Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Geomagnetinė audra sunaikino 40 „Starlink“ palydovų

Palydovai buvo paleisti vasario 3 d., o po dienos juos jau užklupo audra.
Visų palydovų, šiuo metu skriejančių apie Žemę, vizualizacija
Visų palydovų, šiuo metu skriejančių apie Žemę, vizualizacija / NASA

Ketvirtadienį (vasario 3 d.) „SpaceX Falcon 9“ raketa iš NASA istorinės 39A aikštelės Kenedžio kosmoso centre Floridoje paleido 49 „Starlink“ palydovus. Po dienos virš Žemės kilusi geomagnetinė audra padidino atmosferos tankį, todėl padidėjo palydovų pasipriešinimas ir dauguma jų buvo pasmerkti žūčiai.

„Preliminari analizė rodo, kad padidėjęs pasipriešinimas mažame aukštyje neleido palydovams išeiti iš saugaus režimo ir pradėti manevrus orbitoje“, – antradienį atnaujintame pranešime rašė „SpaceX“.

Geomagnetinės audros kyla, kai dėl intensyvaus Saulės vėjo Žemės magnetosferoje susidaro kintančios srovės ir plazma, teigia Kosminių orų prognozių centras. Ši sąveika gali sušildyti viršutinius Žemės atmosferos sluoksnius ir padidinti atmosferos tankį pakankamai aukštai virš planetos, kad paveiktų žemose orbitose esančius palydovus, pavyzdžiui, „Starlink“ interneto palydovus, rašo „Space“.

Vasario 4 d. kilusi geomagnetinė audra yra sausio 30 d. įvykusio Saulės išsiveržimo pasekmė.

Praėjusią savaitę „SpaceX“ paleisti 49 palydovai buvo iškelti į pradinę orbitą, kuri žemiausiame taške skriejo vos 210 km virš Žemės.

„Dėl audros paaštrėjimo greičio ir stiprumo atmosferos pasipriešinimas padidėjo iki 50 proc. daugiau nei ankstesnių paleidimų metu“, – savo atnaujintoje versijoje rašė „SpaceX“.

Daugumai naujųjų „Starlink“ palydovų pasipriešinimas buvo per didelis. Spėjama, kad iki 40 iš jų paliks orbitą kaip kosminės šiukšlės.

„Deorbitiniai palydovai nekelia jokios susidūrimo su kitais palydovais rizikos ir pagal konstrukciją žūsta grįždami į atmosferą, t. y. nesusidaro orbitinių šiukšlių ir į žemę nepatenka jokių palydovo dalių“, – apie palydovų grįžimą rašė „SpaceX“.

SpaceX nuotr./Vienos iš „SpaceX“ raketų su „Starlink“ palydovais startas
SpaceX nuotr./Vienos iš „SpaceX“ raketų su „Starlink“ palydovais startas

Praėjusią savaitę „SpaceX“ paleista „Starlink“ misija, pavadinta „Starlink 4-7“, buvo trečiasis bendrovės 2022 m. „Starlink“ skrydis. Tikėtasi, kad 49 palydovai, esantys laive, prisijungs prie daugiau kaip 1800 kitų šiuo metu orbitoje esančių „Starlink“ palydovų.

Nuo 2019 m. „SpaceX“ siekia orbitoje sukurti megakontekstą, kuriame vieną dieną galėtų būti iki 42000 palydovų. Šio projekto tikslas – užtikrinti didelės spartos interneto prieigą vartotojams bet kurioje Žemės vietoje, ypač atokiose ar nepakankamai aptarnaujamose vietovėse, yra sakiusi „SpaceX“.

Astronomai kritikavo „Starlink“ projektą dėl megapalydovo poveikio astronominiams stebėjimams, nes dėl didelio skaičiaus palydovų, kertančių naktinį dangų, teleskopų vaizduose gali atsirasti dryžių. Nuo tada „SpaceX“ stengėsi apriboti „Starlink“ palydovų matomumą, kad sumažintų jų poveikį astronomų bendruomenei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?