ generuoja 9,4 teslos. Tačiau Čikagos magnetinė jėgainė skirta ne žmogaus audinių, o graužikų ar ypač mažų audinio fragmentų tyrimams.
7 teslų GE aparatais dabar darbuojasi IMAGO7 tyrimų fondo darbuotojai Pizoje (Italija). Tyrėjai čia studijuoja tokias smegenų disfunkcijas kaip Parkinsono liga. Galingiausiu medicininiu MRI aparatu mokslininkai sėkmingai stebi juodąją smegenų medžiagą (lot. – substantia nigra), kuri, kaip manoma, yra kertinė smegenų dalis, susijusi su Parkinsono liga.
Tai nereiškia, kad pacientams teks skristi į Pizą. „7 teslų aparatai yra sukurti standartinių 1,5 ir 3 teslų galingumo MRI aparatų pagrindu, tada ateityje tikimasi tiesiog padidinti silpnesnių MRI aparatų galią iki 7 teslų“, – aiškina GE Sveikatos skyriaus magnetinio rezonanso specialistas Baldevas Ahluwalia.
Ir tai – ne viskas. GE 7 teslų versiją netrukus gali pranokti dar galingesnis MRI aparatas, kurio galia sieks 11,75 teslos. Tai – INUMAC (Imaging of Neuro disease Using high-field MR And Contrastophores). 200 mln. eurų vertės mašina projektuojama nuo 2006 m., tačiau rinkoje turėtų pasirodyti jau šių metų rugsėjį. Jei standartiniai 1,5 ir 3 teslų aparatai pateikia 1 kvadratinio milimetro arba 10 tūkst. neuronų vaizdą, tai INUMAC pateiks maždaug 0,1 kvadratinio milimetro arba1 tūkst. neuronų vaizdą.
Daugiau kaip 8 metų INUMAC projektavimui visų pirma prireikė dėl didžiulės apimties inžinerinių darbų. Pavyzdžiui, INUMAC magnetams panaudota 170 km vielos iš superlaidaus nobio ir titano lydinio, į ritę susukto vieno mikrometro tikslumu.
Rite tekės 1500 amperų stiprumo elektros srovė, tačiau magnetą reikės vėsinti iki 1,8 kelvino. Magnetinę jėgainę vėsins superskysčio savybėmis pasižymintis skysto būvio helis. Dar 58 km vielos bus panaudoti priešingo magnetinio lauko generavimui ir apsauginiam skydui, kuris nuo galingo magnetinio poveikio saugos ligoninę. Veikdamas visu pajėgumu, INUMAC generuos magnetinį lauką, kuris iš savo gniaužtų nepaleis net 60 tonų sveriančio tanko.