Ilgasis COVID sumaitojo jauną maratonininką: dabar net joga reikalauja per daug pastangų

Norint padėti tūkstančiams kenčiančių nuo ilgalaikių koronaviruso infekcijos pasekmių, Anglijoje atverta daugiau nei 60 klinikų.
Paciento plaučių rentgenograma
Paciento plaučių rentgenograma / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tyrimai rodo, kad vienam iš penkių žmonių išsivysto ilgojo COVIDo simptomai, įskaitant apsiblaususią sąmonę, nerimą, depresiją, oro trūkumą ir išsekimą. JK Nacionalinės statistikos biuro duomenimis, tokios problemos iki 12 savaičių kamavo apie 186 000 žmonių.

Šios klinikos suburia gydytojus, seseles, fizioterapeutus ir ergoterapeutus, teikiančius fizinę ir psichologinę pagalbą bei teikia reikiamą gydymą ir reabilitaciją. Pacientus klinikas nukreipia bendrosios praktikos (šeimos) gydytojai.

Londone įsikūrusį 32 metų verslininką Tomą Stayte'ą ligos simptomai kamavo ne vieną mėnesį. Čia jo paties lūpomis nusakoma jo gyvenimo su liga patirtis.

„Jei kovą būtumėte pasakę, kad mano „švelnus“ Covid-19 atvejis virs devynis mėnesius trukusia – ir tebesitęsiančia – gyvenimą pakeitusia liga, būčiau tik nusijuokęs, tačiau štai, matote patys. Maniau, jaunystė ir fizinis pasirengimas mane apsaugos, tačiau klydau. Anksčiau bėgiodavau maratonus, dabar net lengva joga tampa iššūkiu. Nebūna dienos, kad nepasireikštų koks nors simptomas ar skausmas. Kartais jaučiuosi it kalinys savo paties kūne“ – pasakojo sveikatą praradęs jaunas vyras.

„Žvelgiu į savo ankstesnį gyvenimą ir suvokiu, kokia privilegija buvo kasryt pabusti gerai jaučiantis. Nors kovą maniau jau pasveikęs, gegužės pradžioje liga užgriuvo kuo plačiausius simptomų rinkiniu. Tampriai krūtinę suspaudusi ir kvėpuoti neleidžianti juosta, gausus naktinis prakaitavimas, raumenų spazmai, odos bėrimas, iššokusios venos, besivelianti kalba, sunkus rijimas, neuralgija, pilvo skausmai, krentantis svoris, kognityvinės problemos, sąmyšis, fantominiai kvapai, skoniai ir garsai, galūnių tirpimas ir dilgčiojimas. Tai dar ne visas sąrašas. Persigandau, bet mano gydytojai ir konsultantai įtikinėjo, kad tai tik nerimas. Kai gydytojams kraujo testais ar skenavimu mano simptomų paaiškinti nepavykdavo, jie dažnai išvis neigė, kad sergu ar neteikdavo simptomams reikšmės“, – pasakojo T.Stayte'as

„Jaučiausi it kraustyčiausi iš proto. Apsiverkiau suradęs internetinę pacientų grupę ir supratęs, kad nesu vienas. Dabar žinome, kad vienas iš 10 užsikrėtusių COVID-19, patirs ilgąjį COVIDą. Mane pribloškė, kai sužinojau, kad tai vadinama medicininiu gaslightingu – kai sunkiai diagnozuojami sutrikimai nurašomi kaip „nerimas“ ar „visa tai tik jūsų galvoje“, ir kad mano potyris tėra maža dalelė to, ką patiria daug moterų ir BAME (rasinių mažumų) bendruomenės narių“, – patirtimi dalijosi ligonis.

„Nors reikalai nuo vasaros pasitaisė, iki „normos“ dar toli šaukia. Niekas iš tiesų nežino, kada – ir ar iš viso – pasijusime geriau. Šios ligos anksčiau niekas nėra patyręs ir tyrimų šia tema dar neegzistuoja. Bet jei ši ilga ir slegianti liga mane ko nors ir išmokė, tai atjautos ir kantrybės – tiek savo, tiek ir visų kitų atžvilgiu. Kad išgytume, visi – pacientai, gydytojai ir mokslininkai – privalome veikti kartu ir sukurti išties holistinį Ilgojo COVIDo gydymą. Ilgasirgiai, su kuriais susisiekiau per pastaruosius devynis mėnesius, yra stipriausi, atkakliausi ir aktyviausi mano sutikti žmonės. Vien todėl, kad kol kas nežinome, kaip tai gydyti, nereiškia, kad tai nėra įmanoma. Tikiu, tai išgydoma ir niekados nepasiduosiu“, – viltimi dalijosi T.Stayte'as.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis