Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Mokslininkai nustatė, kad intensyvus mąstymas pažeidžia DNR

Gladstono instituto (JAV) mokslininkai teigia, kad intensyviai mąstant aktyviuose neuronuose pažeidžiamas DNR, o kuo aktyvesnės nervinės ląstelės (t.y. kuo intensyviau žmogus galvoja), tuo smarkiau jos pažeidžiamos.
Smegenys
Smegenys / Fotolia nuotr.
Temos: 3 Protas Smegenys DNR

Mokslininkai atliko tyrimą: perkeldavo jaunas peles į naujus narvus, kurie buvo daug erdvesni nei seni, su naujais žaisliukais ir naujais kvapais. Gyvūnams būdavo suteikiamos kelios valandos naujos teritorijos išstudijavimui ir prisiminimui, o vėliau matuojamas jų baltymo gamma-H2A.X kiekis smegenyse. Šis baltymas kaupiasi, kai DNR atsiranda kelių grandinių sąsajų nutrūkimai.

Mokslininkų teigimu, vienos grandies sąsajų nutrūkimai DNR nėra retenybė, tačiau kai nutrūksta iškart dvi gijos – tai jau rimtas pavojaus signalas, galintis reikšti kokią nors ligą. Tyrimo autoriai smarkiai nustebo, kai absoliučiai sveikų pelių neuronų DNR buvo aptikti tie patys „ligoti“ grandinių nutrūkimai. Mokslininkai žurnale „Nature Neuroscience“ teigia, kad naujuose narveliuose gyvenusių pelių smegenyse tokių trūkusių grandinių buvo šešis kartus daugiau nei pas tas, kurios liko senuose narveliuose.

DNR pažeidimai būdavo tose smegenų vietose, kurios, kaip manoma, atsako už erdvinę atmintį. Kitaip sakant, normalus sveikų smegenų aktyvumas, pasirodo, gana smarkiai susijęs su nesveikais molekuliniais įvykiais. Taigi mokymasis ir atsiminimas lydimas padidinto DNR pažeidimo procesų bei padidėjusio jų „remonto“ atvejų (jei to nevyktų, smegenys gana greitai nustotų veikusios).

Kodėl neuroninis aktyvumas pažeidžia DNR, mokslininkai kol kas paaiškinti negali. Tikėtina, kad visa tai susiję su tuo, kad aktyvius neuronus pažeidžia daug laisvų radikalų, kurie ir drasko DNR į gabalus. Be to, laboratorinėmis sąlygomis vykdyti bandymai parodė, kad naudoti preparatai (antioksidantai) nė kiek nesumažindavo DNR molekulių grandžių nutrūkimų. Tyrėjai mano, kad DNR sąsajų nutrūkimuose gali būti tam tikra prasmė: mokymosi ir prisiminimo proceso metu gali vykti kai kurių baltymų sintezė ir, galbūt, DNR grandžių nutraukimas bei taisymas turi įtakos genų aktyvumui bei jų tarpusavio bendravimui.

Visa tai gali turėti tiesioginių sąsajų su neurodegeneracinėmis ligomis, tokiomis kaip Alzheimerio sindromas. Didžioji pažeistų DNR dalis yra likviduojama per parą, tačiau jei neuronuose yra beta-amiloidų, kurie kaupiasi Alzheimerio ligos atveju, daugelis DNR pažeidimų taip ir lieka „nesuremontuoti“.

Antra vertus, jei pelėms buvo duodama antiepilepsinių preparatų, DNR grandžių nutrūkimų lygis sumažėdavo. Dar vienas įdomus faktas: paaiškėjo, kad Tau-baltymo, kuris būdingas neurodegeneracinėms ligoms, nebuvimas neleisdavo DNR grandims nutrūkti, net jei beta-amiloidų ląstelėse būdavo daug.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos