Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Išsamiausia smegenų pažeidimų analizė rodo: kosmosas pavojingesnis gyvybei, nei manyta

Jau seniai žinoma, kad buvimas kosmose kenkia žmonių sveikatai. Mikrogravitacijoje nusilpsta raumenys, į galvą subėgęs kraujas spaudžia akis, sutrinka žarnyno mikroflora. Pažeidimai nutinka ir smegenyse, o dabar atlikta iki šiol išsamiausia tokių pažeidimų analizė.
Astronautas
Astronautas / 123RF.com nuotr.

Reikšmingi pakitimai

Mokslininkai ištyrė penkių astronautų kraujo mėginius, paimtus prieš pat skrydį į Tarptautinę kosminę stotį, tik grįžus iš jos, o taip pat praėjus vienai ir trim savaitėms po sugrįžimo. Kosmose astronautai vidutiniškai praleido po pusmetį.

Jiems grįžus į Žemę, kraujyje rasta reikšmingai daugiau įvairių smegenyse gaminamų baltymų. Dalis baltymų žymi pažeidimus ilgose nervų skaidulose ir jas palaikančiose ląstelėse – glijose. Šie pokyčiai išliko maždaug savaitę po grįžimo iš kosmoso.

Daug ilgiau – bent tris savaites – išliko padidėjęs beta amiloido kiekis. Šis baltymas siejamas su įvairiomis neurodegeneracinėmis ligomis, pavyzdžiui Alzheimeriu. Beta amiloido pagausėjimas, lyginant su kiekiu kraujyje prieš skrydį, koreliavo su misijos trukme – ilgiau kosmose praleidusių žmonių smegenys buvo paveiktos labiau.

Dar viena medžiaga, kurios gausa pasikeitė, buvo tau baltymas, užtikrinantis smegenų komponenčių stabilumą. Tyrėjų teigimu, tokia baltymų įvairovė rodo, kad buvimas kosmose pažeidžia visas smegenis, o ne tik kurią nors jų dalį.

Greičiausiai taip nutinka dėl suprastėjusio kraujo ištekėjimo iš smegenų: dėl to smegenyse pagausėja skysčio ir pakyla galvospūdžio slėgis. Bendrai pokyčius galima apibūdinti kaip nestiprią, bet ilgalaikę smegenų traumą ir pagreitėjusį susidevėjimą.

Prieš žmonėms skrendant į Marsą ar kitas tolimas vietas kosmose, šias problemas reikės išspręsti – nes keleri metai mikrogravitacijoje gali negrįžtamai pakenkti žmonių sveikatai.

Tyrimo rezultatai publikuoti JAMA Neurology.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas