Hakatone „Portathon“ iššūkį meta KU biotechnologijų startuolis

Rinką greitai turėtų pasiekti unikalus Lietuvoje sukurtas produktas, skirtas naftos išsiliejimų jūroje neutralizavimui. Biotechnologiją sukūręs Klaipėdos universitetas (KU) ir jo atžalinė įmonė „Inobiostar“ šią savaitę sėkmingai atliko bandymus realiomis sąlygomis uosto akvatorijoje ir jau ieško sprendimo pakuotės dizainui – tam bus pasitelkti inovatoriai iš Lietuvos bei užsienio.
Klaipėdos universiteto mokslininkai sukūrė inovatyvias priemones teršalams surinkti
Klaipėdos universiteto mokslininkai sukūrė inovatyvias priemones teršalams surinkti / KU nuotr.

Produktas iš mikroorganizmų ir šiaudų

Iššūkį hakatone „Portathon 2022“ metančio startuolio įkūrėja dr. Tatjana Paulauskienė tikisi, kad dizaino idėją komandoms pavyks sugeneruoti per 48 valandas – tiek standartiškai trunka šis hakatonas. Esant poreikiui vėliau pakuotės sprendimas dar būtų tobulinamas.
„Į hakatoną ateiname su inovacija, kuri nestokoja aktualumo ne tik Klaipėdoje, bet ir kituose Europos ir pasaulio uostuose, kuriuose vyksta intensyvi laivyba. Mesdami iššūkį dalyviams, tikimės, kad pavyks sugeneruoti tvarų pakuotės dizaino sprendimą, kuris ne tik užtikrins gerą kontaktą tarp išsiliejusios naftos ir taršos neutralizavimui skirto produkto – mums taip pat svarbūs patogaus transportavimo bei sandėliavimo aspektai“, – akcentavo dr. T.Paulauskienė.

Mokslininkės teigimu, ekologinių nelaimių atvejais siekiant likviduoti taršą dažniausiai būna pasitelkiamos cheminės medžiagos. Taikant cheminį metodą naftos teršalai susmulkinami į mažesnius lašelius ir dėl to skęsta, tačiau tai iš esmės neišsprendžia problemos. „Inobiostar“ ir KU sukurta biotechnologija naftos teršalus jūrinėje aplinkoje skaido pasitelkiant jais mintančius mikroorganizmus. „Sukurti jiems geriausias įmanomas sąlygas buvo viena kertinių užduočių. Laboratorijose atradome būdą, kaip minėtus mikroorganizmus apgyvendinti šiauduose – natūralių pagalbinių medžiagų terpėje. Tokiu būdu sprendimas ne tik puikiai atlieka savo pirminę funkciją, bet ir yra draugiškas aplinkai bei įgalinantis tikslingai panaudoti vietines žaliavas – žemės ūkio produkcijos likučius“, – aiškino mokslininkė.

KU nuotr./Klaipėdos universiteto laboratorija
KU nuotr./Klaipėdos universiteto laboratorija

Erdvė netikėtoms sinergijoms

„Portathon“, kuris šiemet vyks rugsėjo 30 – spalio 2 dienomis, idėjinis ir organizacinis branduolys yra Lietuvos jūrinis klasteris, Klaipėdos universitetas, šiemet 20 metų veiklos sukaktį minintis Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Pastaroji organizacija jau pateikė net tris iššūkius šių metų hakatono komandoms.

Pagrindinės tematinės „Portathon 2022“ iššūkių kategorijos šiemet atkartos jau pernai brėžtas kryptis – tai logistika, energetika, tvari uostų ir uostamiesčių aplinka, kibernetinis saugumas.

„Hakatonui skaičiuojant ketvirtus gyvavimo metus, matome skleidžiantis įdomias sinergijas, stiprėjant skirtingų sektorių ir sričių atstovų bendradarbiavimo saitus. Technologinio dizaino iššūkį šio renginio rėmuose turėsime jau antrąsyk – pernai Karinės jūrų pajėgos inicijavo iššūkį sugeneruoti lietuviško karo laivo interjero sprendimą. Komanda, kurioje jėgas sutelkė Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentai bei dėstytojai, tapo viena praėjusių metų „Portathon“ nugalėtojų, tad tikimės, kad ir šiemet inovatyvių dizaino sprendimų flangas bus stiprūs ir kovingai nusiteikęs“, – sakė KMTP plėtros vadovas Andrius Sutnikas.

KMTP nuotr./Andrius Sutnikas
KMTP nuotr./Andrius Sutnikas

Įsibėgėja registracija

Pagrindinė „Portathon“ bazė yra Klaipėdoje.

Šiemet hakatono partneriu tapus Europos universitetų aljansui EU-CONEXUS, iniciatyva papildomai turės virtualias arba fizines ambasadas Prancūzijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Kroatijoje, Rumunijoje, Airijoje, Vokietijoje, Kipre, kur veikia minėtam tinklui priklausantys akademiniai centrai. Kaip ir pernai, hakatonas „Portathon“ vyks hibridiniu formatu.

Komandos kviečiamos atvykti ir visam savaitgaliui „prisišvartuoti“ Klaipėdos mokslo ir technologijų parke arba prisijungti nuotoliniu būdu. Pavienių „Portathon 2022“ dalyvių ir komandų registracija jau įsibėgėjo.

Hakatono bendruomenės sudėtis kasmet pasižymi įvairove. Sprendimus čia generuoja inžinerinės, IT ir kitų studijų krypčių studentai iš Lietuvos bei užsienio šalių, mišrios akademinio jaunimo ir dėstytojų komandos, startuoliai, įmonių specialistai. Praėjusiais metais hakatonas Lietuvoje ir užsienio šalyse sutelkė daugiau nei 100 dalyvių.
Dalyviams, kaip ir kasmet, komandoms talkins gausi mentorių rikiuotė.

Hakatono komandos, kurių pateikti sprendimai bus pripažinti stipriausiais, bus įvertintos 1 000 Eur piniginiais prizais. Iššūkių sąrašą, kuris skelbiamas www.kmtp.lt, organizatoriai reguliariai atnaujina.
Jūrinis verslas bei kitos organizacijos savo iššūkius dar gali registruoti:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai