IT ekspertas atskleidė technines detales: kodėl beveik visus „Playstation 5“ supirko spekuliantai?

Praėjusį mėnesį kompanijai „Sony“ išleidus kone geidžiamiausią šių metų kalėdinę dovaną – žaidimų konsolę „PlayStation 5“ (PS5), prekę įsigyti spėjo vos keli šimtai žaidimų entuziastų Lietuvoje. Šių įrenginių paklausa gerokai viršijo pasiūlą, tad kone per kelias minutes visame pasaulyje šluote iššluotos konsolės, sudaužė ne vieną šių įrenginių gerbėjų širdį.
500 eurų įprastai kainuojantys „Playstation 5“ patekę į perpardavėjų rankas smarkiai pabrangsta
500 eurų įprastai kainuojantys „Playstation 5“ patekę į perpardavėjų rankas smarkiai pabrangsta / eBay nuotr.

Apie konsolę taip pat svajojęs JAV programavimo paslaugų įmonėje „Devbridge“ dirbantis testavimo praktikų vadovas Nikolajus Tolkačiovas ne tik kantriai laukė, bet ir jau laikė savo svajonių dovaną internetinės parduotuvės krepšelyje, tačiau likus kelioms sekundėms iki sėkmingo apsipirkimo pabaigos, sistema „nulūžo“, o kai bandė pirkti dar kartą – konsolių nebeliko. Tačiau įsigyti PS5, pasirodo, yra įmanoma, tik už daug didesnę nei rinkos kainą ir iš dar labiau suįžūlėjusių perpardavinėtojų.

Perpardavinėtojų sumanumui ribų nėra

Anot N.Tolkačiovo, vis dažniau tenka susidurti su situacija, kai daiktas, kurį nori įsigyti yra išparduotas, bet jį lengvai galite rasti įvairiuose skelbimuose, žinoma, už neadekvačią kainą. „Sony PlayStation 5“ nėra vienintelis prietaisas, kuris vos atsiradęs prekyboje būna masiškai išperkamas ir kurio vėliau reikia laukti net kelis mėnesius.

„Devbridge“ nuotr./Nikolajus Tolkačiovas
„Devbridge“ nuotr./Nikolajus Tolkačiovas

Perpardavinėjimas tokių įrenginių už didesnę nei rinkos kaina taip pat nėra naujas fenomenas. Panaši istorija kartojosi ir su „Nvidia“ ar „AMD“ naujos kartos vaizdo plokštėmis, virtualios realybės akiniais ir net koncertų bilietais.

„Dėl pandemijos ir karantino beveik visa žaidimų industrija stebi padidėjusius pardavimus. Baimindamiesi didžiulio pirkėjų antplūdžio visi stengėsi kaip įmanydami pardavimus perkelti į virtualią erdvę, o ten jau nesąžiningi, bet labai sumanūs perpardavinėtojai gali pasinaudoti naujausiomis technologijomis ir išpirkti inventorių ,greičiau nei eiliniai vartotojai juos nupirks naudodamiesi savo naršykle. Taip atsitiko ir su populiaria žaidimo konsole. Perpardavinėtojai žinojo, jog „PlayStation 5“ bus ta prekė, už kurią žmonės norės mokėti daugiau, vien tik tam, kad jos netektų laukti“, – aiškina IT specialistas.

Kaip tai veikia?

N.Tolkačiovo teigimu, perpardavinėtojai pasitelkia, kompiuterio programas, automatizuotai atliekančias tam tikrus veiksmus, vadinamuosius sumanius „botus“ ir būtent tai leidžia atlikti visus pirkimo žingsnius greičiau nei tai galėtų padaryti bet koks žmogus. Taip pat pasinaudojus debesų kompiuterijos paslaugomis galima lengvai supirkti ir didžiąją daugumą prekių internetinėje parduotuvėje.

„Eiliniam vartotojui su tuo varžytis praktiškai yra neįmanoma. Sistema gali automatiškai aplenkti visus saugumo rodiklius – pažymėti „aš ne robotas“ ar net sumaniai sužymėti kvadratėliuose prašomą atpažinti objektą. Pavieniai perpardavinėtojai, žinoma, nesugebėtų sukurti tokio prekės trūkumo, kad galėtų varžytis su milijoniniu inventoriumi, todėl perpardavinėtojai buriasi į grupes ir taip koordinuotais veiksmais bando sukelti masinį prekės trūkumą rinkoje“, – pastebi N.Tolkačiovas.

Pasak Testavimo praktikų vadovo, būtent dėl tokio „boto“, kurio tikslas greičiau išpirkti inventorių nei tai gali padaryti paprastas vartotojas, tokia nedėkinga situacija ir atsiranda. O dėl šito nukenčia ne vienas sąžiningas pirkėjas.

„Natūralu, kad daugelis ieško būdų ir yra pasiruošę mokėti net ir keturženkles sumas, kad kuo greičiau įsigytų norimą daiktą. Nesudėtinga paskaičiuoti, kai maždaug nuo 400 iki 500 eurų kainuojanti konsolė Europoje yra perpardavinėjama už dvigubai ar net trigubai didesnę kainą. Nors „Sony“ oficialiai deklaruoja PS5 kainą neviršijančią 500 eurų, vis dėlto kartais net ir žinomose Lietuvos interneto parduotuvėse kaina yra beveik padvigubėjusi. Investicinė grąža per kelias savaitės ne tik atsiperka bei pildo kišenes, bet ir leidžia nemenkai pasipelnyti. Viešoje erdvėje netyla diskusijos, kad tokios grupuotės priima narius už mėnesinį mokestį ir šie gali naudotis informacija ir „įrankiais“ susipirkti sau norimą įrangą, o kartais net išsipirkti didelius kiekius prekių iš aukštesnių „piramidės“ sluoksnių su nemažu antkainiu. O tada bandyti užsidirbti juos perpardavinėjant už dar didesnę kainą“, – schemą atskleidžia IT ekspertas.

Pataria neįkliūti į sukčių pinkles

„Devbridge“ testavimo praktikų vadovas pataria negavus prekės, tiesiog atsispirti norui nusipirkti prekę iš nepatikimų rankų ir verčiau palaukti kitų metų. Pirkimas iš neoficialių parduotuvių ne tik iškreipia rinką, bet ir skatina šešėlinę ekonomiką, o taip pat išauga didelė tikimybė įsigyti prekę su defektu.

„Pasitaiko nemažai atvejų, kad perkantys ne iš oficialaus pardavėjo ne tik stipriai permoka, bet ir būna apgauti. Taip pat yra atvejų kai „Sony“ užblokuoja konsoles, jei jos buvo pavogtos ir nieko blogo neįtariantis vartotojas vos įsijungęs „PlayStation 5“ įrenginį sužino, kad buvo apgautas. Pasitaiko ir įvairiausių kuriozų, kai užsisakęs konsolę į namus žmogus sulaukia dėžės su plyta. Skelbimuose gausu ir manipuliacijų, kai yra parduodama įrenginio nuotrauka, o pirkėjas net neperskaito ir skuba įsigyti norimą prekę“, – sako IT specialistas.

Pašnekovas pastebi, kad dirbant testuotoju „Devbridge“ ne kartą teko išbandyti sistemos apkrovos ribas, kad tik būtų galima užtikrinti klientui sklandžią prekybą esant ypatingai stipriam sistemos apkrovimui. Vis dėlto mažai interneto parduotuvių savininkų investuoja į automatinį resursų padidinimą, kai vartotojų skaičius staiga padidėja.

„Mano apsipirkimo procesas užtruko 20 min. būtent todėl, kad sistema neatlaikė apkrovos. Realybė yra tokia, kad šiandien nukenčia vartotojai, o e-parduotuvių savininkai nemato reikalo investuoti tūkstančius eurų tam, kad atsinaujintų programinę įrangą. Gal ir tokiai gigantei kaip „Sony“ reiktų su tuo kovoti, kad jų prekės neatsidurtų sukčių akiratyje ir užkirstų kelią nesąžiningai prekybai. Šie metai jiems yra geriausias startas visoje „PlayStation“ žaidimų konsolių istorijoje, tačiau tokie masiniai sukčiavimai turėtų versti sunerimti ir „Sony“, net ir nepaisant milžiniškos pardavimų sėkmės“, – apibendrina N.Tolkačiovas.

Kaip nuo robotizuotų spekuliantų apsisaugoti parduotuvėms?

Vienas iš paprasčiausių būdų nuo internetinių „botų“ apsisaugoti e-parduotuvėms yra leisti užsisakyti prekę internetu ne daugiau nei vieną vienetą ir leisti atsiimti pirkinį tik iš pačios parduotuvės (jokiu siuntimų), tačiau tokie apribojimai ne tik sumažintų pardavimus, bet ir galimai padėtų atbaidyti perpardavinėtojus užsipirkti daug prekių naudojantis „botais“.

Iš programinės įrangos kūrimo pusės galima naudoti „bot detection engine“ įrankį, pavyzdžiui, „DataDome“, kuris ne tik padės sumažinti neteisėtus pirkimus, bet taip pat ir padės sutaupyti infrastruktūros sąnaudas, nes dauguma didelių internetinių parduotuvių naudoja automatinius resursų planus, o jei prekybos srautas padidėja – išauga ir sistemos resursai bei sąnaudos. Su automatiniais „botų“ skeneriais tos užklausos niekada nepasiektų serverio. „DataDome“ kaina šiuo metu rinkoje siekia nuo 1000 eurų per mėnesį (jei užklausų yra iki 10 milijonų), bet tikėtina, jog tokias paslaugas greitai pradės tiekti ir kitos įmonės, kurios dabar apsaugo nuo DDoS ar kitokių atakų, kurių paslaugomis taip pat gausiai naudojamasi.

O štai JAV prekybos milžinė „Walmart“ pasigyrė, jog vien tik lapkričio 25 d., išleidus naują PS5 konsolių partiją, per 30 minučių jų naudojamas „botų“ skeneris sugebėjo užblokuoti 20 milijonų botų užklausų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis