Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu

Praėję 2024-ieji mums paliko visą eilę įdomiausių išradimų. Nuo televizoriaus pultelio dydžio įrenginyje telpančio gydytojo iki santuokų per aplikaciją – pernykštės inovacijos atliepė šių dienų aktualijas ir pademonstravo technologijų progresą. „Telia“ ekspertai pristato penkis praktiškus praėjusių metų išradimus, kurie turi potencialą labiausiai pagerinti mūsų kasdienybę, rašoma „Telia“ pranešime žiniasklaidai.
Skaitmeninė santuokų registracija
Asociatyvi nuotrauka / Adobe Stock nuotr.

„Kaip ir kiekvienais metais, pernai netrūko įspūdingai atrodančių konceptų. Technologijų parodose išvydome permatomus kompiuterius, orą valančius „vaisius“ ir net masažą darančias robotines rankas. Vis dėlto didelė dalis inovacijų 2024 M.Buvo labai žemiškos ir nukreiptos į paprastų vartotojų kasdienių iššūkių sprendimą. Tai puikiai iliustruoja klausos aparatais virtusios „AirPods Pro 2“ ausinės, bet kokios kokybės turinį į 8K raiškos „šedevrą“ verčiantis televizorius bei įrankiai kovai su dezinformacija“, – teigia „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.

„AirPods Pro 2“ – medicininės kokybės pagalba klausai

„AirPods Pro 2“ dienos šviesą išvydo dar 2022 m. Tačiau po pernai rugsėjį vykusio „Apple“ produktų pristatymo daugelis jų savininkų sužinojo, kad kišenėje nešiojasi ne tik belaides ausines, bet ir klausos aparato darbą atlikti gebantį prietaisą. Kartu su „iOS 18.1“ atnaujinimu „AirPods Pro 2“ gavo klausos testo ir klausos pagalbos funkcijas, kurios praverčia natūraliai prikurtusiems ar klausos sutrikimą turintiems asmenims.

Adobe Stock nuotr./Asociatyvi nuotrauka
Adobe Stock nuotr./Asociatyvi nuotrauka

„Mūsų klausa pamažu prastėja su amžiumi, todėl klausos pagalba yra reikalinga kur kas didesniam žmonių skaičiui, nei galvojame. „Apple“ įrenginyje atvėrus „AirPods“ nustatymus galima atlikti įvairių reguliuojančių institucijų patikimu tituluotą klausos testą, kurio rezultatai vėliau padeda parinkti tinkamą pagalbą klausai. Jei nustatomas sutrikimas, „AirPods Pro 2“ gali veikti kaip klausos aparatas, sustiprinantis aplinkos garsus ir žmonių balsus, o jei klausa nesutrikusi – „Media Assist“ nustatymai leidžia pagerinti medijos ir skambučių garsą“, – inovaciją detalizuoja M.Baltušis.

„Samsung Neo QLED 8K“: viskas aukščiausia raiška

8K raiškos televizoriai parduotuvių vitrinose matomi jau beveik penkerius metus, tačiau jų potencialą išnaudojančio turinio vis dar tenka ieškoti su žiburiu. Tiesą sakant, nemaža dalis „YouTube“ vaizdo įrašų vis dar neperžengia net „FullHD“ rezoliucijos, o kai kurios televizijos vaizdą iki šiol transliuoja vos HD raiška. Matant tokį rinkos pasyvumą didesnės raiškos atžvilgiu, akivaizdu, kad perėjimas prie 8K gali užtrukti ne vieną dešimtmetį, todėl „Samsung“ nusprendė nelaukti ir savo naujausiuose televizoriuose 8K „pagaminti“ pati.

„Samsung Neo QLED 8K“ televizoriuje integruotas dirbtinio intelekto (DI) sprendimas geba bet kokios rezoliucijos vaizdo kokybę realiu laiku pakelti iki 8K ribos, todėl vartotojams nebereikia tenkintis su maža turinio pasiūla. Papildomai, DI automatiškai pritaiko spalvas bei ryškumą pagal kambario apšvietimą, užtikrinant optimalų žiūrėjimo komfortą įvairiomis sąlygomis. O tai kartu mažina ir energijos sąnaudas, nes DI pasirūpina, kad elektra nebūtų švaistoma nereikalingam vaizdo ryškumui palaikyti.

Turinio kredencialai: pasitikėjimo skaitmeniniame pasaulyje stiprinimas

Socialiniuose plintant DI sugeneruotam turiniui, vis dažniau kyla klausimų dėl jo autentiškumo. Turinio kredencialų sistema („Content Credentials“) yra atsakas į šiuos iššūkius. Ši technologija leidžia patikrinti skaitmeninio turinio kilmę – nuotraukų, vaizdo įrašų ar kitų medijų – ir sužinoti, ar jos buvo redaguotos ar sukurtos naudojant dirbtinį intelektą. Prie minėtos sistemos sukūrimo prisidėjo tokie garsūs žaidėjai, kaip „Adobe“, „Microsoft“, „Intel“, „BBC“ ir „Truepic“, bendradarbiaudami per „Coalition for Content Provenance and Authenticity (C2PA)“ koaliciją.

„Turinio kredencialų sistema yra esminis žingsnis skaitmeninio pasaulio skaidrumo link. Ji suteikia vartotojams galimybę identifikuoti melagienas, taip mažindama dezinformacijos plitimą. Tai svarbu ne tik žiniasklaidai ar kūrėjams, bet ir kiekvienam iš mūsų, kaip informacijos vartotojams. Tokie įrankiai padeda atkurti pasitikėjimą skaitmenine erdve ir užtikrina, kad ateityje tokios galingos technologijos, kaip generatyvinis intelektas, būtų naudojamos atsakingai,“ – sako „Telia“ atstovas.

„Withings BeamO“ – daktaras kišenėje

„Withings BeamO“ – tai revoliucinis sveikatos priežiūros įrenginys, sujungiantis medicininius diagnostikos įrankius su telemedicinos sprendimais. Šis delno dydžio prietaisas, geba atlikti svarbiausius instrumentinius medicininius tyrimus – pamatuoti pulsą, kraujo įsotinimą deguonimi, užrašyti elektrokardiogramą ir net atlikti širdies bei plaučių auskultaciją. Gauti rezultatai gali būti akimirksniu perduoti gydytojui nuotoliniu būdu, kad jis galėtų tiksliai įvertinti situaciją.

Adobe Stock nuotr./Asociatyvi nuotrauka
Adobe Stock nuotr./Asociatyvi nuotrauka

„Šiuo metu populiari ilgaamžiškumo ir sveiko amžėjimo mada skatina žmones labiau rūpintis savo sveikata, tačiau medicinos paslaugos ne visada yra pasiekiamos taip lengvai ir greitai, kad susidūrus su nedideliu negalavimu būtų galima iškart patekti pas gydytoją. „Withings BeamO“ užpildo šią spragą, suteikdamas galimybę atlikti pagrindinius sveikatos patikrinimus vos per kelias minutes, neišeinant iš namų. Tai ypač naudinga tiems, kurie gyvena toli nuo gydymo įstaigų, yra užsiėmę ar tiesiog nori reguliariai stebėti savo sveikatos rodiklius“, – pastebi M.Baltušis.

„Diia“: skaitmeninė santuokų registracijos revoliucija

Ukrainos skaitmeninė platforma „Diia“ atvertė naują puslapį pasaulinėje technologijų ir valstybinių paslaugų integracijos istorijoje, suteikdama galimybę poroms susituokti internetu vos per 30 minučių. Šis sprendimas – tai pasaulyje pirmoji visiškai skaitmenizuota santuokos registracijos paslauga, kuri veikia be fizinio apsilankymo civilinėse institucijose. Platforma leidžia patvirtinti tapatybę, užpildyti reikalingus dokumentus ir gauti santuokos liudijimą sutuoktiniams neiškėlus kojos iš namų.

„Diia“ nuotolinių santuokų sprendimas buvo kuriamas Rusijos okupuotose Ukrainos zonose gyvenantiems asmenims, kurie negali susitikti su savo antrąja puse ir su ja nuvykti į civilinės metrikacijos biurą. Norėdami pasinaudoti šia paslauga, abu vartotojai „Diia“ programėlėje turi patvirtinti savo tapatybę, o vienas jų kitam turi „pasipiršti“ arba, kitaip tariant, išsiųsti prašymą susituokti. Antroji pusė turi dvi savaites patvirtinti prašymą programėlėje ir kai tai padaro, „Webex“ platformoje organizuojamas būsimųjų sutuoktinių vaizdo susitikimas su metrikacijos biuro atstovu.

Visa procedūra netrunka net valandos, o ja jau spėjo pasinaudoti daugiau negu milijonas ukrainiečių. Tikėtina, kad anksčiau ar vėliau panaši santuokų skaitmenizacija ateityje taps prieinama ir kitose valstybėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų