Graikijos Eubojos (dažnai dar vadinama Evija) saloje archeologai atkasė 2700 metų senumo šventyklą, kurioje rasta daug aukso, sidabro, gintaro, įvairių brangiųjų dirbinių, kultūrinių vertybių.
Šalies kultūros ministerija šį lobį pavadino „svarbiausiu per pastaruosius 65 metus žemyninėje Graikijoje aptiktu lobiu“.
VII a. pr. m. e. datuojamą 34 metrų ilgio pastatą 2023 m. atkasė tarptautinė 50 tyrėjų komanda
Archajinės šventyklos kasinėjimai atskleidė gausias aukas dievams. Graikijos kultūros ministerija savo pranešime teigė, kad tarp brangenybių buvo buvo rastas korintinis alebastras (senovinis indas kvepalams, kvapiesiems aliejams laikyti), atikinės vazos, taip pat papuošalai iš brangiųjų medžiagų – aukso, sidabro, koralų, gintaro.
Šventyklos viduje taip pat aptikta keletas struktūrų, kurias maldininkai greičiausiai naudojo kaip altorius.
„Pirmajame pasagos formos aukuro lygyje rasta keramikos, datuojamos VIII a. pr. m. e. pabaiga. Negalima atmesti galimybės, kad kai kurie iš objektų atsirado anksčiau nei šventykla“, – priduriama ministerijos pranešime.
Vienose seniausių šventyklos sekcijų aptikta bronzinių figūrėlių, vaizduojančių jaučius ir aviną, rašo leidinys „The Independent“.
Šventykla buvo iš dalies sugriauta, tikriausiai per gaisrą, VI a. pr. m. e. trečiajame ketvirtyje. Tuomet buvo pastatytos mūrinės pertvaros, saugančios kulto erdvės centrą, kol VI a. pabaigoje buvo pastatyta nauja šventykla, nurodoma Graikijos kultūros ministerijos tinklapyje.