„iPhone“ gali būti nulaužtas ir be jokių nuorodų paspaudimų – pakako vienos žinutės

Žurnalistas Benas Hubbardas įprastai yra atsargus. Tačiau 2020 ir 2021 metais į jo „iPhone“ telefoną vis tiek buvo įsilaužta. Kaip? Pakako paprastos žinutės.
„Apple“ produkcija
„Apple“ produkcija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Įprastai į telefonus įsilaužiama po to, kai naudotojas paspaudžia į elektroninį laišką įterptą nuorodą arba tiesiog neatsargiai naršo internete. Tačiau B.Hubbardas savo patirtį apibūdino kitaip – „tarsi būtum apiplėštas vaiduoklio“.

Pakako to, kad į B.Hubbardo telefoną atkeliautų „iMessage“ žinutė. Jokių nuorodų joje nebuvo – B.Hubbardui nereikėjo nieko spausti, kad programišiai gautų prieigą prie jo išmanaus telefono ir potencialiai jautrių duomenų. Žurnalistas kreipėsi į elektroninio saugumo institutą „Citizen Lab“, kur gavo paaiškinimą – įsilaužti į „iPhone“ galima ir paprasta žinute.

Šis metodas, manoma, yra susijęs su liūdnai pagarsėjusia „Pegasus“ programėle, sukurta Izraelyje įsikūrusios bendrovės „NSO Group“. Su šia programine įranga siejama daug asmeninių duomenų problemų, nors kompanija visus kaltinimus neigia. Teigiama, kad Saudo Arabijos valdžia B.Hubbardo telefoną ir anksčiau bandė pasiekti per „Pegasus“ programėlę.

B.Hubbardas yra „New York Times“ žurnalistas Artimuosiuose Rytuose, kur jam teko nušviesti ir šiurpius regione vykstančius dalykus. Saudo Arabijos princas Mohammedas bin Salmanas yra siejamas su žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymu ir B.Hubbardas apie tai kalbėjo. Jis dažnai kritikuoja Saudo Arabijos valdžią, kuri tokios kritikos ir neigiamo dėmesio apskritai dažnai netoleruoja. Taigi, ir pats B.Hubbardas neabejoja, kad du kartus į jo telefoną buvo įsilaužta būtent Saudo Arabijos valdžios iniciatyva.

„Apple“ reaguoja į naujas grėsmes ir stengiasi bent jau pažadėti geresnę privatumo apsaugą savo telefonų pirkėjams. Tačiau tobulėjant apsaugos priemonėms tobulėja ir įsilaužimų metodai. Lėšų investicijoms netrūksta nei vienai pusei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų