„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Interneto laisvė: kada ir kaip ji gali būti suvaržyta?

Įsivaizduokite Kiniją. Pekingo universiteto studentas Mingas dalyvauja didelėje demonstracijoje prieš Kinijos valdžią. Sugrįžęs namo, savo įspūdžius jis paskelbia savo tinklaraštyje ir įrašu pasidalija socialiniame tinkle „Renren“ („Facebook“ atitikmuo Kinijoje). Dėl viso pikto jis visą informaciją nusiunčia ir savo draugui, gyvenančiam Londone. Deja, šis laiškas nepasiekia draugo, o Mingo vėlesni bandymai prisijungti prie tinklaraščio yra nesėkmingi.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Interneto naršyklė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Interneto naršyklė

Įdomu tai, kad blokavimas panaikina tik techninę galimybę pasiekti draudžiamą turinį, tačiau jo nepašalina iš interneto platybių, todėl, tarkim, Lietuvoje blokuojamas interneto tinklalapis gali būti lengvai pasiekiamas bet kurioje kitoje šalyje.

Be to, prie blokuojamo turinio lengvai gali prisijungti šiek tiek geriau informacines technologijas išmanantys interneto vartotojai, kurie pasiekia užblokuotą tinklalapį naudodamiesi tarpiniais serveriais (angl. proxy servers), privačiais virtualiaisiais tinklais (angl. virtual private networks) ar „apeidami“ DNS.

Teisės aktų leidėjai tai puikiai supranta, tačiau interneto cenzūrą ir toliau taiko džiaugdamiesi, jog paprasti interneto vartotojai nesugeba pasiekti draudžiamo turinio.

Kaip cenzūruojamas internetas Lietuvoje?

Lietuvoje bendro pobūdžio teisę blokuoti internete skelbiamą informaciją nustato Informacinės visuomenės paslaugų įstatymo 4 straipsnio 3 dalis, numatanti galimybę kompetentingoms valstybės institucijoms kreiptis į teismą, prašant apriboti prieigą prie interneto tinklalapio, kai tai yra būtina, siekiant apsaugoti viešąjį interesą, visuomenės sveikatą, saugumą ir vartotojų interesus.

Negana to, šio įstatymo 15 straipsnis įpareigoja interneto paslaugų teikėjus stebėti vartotojų elgesį, jų lankomus tinklalapius bei siunčiamus duomenis ir nedelsiant informuoti Informacinės visuomenės plėtros komitetą apie galimai neteisėtą vartotojo veiklą.

Iš esmės tokios valstybės institucijų galios ir interneto paslaugų teikėjų pareigos atsirado, siekiant apriboti Lietuvoje draudžiamos informacijos sklaidą, kuriai pagal Visuomenės informavimo įstatymą priskiriama internete skelbiama informacija besikėsinanti į konstitucinę santvarką, žmogaus sveikatą, garbę ir orumą, privatų gyvenimą ir dorovę, daranti žalą nepilnamečių fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi dėl atskleistų jų asmens duomenų, kurstanti karą ar neapykantą, besityčiojanti, niekinanti ir kurstanti diskriminuoti, smurtauti ar fiziškai susidoroti, skleidžianti ar reklamuojanti pornografiją, seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus, žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas, pažeidžianti nekaltumo prezumpciją ir kliudanti teisminės valdžios nešališkumui bei neatitinkanti tikrovės.

Lošimų priežiūros komisija taps savarankiška interneto tinklalapių (dažniausiai įsteigtų ne Lietuvoje) blokavimo iniciatore, kurios sprendimų patvirtinimui nereikės nei teismo, nei kitų institucijų pritarimo.

Šį ilgą sąrašą papildo autorių teises pažeidžianti informacija bei internete nelegaliai vykdomi nuotoliniai azartiniai lošimai, kurie, pagal visai neseniai priimtas Azartinių lošimų įstatymo (Įstatymas) pataisas, interneto paslaugų teikėjų akiratyje turės atsidurti nuo kitų metų sausio 1 dienos.

Minėtomis pataisomis Seimas įteisino internetinius azartinius lošimus ir kaip valstybės bei lošėjų interesų apsaugą numatė, kad Lošimų priežiūros komisija įgis teisę reikalauti, jog interneto paslaugų teikėjas panaikintų prieigą prie nelegalių azartinių lošimų tinklalapių (Įstatymo 207 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktai).

Esant tokiai nuostatai, Lošimų priežiūros komisija taps savarankiška interneto tinklalapių (dažniausiai įsteigtų ne Lietuvoje) blokavimo iniciatore, kurios sprendimų patvirtinimui nereikės nei teismo, nei kitų institucijų pritarimo. Be to, kol kas apskritai neaišku, kokiais kriterijais bus vadovaujamasi ir kokia tvarka bus taikoma, įpareigojant interneto paslaugų teikėjus blokuoti tam tikrą turinį.

Šio įstatymo pataisų kūrėjai džiūgavo, kad tokia sistema sėkmingai veikia Latvijoje, kur sudaromi juodieji sąrašai ir blokuojami IP adresai, todėl tai galėtų būti laikoma puikiu pavyzdžiu. Deja, prieš mėnesį Latvijos lošimų inspekcijos iniciatyva buvo užblokuotas socialinis tinklas „Reddit“, kuris dalijosi tuo pačiu IP adresu su draudžiamu lošimų tinklalapiu www.redbet.com. Nors šis blokavimas per kelias dienas buvo pašalintas, tačiau tai patvirtina, kad taikoma praktika turi trūkumų.

Dėl Lietuvoje priimtų Įstatymo pataisų efektyvumo nėra tikras ir Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) atstovas Rytis Rainys, kuris gegužės pradžioje vykusioje LOGIN konferencijoje teigė, jog „blokavimas turėtų būti atliekamas po policijos tyrimo ir teismo sprendimo ir neturėtų apsiriboti RRT ar Lošimų priežiūros komisijos sprendimais“.

Be to, R.Rainio įsitikinimu, „diskusijų dėl įstatymo nepakako ir jame liko daug neaiškumų operatoriams, o pačios blokavimo priemonės nėra absoliučios ir efektyvios, ir leidžia jas vienaip ar kitaip apeiti“. Panašios nuomonės laikėsi ir TEO LT atstovas, Vytautas Bučinskas, akcentavęs, jog „interneto tinklo neutralumas yra pagrindinė tinklo operatorių taisyklė, o kai klientas nepasiekia puslapio, tai tampa paslaugos trūkumu“.

Žiūrint iš žmogaus teisių gynimo perspektyvos, tokia neaiški ir neapibrėžta situacija gali prilygti saviraiškos laisvės suvaržymui nepagrįstai apribojančiam galimybę gauti informaciją. Belieka tikėtis, jog įstatymų leidėjai, sekdami šiuo pavyzdžiu, nesiims valstybiniu mastu blokuoti interneto dar didesne apimtimi, o Vyriausybė, rengdama Įstatymą įgyvendinančius teisės aktus, atsakingai įvertins blogos praktikos pavyzdžius.

Šis straipsnis yra Žmogaus teisių stebėjimo instituto rengiamos straipsnių serijos „Skaitmeninės teisės“ dalis. Jis paskelbtas žmogaus teisių portale manoteises.lt

Prie šios straipsnių serijos galite prisidėti ir jūs, atsiųsdami savo pageidavimus ar klausimus dėl naujų jus dominančių temų el. paštu skaitmeninesteises@gmail.com.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs