„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Išmani neišmanių daiktų era – kuo ypatingi „AirTag“ ir „Galaxy Smart Tag“ ieškikliai?

„Bluetooth“ ryšiu veikiantys ieškikliai, padedantys rasti raktus, telefoną bei kitus daiktus ar net augintinį, egzistuoja jau daugelį metų. Tačiau visai neseniai „Samsung“ pristatė daiktų ieškiklį „Galaxy Smart Tag“, o kiek vėliau „Apple“ į žaidimo lauką įėjo pristatydama „AirTag“. Tai reikšmingas technologinis žingsnis pirmyn – išmanių daiktų tinklą dabar galima išplėsti neišmaniais daiktais.
Apple AirTagUnsplash 3
Apple AirTagUnsplash 3 / Tele2

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, apžvelgė naujuosius daiktų ieškiklius „Apple AirTag“ ir „Galaxy Smart Tag“ bei įvardino jų galimybes.

Reikšmė „Apple“ ir „Samsung“ ekosistemoms

Iš pažiūros itin kuklūs, tačiau atidžiau paanalizavus, pasidaro akivaizdu, jog „AirTag“ ir „Galaxy Smart Tag“ ieškikliai bus labai reikšmingos tiek „Apple“, tiek „Samsung“ ekosistemų dalys. Šie prietaisai ekosistemas išplės už technologijų ribų, į išmanių daiktų tinklą įtraukdami tokius neišmanius daiktus kaip kuprinės, buto raktai arba net jūsų mylimą augintinį.

„AirTag“ – tai mažytis, maždaug trijų centimetrų skersmens, monetos dydžio žetonas, sveriantis 11 gramų, o viduje turintis apie metus veikiančią bateriją bei specialią U1 mikroschemą. Prietaisas dedamas į jam skirtą pakabuką, kurį galite tvirtinti, kur tik norite, pavyzdžiui, prie kuprinės ar namų raktų ryšulėlio.

„Galaxy Smart Tag“ yra kiek didesnis ir storesnis, 4x4 cm kvadratinis aksesuaras su mygtuku per vidurį ir kilpa kabinimo žiedui bei keičiama CR2032 baterija. Be to, ieškiklis turi IP53 atsparumą vandeniui.

Kaip tai veikia?

„Apple AirTag“ žetonas aktyvuojamas per „Find My“ programėlę. Joje esančiame skyrelyje „Items“ (liet. Prietaisai) matysite visus savo turimus „AirTag“ ieškiklius. Jiems galima priskirti unikalius pavadinimus, tarkime, „Mano kuprinė“, „Mano raktai“, Mano dviratis“ ir t. t. Sistema tuomet stebi žetono ir, tuo pačiu, daikto, prie kurio jis pritvirtintas, buvimo vietą.

Dėl U1 mikroschemos jūs matysite tikslią ieškiklio buvimo vietą, jeigu šis yra nutolęs ne daugiau 100 metrų, arba paskutinę užfiksuotą, jeigu jo nėra niekur arti. Žetonas netgi turi stebėtinai galingą garsiakalbį, kuris apie savo buvimo vietą praneš garsiniu signalu. Kitaip tariant, jeigu kažkur pradanginote savo raktus, tereikės įsijungti „Find My“ programėlę ir sekti garsinėmis bei vizualinėmis nuorodomis.

Tele2/Samsung Galaxy Smart Tag 2
Tele2/Samsung Galaxy Smart Tag 2

„Galaxy Smart Tag“ jungiasi prie „Samsung“ įrenginyje įdiegtos „Smart Things Find“ programėlės. Ieškiklio veikimo principas analogiškas „Apple AirTag“. Tačiau papildomai juo savo išmanius namus galite paversti dar protingesniais. „Galaxy Smart Tag“ gali valdyti įvairius daiktų interneto (angl. Internet of Things, IoT) įrenginius vos vienu mygtuko paspaudimu, todėl namuose galite įjungti šviesas net neįžengę į vidų. Tiesa, kad ši funkcija būtų aktyvuota, pirmiausia „IoT“ įrenginius reikia užregistruoti „Smart Things“ programėlėje, o mygtuko funkcija veikia tik prisijungus prie naudotojo mobiliojo prietaiso.

Kuo ypatingi paieškos režimai?

„Apple AirTag“ prarastus daiktus rasti padės net jeigu juos pametėte ar jie buvo pavogti. Būtent čia ir išnaudojami visi gamintojo ekosistemos privalumai. Kaip žinia, visame pasaulyje yra šimtai milijonų „iPhone“, „iPad“ ir „Mac“ įrenginių. Visi jie bendrauja tarpusavyje, t. y. telefonas mato visus netoli esančius „Apple“ prietaisus. Taigi, jeigu netyčia paliksite savo kuprinę kur nors Lukiškių aikštėje, netoliese esantys išmanūs daiktai matys jos buvimo vietą. Kitas jūsų žingsnis tokiu atveju – aktyvuoti „Lost Mode“.

Žetonas praneš aplink esantiems „Apple“ prietaisams, kad yra pamestas. Šie užfiksuos jo buvimo vietą, o jūs savo „Find My“ programėlėje gausite specialų pranešimą. Jeigu pamestą daiktą kažkas surastų, jie savo programėlėje gautų informaciją su jūsų kontaktais ir galėtų jums paskambinti bei padėti jį susigrąžinti.

Tele2/Samsung Galaxy Smart Tag 3
Tele2/Samsung Galaxy Smart Tag 3

Tuo tarpu „Samsung“ programoje „Smart Things Find“ spauskite „Find“ (liet. Rasti) ir pasirinkite daiktą, kurį norite surasti. Jei esate arti, t.y. ne toliau 120 metrų nuo ieškomo objekto, ekrane matysite, kur jis yra arba galėsite paleisti garsinį signalą ir dar lengviau išspręsti slėpynių paieškas. Be to, kaip ir „Apple“, taip ir „Samsung“ įrenginiai gali padėti, jei jie yra šalia ieškiklio, ir apie tai pranešti bei nurodyti koordinates. Be to, galima ir atvirkštinė paieška: paspaudę ieškiklio mygtuką galėsite surasti savo mobilųjį telefoną – į jį tiesiog paskambinę.

Naudojamos technologijos

„Apple AirTag“ naudoja tris skirtingus belaidžio ryšio standartus. Baziniam atstumo nustatymui pasitelkiamas „Bluetooth“. „AirTag“ ieškiklyje esančios informacijos perskaitymui naudojamas NFC. Tačiau pats svarbiausias – „Ultra-Wideband, UWB“ (liet. Ultra-plačiajuostis) standartas, skirtas buvimo vietai patikslinti. Jeigu ieškosite žetono su savo „iPhone“, pastebėsite, kad sistema nurodo ne tik kryptį, bet ir atstumą centimetrų tikslumu.

Tele2/Apple AirTagUnsplash 3
Tele2/Apple AirTagUnsplash 3

Tai gerokai lenkia GPS, kurio vietos nustatymo paklaida paprastai gali siekti kelis metrus. Be to, UWB naudoja 802.15.4 elektromagnetinių bangų standartą, kuris visiškai netrikdo nei „Bluetooth“, nei Wi-Fi bangų, tad net jeigu vienu metu naudosite kelis „AirTag“ ieškiklius, nenukentės nei telefono suporavimas su, pavyzdžiui, „AirPods“ ausinėmis, nei interneto greitis.

Skirtingai nuo „AirTag“, „Samsung“ pristatė dvi „Smart Tag“ versijas – bazinę „Smart Tag“ ir „Smart Tag Plus“. Pirmoji kaip ryšio standartą naudoja „Bluetooth Low Energy“ ryšį, o „Smart Tag Plus“ – UWB. Taip yra todėl, kad visi „Samsung Galaxy“ telefonai palaiko „Bluetooth“, bet ne UWB, kurį rasite tik „Galaxy Note 20 Ultra“, „Galaxy S21 Plus“ ir „Galaxy S21 Ultra“.

Kokie telefonai suporuojami su šiais ieškikliais?

„Air Tag“ veikia praktiškai su visais „Apple“ telefonais. Jeigu tik jūsiškiame veikia iOS 14.5 operacinė sistema, galite naudotis šiais išmaniais žetonais. Taigi, jie tinka „iPhone 6S“ ir naujesniems modeliams. Tiesa, reikėtų turėti omenyje, kad veikimo sklandumas, vis dėlto, yra skirtingas. Maksimaliai kokybiškai patirčiai reikėtų „iPhone“ su „U1 Ultra-Wideband“ mikroschema, kuri daug tiksliau nustato signalo kryptį ir atstumą. Tiesa, jeigu jūsų telefonas turi NFC funkciją ir netyčia rastumėte pamestą žetoną, jūs vis tiek galėtumėte nuskenuoti serijinį numerį ir padėti jam sugrįžti pas šeimininką.

Tele2/Samsung Galaxy Smart Tag
Tele2/Samsung Galaxy Smart Tag

Baziniai „Smart Tag“ suderinami su „Galaxy“ telefonais ir planšetiniais kompiuteriais, kuriuose įdiegta naujausia „Smart Things“ programos versija. Kaip minėta, „Smart Tag Plus“ esančią UWB technologiją palaiko tik „Galaxy S21 Plus“, „S21 Ultra“ ir „Note 20 Ultra“ išmanieji. Į vieną telefoną ar planšetinį kompiuterį galima pridėti iki 200 „Smart Tag“ ieškiklių, tačiau gali būti ryšio apribojimų, kadangi „Smart Tag“ veikia belaidžiu ryšiu.

Papildoma „Apple AirTag“ sauga

Tik paskelbus apie „AirTag“, atsirado skeptikų, pradėjusių žerti įtarimus, esą šiuos žetonus kas nors pradės naudoti ne itin geriems tikslams. Tačiau nerimauti neverta. „Apple“ numatė tam skirtas saugumo priemones.

Tele2/Apple AirTag Unsplash
Tele2/Apple AirTag Unsplash

Pavyzdžiui, jūsų „iPhone“ praneš jums, jeigu užfiksuos, kad su juo nesuporuotas „AirTag“ juda kartu su jumis. Programėlėje „Find My“, netgi galėsite lengviau jį surasti ir pašalinti. O kas, jeigu naudojate „Android“ išmanųjį ir tokios galimybės neturite? „Air Tag“ sukurti taip, kad, jeigu tris dienas nebūna arti „savo“ telefono, pradeda skleisti garsinį signalą. Taigi, nežinoti, kad su savimi nešiojatės tokį žetoną, yra paprasčiausiai neįmanoma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“