„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Geologas P.Šinkūnas apie klimato kaitą ir (ne)artėjantį ledynmetį (I)

Kai karta po kartos žvelgdami į tolį matome tą patį vaizdą ima atrodyti, kad žaliuojantys laukai, nuo vėjo siūbuojantys miškai, ežerėliai ir ramiai pro šalį vingiuojančios upės — amžinybės įspaudas lietuviškame kraštovaizdyje. Ar galite įsivaizduoti, kad prieš mažiau nei 20 tūkst. metų žemę po jūsų kojomis buvo sukaustęs ledas? Apie klimato kaitą, ledynmečius ir jų priežastis kalbamės su Vilniaus universiteto profesoriumi, geologu Petru Šinkūnu.
Tirpstantis ledynas Kanadoje
Tirpstantis ledynas Kanadoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Žmogus prieš gamtą

„Klimatas dabar yra labai panašus į priešpaskutinio tarpledynmečio, vadinamo Merkinės tarpledynmečiu. Šio laikotarpio pabaigoje buvo labai ryškus klimato pašiltėjimas, todėl kai kurie mokslininkai mano, kad dabartinį klimato šilimą lemia ne vien tik žmogaus veikla, bet ir kai kurie natūralūs procesai“, — pasakojo geologas P.Šinkūnas.

Pašnekovas paaiškino, kad klimato kaita yra natūralus procesas, besitęsiantis nuo pat Žemės susiformavimo ir nulemtas sudėtingų astronominių bei pačioje Žemėje vykstančių procesų, tarp kurių — tektoninių plokščių judėjimas, vandenynų srovės ir t.t. Vis dėlto, pabrėžė jis, tai anaiptol nereiškia, kad prie sparčiai šiltėjančio klimato neprisideda žmogus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“