„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Iš fantastikos srities: startuolis varnas mokys už atlygį surinkti miesto šiukšles

Žmonės gal ir nėra patys švariausi gyvūnai pasaulyje, bet mūsų išradingumo negalima neįvertinti. Startuolis iš Nyderlandų ruošiasi pasaulio miestams pasiūlyti naują būdą išsivaduoti nuo ne vietoje numestų šiukšlių – varnų armijas. Bet kaip susimokėsime šiems labai protingiems paukščiams?
Turistus nužvelgianti varna
Varna / Mykolo Vadišio/15min.lt nuotr.

Tuo, kad varnos yra labai protingi gyvūnai, galite įsitikinti ir patys. Ar pastebėjote, kad šiuo metu jos renka kaštonus ir mėto juos po automobilių ratais, kad galėtų juos lengviau sulesti? Varnos lengvai prisitaiko prie situacijos, greitai mokosi ir geba naudotis primityviais įrankiais. Jas taip pat lengva dresuoti – tai yra savybė, kuria ir norima pasinaudoti, kad varnos pradėtų valyti miestų gatves.

Crowdedcities.com iliustr./Varnos už surinktas nuorūkas sulauks atlygio
Crowdedcities.com iliustr./Varnos už surinktas nuorūkas sulauks atlygio

Nyderlandų startuolis „Crowded Cities“ kuria įrenginį, kuris varnoms mokėtų už surinktas šiukšles. Idėja yra palyginti paprasta – už kiekvieną atneštą nuorūką paukščiams būtų atsiskaitoma riešutais ar sėklomis. Geriausia tai, kad apmokymai varnoms būtų labai paprasti jau vien dėl jų palyginti aukšto intelekto.

Nuorūkos yra didelė problema daugelyje pasaulio miestų. Nors daug rūkančių žmonių tai daro tam skirtose vietose ir su savo atliekomis susitvarko patys, daug tabako mėgėjų nemato problemos nuorūką numesti ant šaligatvio ar žolės. Surinkti nuorūkas yra gana sudėtinga dėl jų dydžio, tačiau būtina dėl neigiamo poveikio miestiečių sveikatai ir gamtai.

Varnos nuorūkas galėtų rinkti nuolat ir už tinkamą atlygį tai darytų nuolat. Tam, kad išmoktų naudotis „Crowded Cities“ prietaisais, joms tereikėtų pereiti keturių žingsnių programą. Iš pradžių lesykloje būtų padėta maisto ir cigaretės nuorūka. Tuomet lesykla duotų skanėstų tik tuomet, kai varna atskristų – jų ten padėta nuolat nebūtų. Taip varnos išmoktų, kaip aparatas veikia, ir nenusiviltų iš tolo pamačiusios, kad lesykla tuščia. Trečiame žingsnyje aparate nebūtų maisto ir vos atskridusi varna jo nesulauktų. Tačiau ji rastų nuorūką, kurią, tikriausiai, netyčia įmestų į surinkimo indą. Tuomet sulaukusi maisto suprastų, kad jis duodamas kaip atlygis už nuorūkas. Galiausiai, paskutinis žingsnis būtų primėtyti cigarečių nuorūkų aplink aparatą ir pažiūrėti, kaip greitai varnos susigaudys, kad reikia jas rinkti.

Šiuo metu „Crowded Cities“ komanda kuria prototipą, siekdami išbandyti, kaip jis veikia ir ar sudomins varnas. Taip pat norima atlikti tyrimus, parodančius, kokį poveikį tokios lesyklos turės varnų populiacijai ir sveikatai. Manoma, kad nuolatinis toksiškų nuorūkų rinkimas ir lengvas maisto šaltinis gali turėti ir neigiamą poveikį. Visgi, jei „Crowded Cities“ aparatai veiks gerai ir varnos nuo jų nenukentės, artimiausioje ateityje galime tikėtis turėti kur kas švaresnes miestų gatves.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs