Įdomūs perdirbto plastiko panaudojimo būdai: nuo mašinų iki maisto

Nuolatinis vartojimas yra viena žalingiausių veiklų, kuria mes užsiimame. Net ir stengiantis gyventi tvariau, dauguma drabužių bei maisto produktų mūsų namus pasiekia plastikinėse pakuotėse. Visame pasaulyje į vandenynus išmetama aštuoni milijonai tonų plastiko atliekų per metus, o patekusios į vandenynus šiukšlės kelia pavojų ne tik gyvūnams, bet ir mums. Dėl to itin svarbu rūšiuoti plastiko atliekas.
Plastiko tarša
Plastiko tarša / 123RF.com nuotr.

Kas nutinka plastikui?

Išmetę šiukšles į konteinerį, nesusimąstome, kas jų laukia toliau. Žinome, kad plastikas yra perdirbamas – tačiau kaip atrodo šis procesas?

Iš konteinerių plastikas patenka į rūšiavimo sistemą. Priklausomai nuo įrenginio, rūšiavimą atlieka darbuotojai, optiniai skaitytuvai arba ir vieni, ir kiti. Plastikas išrūšiuojamas pagal savo polimero tipą. Tai, kas netinkama perdirbti, išvežama į sąvartyną.

Prieš pradedant likusį plastiko perdirbimo procesą, jis susmulkinamas ir praplaunamas, rašo „Recycle Now“.

Mechaninio perdirbimo metu švarūs perdirbto plastiko ryšuliai keliauja į perdirbimo įmones, kur yra lydomi ir formuojami į granules. Švarius plastikus galima lengvai įkaitinti, tada suskaldyti bei naudoti įvairių daiktų gamybai, pavyzdžiui – vandens buteliams. Mažiau švarių plastikų partiją galima paversti poliesterio pluoštu ir naudoti kilimams ar drabužiams.

Perdirbto plastiko panaudojimas yra labai platus, o dauguma įmonių nestokoja vaizduotės. Štai įdomiausi būdai, kam naudojamas perdirbtas plastikas.

Plastiko dalys išmaniuosiuose įrenginiuose

Ne paslaptis, kad dauguma didžiųjų technologijų kompanijų vienaip ar kitaip prisideda prie aplinkos išsaugojimo – mažina sunaudojamo plastiko kiekį įrenginių pakuotėse bei perdirbto plastiko detales naudoja pačiuose išmaniuosiuose įrenginiuose.

Kurdama „iPhone 13“, „Apple“ vis dar naudoja iškastinio kuro pagrindu pagamintą plastiką. Tačiau jo antenai naudojamas perdirbtas plastikas, o dešimčiai kitų komponentų – 35 proc. ar daugiau perdirbto plastiko.

O „Samsung“ iš išmestų žvejybos tinklų pagamintas medžiagas taiko visiems gaminiams, pradedant naujais „Galaxy S“ serijos įrenginiais.

123RF.com nuotr./Telefonų taisymas
123RF.com nuotr./Telefonų taisymas

Naujausias „Samsung“ telefonas – „Galaxy S22“ – yra parduodamas 100 proc. perdirbto popieriaus ir perdirbto plastiko pakuotėje.

Kiti, mažiau žinomi, tačiau tvarumo prasme ne ką prastesni yra „Fairphone“ telefonai. Šios bendrovės išmanieji telefonai populiarūs tarp ekologijos entuziastų, mat yra gaminami iš ASI sertifikuotų tiekėjų aliuminio ir 100 proc. perdirbto plastiko.

Maistas iš plastiko?

Ateityje jūsų vaniliniai ledai gali būti gaminami iš plastikinių butelių, mat mokslininkai sugalvojo būdą, kaip naudojant genetiškai modifikuotas bakterijas plastiko atliekas paversti vanilės „aromatu“.

Vanilinas – junginys, kuris suteikia vanilės kvapą ir skonį – gali būti natūraliai išgaunamas iš vanilės pupelių arba gaminamas sintetiniu būdu. Šiuo metu apie 85 proc. vanilino gaminama iš cheminių medžiagų, gaunamų iš iškastinio kuro, rašo „The Guardian“.

Ankstesniuose tyrimuose buvo pademonstruota, kaip iš polietileno tereftalato pagamintus plastikinius butelius suskaidyti į pagrindinį jo subvienetą, vadinamą tereftalio rūgštimi. Tereftalio rūgšties ir vanilino cheminė sudėtis yra labai panaši, todėl inžinerijos būdu sukurtoms bakterijoms tereikia tik nežymiai pakeisti vandenilių ir deguonies junginių, prisijungusių prie to paties anglies „stuburo“, skaičių.

Pasak „The Guardian“, tyrėjai sumaišė savo genetiškai modifikuotas bakterijas su tereftalio rūgštimi ir vieną dieną laikė jas 37 laipsnių temperatūroje. Apie 79 proc. tereftalio rūgšties vėliau virto vanilinu.

Kitą būdą kaip plastiką perdirbimo kelyje paversti maistu sugalvoję mokslininkai pasiūlė jį konvertuoti į baltymus.

Plastikinės mašinos

Ne, kalbame ne apie vaikiškas žaislines mašinėles. Perdribtas plastikas naudojamas mašinų dalių gamybai, bet taip pat egzistuoja automobilių, sukurtų naudojant vien perdirbtą plastiką.

Štai 2020 m. Nyderlandų studentų komanda sukūrė elektrinę transporto priemonę, pagamintą tik iš atliekų – nuo plastiko, perdirbto iš vandenyno, iki buitinių šiukšlių. Dviejų vietų automobilis išvysto 90 kilometrų per valandą greitį ir vienu įkrovimu gali nuvažiuoti 220 km, rašo „Reuters“.

Gamintojo nuotr./Birò O2 elektromobilis
Gamintojo nuotr./Birò O2 elektromobilis

O „Mandalaki Studio“ kartu su Italijos automobilių kompanija „Estrima“ sukūrė pirmąjį koncepcinį elektrinį automobilį, pagamintą iš 80 proc. perdirbto plastiko.

Automobilis „Birò O2“ buvo pristatytas Milano dizaino savaitės metu 2019 m., dalyvaujant galerijos „Rossana Orlandi“ rengiamame „Ro Plastic Prize“ konkurse. Jame dizaineriai buvo kviečiami kurti naujus plastiko perdirbimo ir pakartotinio panaudojimo būdus.

Pasak jo kūrėjų, O2 modelis yra elektromobilis, kuriam pagaminti panaudota daugiau perdirbto plastiko nei bet kuriai kitai rinkoje esančiai transporto priemonei.

Pagalvės ir vaikų žaidimų aikštelės

Reikšminga kokybiško miego dalis priklauso nuo gero patalynės ir pagalvių pasirinkimo. Perdirbtas plastikas (ypač buteliai) taip pat naudojamas pagalvių bei antklodžių užpildams gaminti.

Perdirbtas plastikas naudojamas ir kaip pagrindinė medžiaga, pavyzdžiui – iš perdirbtų plastikinių gėrimų konteinerių gali būti gaminami lauko baldai bei žaidimų aikštelių įranga.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Asociatyvi nuotr.
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Asociatyvi nuotr.

Be didelio tankio polietileno, perdirbto plastiko gaminiuose gana populiarus ir mažo tankio polietilenas. Jis yra lankstesnis ir skaidresnis nei didelio tankio rūšis. Abi rūšys pasižymi panašiu atsparumu cheminėms medžiagoms, pavyzdžiui, šarmams ir rūgštims. Iš perdirbto mažo tankio polietileno gaminami tokie gaminiai kaip plėvelė ir lakštai, taip pat siuntinių vokai.

Perdirbtas plastikas taip pat naudojamas kasdienių rūbų gamyboje. Pavyzdžiui, 2019 m. „Adidas“ pagamino virš 11 mln. batų porų, kuriose buvo dalinai panaudotas perdirbtas plastikas.

Taip pat perdirbtas plastikas naudojamas dantų šepetukų, kilimų, puodelių, akinių, sporto įrangos bei kitų kasdienybėje naudojamų daiktų gamybai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai