2023 08 15

Genie atvejis: trylika metų mergaitė gyveno izoliuota nuo visuomenės, o vėliau tapo mokslinių tyrimų taikiniu

Istorijoje yra keli žinomi atvejai, kai žmogus augo socialinėje izoliacijoje, beveik nekontaktuodamas su kitais žmonėmis. Paprastai šie žmonės ankstyvoje vaikystėje atsidurdavo laukinėje gamtoje ir prisitaikydavo prie kitokio gyvenimo būdo, tačiau amerikietės Genie atvejis kitoks. Tėvas ją laikė įkalintą kambaryje daugiau nei dešimtmetį, pririštą arba surištą, visiškoje tamsoje. Būdama 13 metų ji buvo išlaisvinta, bet jos kankinimai nesibaigė – mergina tapo mokslinių tyrimų taikiniu.
Genie
Genie / „Wikimedia Commons“ nuotr.

Genie gimė 1957 m. ir visą vaikystę iki paauglystės patyrė smurtą, turėjusį rimtų ir negrįžtamų pasekmių jos fizinei ir psichinei sveikatai.

Jai ištrūkus iš nelaisvės, mergina domėjosi kalbininkai, psichologai ir kiti tyrinėtojai, kurie vaike įžvelgė neregėtą galimybę praktiškai išbandyti įvairias mokslines teorijas.

Kitaip tariant, Genie tapo idealia kandidate stebėti psichosocialinį, emocinį ir pažintinį individo vystymąsi po to, kai jis užaugo beveik visiškai izoliuotas nuo žmonių ir įprastos aplinkos.

Visų pirma, mokslininkai domėjosi, ar žmogus, jau įveikęs vadinamąjį kritinį kalbos mokymosi laikotarpį, gali išmokti pirmąją kalbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne