Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Identiški dvyniai padės NASA suprasti kosminių skrydžių įtaką genams

Vieninteliai identiški dvyniai NASA astronautai turėtų padėti daugiau sužinoti apie ilgalaikių kosminių misijų įtaką genams. Astronautas Markas Kelly, vadovavęs 4 kosmoso misijoms, tarp jų – ir paskutiniam erdvėlaivio „Endeavour“ skrydžiui, pasiliks būti tiriamu Žemėje, kol jo brolis dvynys atliks misiją orbitoje.
„STS-118“ misijos vadovas Scottas Kelly atlieka įrangos patikrinimo procedūrą
„STS-118“ misijos vadovas Scottas Kelly atlieka įrangos patikrinimo procedūrą / NASA nuotr.

M.Kelly iš NASA pasitraukė 2011 metais ir nusprendė skirti daugiau laiko rūpinimuisi žmona, JAV Atstovų Rūmų nare Gabrielle Giffords, kuri 2011 metų vasarį buvo pašauta į galvą. Tuomet politinio renginio metu Arizonoje šaulys pasikėsino nužudyti G.Giffords, o vėliau atidengė ugnį į atsitiktinius praeivius, nužudydamas 6 ir sužalodamas 26 žmones.

Astronauto brolis Scottas Kelly ruošiasi metus truksiančiai misijai Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS). Tai bus ilgiausias laiko tarpas, kurį kosmose praleis NASA astronautas. Iki šiol tik keturi rusų astronautai ilgiau nei metus gyveno dabar jau nebeegzistuojančioje kosminėje stotyje MIR.

„Tai bus pirmasis žvilgsnis į kosminių skrydžių poveikį genams, – teigė NASA mokslininkas Johnas Charles. – Toks tyrimas daugiausiai bus tik stebimasis. Pažiūrėsime, ką naujo sužinosime.“

NASA nuotr./Scottas Kelly (kairėje) su savo dvyniu broliu Marku
NASA nuotr./Scottas Kelly (kairėje) su savo dvyniu broliu Marku

M.Kelly, su žmona gyvenantis Arizonoje, sutiko tyrimo metu keletą kartų nuvykti į Hjustoną atlikti testų, kol jo brolis dirbs TKS.

S.Kelly yra dalyvavęs dviejuose kosminiuose skrydžiuose, taip pat dirbo kosminėje stotyje tiek kaip paprastas komandos narys, tiek kaip vadovas. Vienam iš dvynių gyvenant TKS, mokslininkai bandys atrasti genetinius pakitimus tarp šių brolių.

„Aš tikiuosi, kad tyrimams užteks paimti kraujo mėginių, taip pat astronautams bus pateikiamos apklausos ir klausimynai. Tai būtų lengviausia įgyvendinti, – teigė J.Charles. – Tačiau mes pasiruošę priimti bet kokius pasiūlymus, kuriuos pateiks mokslo bendruomenė. Sieksime sužinoti daugiau apie kosminio skrydžio įtaką vienam iš identiškų dvynių.“

Planuojama, kad S.Kelly, kuris misijoje dalyvaus kartu su Rusijos astronautu Michailu Kornienko, kosminę stotį pasieks 2015 metų kovą. Dvyniams tuo metu bus neseniai sukakę 50 metų.

2011 metais abu broliai galėjo tapti pirmaisiais kraujo giminėmis, vienu metu esančiais kosmose, tačiau dėl techninių gedimų ir pavėluoto erdvėlaivio paleidimo šie planai žlugo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos