Ir vėl arti rekordo, bet nedžiugina: 2018-ieji bus tarp karščiausių metų istorijoje

Pasaulinė temperatūra 2018 metais tikriausiai bus ketvirta aukščiausia per visą stebėjimo istoriją, ketvirtadienį paskelbė Jungtinės Tautos ir pabrėžė, jog būtina skubiai imtis veiksmų spartėjančiam planetos šiltėjimui suvaldyti.
Anglies dvideginio išmetimas į atmosferą
Anglies dvideginio išmetimas į atmosferą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ataskaitoje, paskelbtoje prieš kitą savaitę Lenkijoje įvyksiantį viršūnių susitikimą COP24 klimato klausimais, Pasaulio meteorologijos organizacija (WMO) pažymi, kad 20 šilčiausių per stebėjimo istoriją metų buvo užregistruoti per pastaruosius 22 metus ir kad „2018-ieji tikriausiai bus ketvirti šilčiausi metai.“

„Tai reikštų, kad pastarieji ketveri metai – 2015-ieji, 2016-ieji, 2017-ieji ir 2018-ieji – yra ketveri šilčiausi vieni po kitų einantys metai“, – negalutinėje ataskaitoje apie klimato būklę šiemet nurodė JT agentūra.

„Šiltėjimo tendencija akivaizdi ir tęsiasi“, – Ženevoje žurnalistams sakė WMO vadovas Petteri Taalasas.

Ataskaita rodo, kad vidutinė pasaulinė temperatūra pirmuosius 10 šių metų mėnesių beveik 1 Celsijaus laipsniu viršijo prieš pramonės revoliuciją (1850–1900 metais) buvusią temperatūrą.

„Paskutinioji karta“

„Verta dar kartą pakartoti, kad esame pirmoji karta, visiškai suprantanti klimato kaitą, ir paskutinioji karta, galinti dėl to ką nors padaryti“, – perspėjo P.Taalasas.

Esant rekordinei šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracijai atmosferoje, „galime pamatyti, kaip temperatūra iki amžiaus pabaigos pakils 3–5 Celsijaus laipsniais“, sakė P.Taalasas.

„Jei naudosime visus žinomus iškastinio kuro resursus, temperatūros padidėjimas bus reikšmingai didesnis“, – pažymėjo jis.

Beveik 200 šalių delegacijos kitą savaitę Lenkijoje dalyvaus COP24 susitikime, kuriame bus siekiama atnaujinti bei sustiprinti Paryžiaus susitarimą dėl klimato ir apriboti pasaulinį šiltėjimą.

Pasaulio lyderiai stengėsi įkvėpti naujos gyvybės 2015 metų gruodį pasirašytam 195 valstybių susitarimui, iš jo pasitraukus kelioms šalims, pirmiausiai – Jungtinėms Valstijoms.

Susitarimas turi įsigalioti 2020 metais, juo raginama apriboti pasaulio šiltėjimą mažiau nei 1,5 Celsijaus laipsnio, palyginus su temperatūra prieš pramonės revoliuciją.

Tačiau ekspertai perspėja, kad pasaulinis šiltėjimas iki 2100 metų gali viršyti 3 laipsnius, ir ragina vyriausybes daryti daugiau nei buvo suplanuota iš pradžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų