„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Įsibėgėja gripo sezonas: nepatikėsite, kiek bakterijų slepiasi ant jūsų išmaniojo įrenginio

Šiemet rudeninių susirgimų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir COVID-19 virusu yra daugiausia nuo 2019 m., rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenys. Kad apsisaugotume nuo šių ligų, tapo įprasta kruopščiai plauti rankas, valyti paviršius namuose. Tačiau ar kada susimąstėte, kad daugiausia bakterijų gali kauptis ten, kur visai nesitikite – ant jūsų išmanaus telefono ekrano? Ekspertė pranešime žiniasklaidai pataria, kaip pasirūpinti išmaniųjų įrenginių švara.
Telefonas
Telefonas / 123RF.com nuotr.

Telefono ekranas – nešvariausias iš visų tirtų paviršių, rodo pernai Lietuvoje pirmą kartą atliktas įvairių paviršių tyrimas. Ant mobiliojo kaupiasi sveikatai pavojingos ir net antibiotikams atsparios bakterijos.

„Svarbu laikytis keleto praktiškų patarimų, leidžiančių užtikrinti išmaniųjų įrenginių higieną, jiems nepakenkiant. Be to, nuolat prižiūrimi, valomi išmanieji įrenginiai tarnauja ilgiau, juos tenka rečiau keisti“, – pranešime žiniasklaidai sako Agnė Adomaitytė, paviršių tyrimą iniciavusios integruotas skaitmenines paslaugas teikiančios bendrovės „Bitė Lietuva“ išmaniųjų įrenginių ekspertė.

Nešvariausias kasdien liečiamas daiktas

Kad pavyktų įvertinti, kiek bakterijų kaupiasi ant įrenginių, buvo tirta dar apie dvidešimt įvairių žmonių liečiamų paviršių mėginių, tokių kaip lifto mygtukas, šiukšlių konteinerio dangtis, banko kortelė, kompiuterio pelytė, telefono kroviklis ir kiti.

Iš visų šių paviršių pats nešvariausias buvo išmanusis telefonas – daugiau nei dvigubai nešvaresnis už viešojo transporto laukimo suoliuką, kuris rikiuojasi antroje vietoje. Tai lemia telefono skleidžiama šiluma, kuri sukuria tinkamą terpę bakterijoms daugintis. Vadinasi, kuo ilgiau laikome telefoną rankose ar kišenėje prie kūno, tuo daugiau bakterijų atsiras. Tiesa, dalis jų yra nekenksmingos žmogui, tačiau rizika – išlieka.

Atlikus tyrimą, ant išmaniojo telefono paviršiaus buvo aptikta ir Acinetobacter genties bakterijų, kurios pasižymi atsparumu aplinkos veiksniams bei skirtingiems antibiotikams. Tokios bakterijos sukelia sunkiai išgydomas infekcijas.

Teisinga išmaniojo telefono priežiūra

Tokie tyrimo rezultatai neturėtų būti netikėti – mobilųjį telefoną visur turime su savimi, todėl normalu, kad ant jo kaupiasi daugiausiai bakterijų. Kad užkirstumėte kelią tolimesniam bakterijų plitimui, pakaks atlikti keletą paprastų veiksmų.

„Paprasčiausias dalykas, ką galime padaryti kasdien – grįžus į namus iškart nuvalyti telefoną. Prieš pradėdami, išjunkite telefoną, nuimkite dėklą ir atjunkite visus priedus. Nenuklijuokite tik apsauginio stiklo, jei papildomai saugojate ekraną. Sudrėkintu šiltu ir muiluotu mikropluošto audiniu švelniai nuvalykite ekraną, nugarėlę, kraštus. Neužmirškite išvalyti ir apsauginio dėklo, ant kurio taip pat kaupiasi nešvarumai“, – sako „Bitės Profė“.

Norint išlaikyti kuo švaresnį įrenginį ir taip prailginti jo naudojimo laiką, patartina telefoną bent kartą per savaitę valyti kruopščiau.

„Dantų šepetėliu minkštais šereliais išvalykite krovimo bei ausinių jungtis, kur bėgant laikui kaupiasi dulkės, drabužių pūkai ir kiti nešvarumai. Dėl jų įrenginių baterijos kartais kraunasi lėčiau, prastėja garso, skambučių kokybė. Svarbu, jog valant telefoną vengtumėte bendrųjų namų aplinkos valiklių, galinčių pažeisti specialią dangą, apsaugančią ekranus nuo pirštų atspaudų ir kitų riebalų“, – aiškina išmaniųjų įrenginių ekspertė A.Adomaitytė.

Šių įpročių reikėtų atsisakyti

Siekiant, jog telefonu perneštumėte kuo mažiau bakterijų, svarbu ne tik reguliariai jį valyti, tačiau ir stengtis sąmoningiau juo naudotis. Pavyzdžiui, nesinaudoti telefonu valgant ir užtikrinti, jog jis būtų kuo toliau nuo maisto. Būtent valgio metu galite lengvai pernešti visas bakterijas į organizmą.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad bakterijos plinta kontaktiniu būdu, todėl stenkitės, kad jūsų išmaniuoju kuo mažiau naudotųsi kiti žmonės. Jei tai neišvengiama, įrenginį vertėtų valyti dažniau.

Jei telefonas nešvarus, stenkitės neliesti jo prie veido, o kalbant geriau naudokitės ausinėmis ar garsiakalbiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų