Įminta rusų šnipu laikyto baltojo delfino paslaptis

Galbūt pagaliau pavyko įminti mįslę, kas yra prie Norvegijos krantų kelerius metus lankęsis prijaukintas baltasis delfinas, vietos gyventojų pakrikštytas „Hvaldimiru“, nes spėliota, kad tai – Rusijos šnipas, rašo BBC.
Delfinas
Delfinas / Shutterstock nuotr.

Pirmą kartą į paslaptingąjį baltąjį delfiną visuomenė atkreipė dėmesį prieš penkerius metus, kai jis priartėjo prie žvejų prie šiaurinės Norvegijos pakrantės.

„Delfinas pradėjo trintis į valtį, – BBC pasakojo vienas iš tuo metu valtyje buvusių žvejų Joaras Hestenas. – Girdėjau apie nelaimės ištiktus gyvūnus, kurie instinktyviai žino, kad jiems reikia žmonių pagalbos. Pagalvojau, kad tai – protingas delfinas“.

Situacija buvo neįprasta, nes delfinas buvo labai prijaukintas, o taip toli į pietus jie retai matomi. Be to, gyvūnas vilkėjo diržą, ant kurio buvo tvirtinimas fotoaparatui ir užrašas anglų kalba „Equipment St Petersburg“ (liet. „Įranga Sankt Peterburgas“).

J.Hestenas nuėmė diržą nuo delfino, kuris vėliau nuplaukė į netoliese esantį Hammerfesto uostą, kur gyveno kelis mėnesius.

Rusijos šnipas ar chuliganas?

Plačiai svarstyta, kad prijaukintas delfinas galėtų būti Rusijos šnipas.

Nors Rusija visada atsisakydavo patvirtinti arba paneigti, kad baltąjį delfiną treniravo jos kariškiai, dr. Olga Špak, kuri nuo 1990-ųjų iki 2022 m., kol grįžo į gimtąją Ukrainą, dirbo Rusijoje ir tyrinėjo jūrų žinduolius, BBC naujienų tarnybai sakė, kad ji tuo įsitikinusi 100 proc.

Jos nuomone, delfinas iš tiesų priklausė kariškiams ir pabėgo iš karinio jūrų laivyno bazės už poliarinio rato. Visgi O.Špak nemano, kad tai buvo šnipas. Ji svarstė, kad baltasis delfinas buvo mokomas saugoti bazę ir pabėgo, nes buvo „chuliganas“.

Dr. O.Špak, kurios pasakojimas paremtas pokalbiais su draugais ir buvusiais kolegomis Rusijoje, apie tai papasakojo BBC dokumentiniame filme „Delfino šnipo paslaptys“.

Mokslininkė nenorėjo įvardyti savo šaltinių Rusijoje dėl jų pačių saugumo, tačiau sakė, kad išgirdusi apie Norvegijoje pastebėtą delfiną, Rusijos jūrų žinduolių tyrinėtojų bendruomenė iš karto atpažino jį, kaip vieną iš savų.

„Veterinarijos gydytojų ir dresuotojų grandine grįžo žinia, kad jie pasigedo delfino, vardu Andriuša“, – sako ji.

Pasak dr. O.Špak, Andriuša/Hvaldimiras pirmą kartą buvo sugautas 2013 m. Ochotsko jūroje Rusijos Tolimuosiuose Rytuose. Po metų jis buvo perkeltas iš Sankt Peterburge esančio delfinariumo į karinę programą Rusijos Arktyje.

„Manau, kad kai jie pradėjo dirbti atvirame vandenyje, pasitikėdami šiuo gyvūnu (kad jis neišplauks), o gyvūnas juos tiesiog paliko“, – sako ji.
– Iš anksčiau jį laikiusių komercinio delfinariumo vaikinų girdėjau, kad Andriuša buvo protingas, taigi geras pasirinkimas dresuoti. Tačiau kartu jis buvo tarsi chuliganas – aktyvus delfinas, todėl jie nesistebėjo, kad jis atsisakė (sekti) valtį ir nuplaukė ten, kur norėjo.“

Liūdna baigtis

Sužavėta delfino istorijos Norvegija pasirūpino, kad Andriuša būtų stebimas ir maitinamas. Jam suteiktas vardas – Hvaldimiras – tai užuomina į hval, kuris norvegiškai reiškia baltąjį delfiną, ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino vardą.

Vis dėlto neįtikėtina Hvaldimiro/Andriušos istorija neturi laimingos pabaigos.

Išmokęs pats maitintis, jis kelerius metus keliavo į pietus palei Norvegijos pakrantę, o 2023 m. gegužę buvo pastebėtas net prie Švedijos krantų.

Tačiau 2024 m. rugsėjo 1 d. jo kūnas buvo rastas plūduriuojantis jūroje, netoli Risavikos miesto, Norvegijos pietvakarių pakrantėje.

Ar ilgoji Putino Rusijos ranka pasivijo pabėgusį delfiną?

Panašu, kad ne. Nors kai kurios aktyvistų grupės teigė, kad delfinas buvo nušautas, Norvegijos policija tokį paaiškinimą atmetė. Jos teigimu, nėra jokių požymių, kurie leistų manyti, kad delfino mirtį tiesiogiai lėmė žmogaus veikla. Atlikus skrodimą paaiškėjo, kad Andriuša nugaišo po to, kai jo burnoje įstrigo lazda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis