Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekspertų spėjimai apie JAV kuriamą bombonešį: jis bus beveik nesusekamas

Beveik visi duomenys apie naujausią Amerikos bombonešį yra griežtai įslaptinti, bet ekspertai prognozuoja, kad tas karo lėktuvas bus itin sunkiai susekamas radiolokatoriais, aprūpintas įvairiausiais jutikliais ir bus pajėgus nuskraidinti branduolinius užtaisus į bet kurį pasaulio tašką.
JAV oro pajėgų bombonešis B-52
Nauji lėktuvai turėtų pakeisti senus JAV oro pajėgų bombonešius B-52 / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pentagonas šią savaitę paskelbė nekantriai lauktą žinią, kad bendrovė „Northrop Grumman“ laimėjo konkursą sukonstruoti ilgojo nuotolio smogiamąjį bombonešį (Long Range Strike Bomber, LRSB) per ilgiau negu dešimtmetį truksiančią programą, kurios kaina tikriausiai smarkiai viršys 100 mlrd. dolerių.

Šiuo metu ir daug ateinančių metų to lėktuvo išvaizda ir vidaus konstrukcijos detalės išliks įslaptintos.

JAV karinės oro pajėgos nori turėti 100 tokių lėktuvų, kurie pakeistų pasenusius bombonešius B-52, sukonstruotus dar 6-ame dešimtmetyje, taip pat naujesnius B-1, kurie pirmąkart dalyvavo kovinėse operacijose 9-ame dešimtmetyje.

Tačiau kaip gali atrodyti būsimasis Amerikos karinės galios simbolis?

Šiuo metu ir daug ateinančių metų to lėktuvo išvaizda ir vidaus konstrukcijos detalės išliks įslaptintos.

Žinant sparčiai kintančią tarptautinio saugumo aplinką, ypač naująsias kibernetinio karo grėsmes, ekspertai prognozuoja, kad tame lėktuve bus pritaikytos itin pažangios technologijos, kurios leistų lėktuvui įskristi į priešo teritoriją ir likti nepastebėtam jo radarų.

„Jame turėtų būti elektroninių atakų įrangos, papildančios nesusekamumą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Leksingtono instituto ekspertas Lorenas Thompsonas.

„Jis privalo būti neužfiksuojamas visuose elektromagnetinio spektro diapazonuose. Jame turi būti borto elektroninių signalų trikdžių įranga, kuris padidintų jo nesusekamumą, trikdydama priešo jutiklių darbą“, – pridūrė jis.

Padidintas dėmesys nesusekamumui tikriausiai buvo vienas iš veiksnių, padėjusių LRSB konkursą laimėti „Northrop Grumman“. Ši bendrovė, įveikusi aerokosminių technologijų milžinių „Boeing“ ir „Lockheed Martin“ konsorciumą, turi itin svarbios patirties, kuriant slapumo technologijas.

Virdžinijoje įsikūrusi bendrovė sukonstravo sunkiai susekamus bombonešius B-2, kurie praktiškai nepastebimi radarų. Tie lėktuvai pasižymi išskirtine skraidančio sparno konstrukcija ir yra itin futuristinės išvaizdos.

Ekspertai sako, kad naujosios kartos bombonešio kūrimo procesas tikriausiai jau yra toli pažengęs, bet vargu ar tas lėktuvas pasirodys anksčiau negu 3-o dešimtmečio viduryje. Tai reiškia, kad Pentagonas tikriausiai neplanuoja artimiausiu laiku atsisakyti gremėzdiškų B-52.

Planuojama, kad kiekvienas naujas lėktuvas kainuos 564 mln. dolerių, bet bendra šios programos kaina bus didesnė, įskaitant konstravimo etapo išlaidas.

Lėktuvo operatyvinis nuotolis yra įslaptintas, bet Karinių oro pajėgų sekretorė Deborah Lee James sakė, kad LRSB suteiktų Amerikai „galimybę rengti oro smūgius iš Jungtinių Valstijų žemyninės dalies bet kuriame pasaulio taške“.

Be to, Pentagonas nori, kad naujieji lėktuvai galėtų papildyti degalų atsargas ore ir kada nors padaryti bepiločiais.

Paskutinė sąlyga – kad tie bombonešiai būtų 100 proc. apsaugoti nuo kibernetinių atakų, siekiant išvengti scenarijų, kad kas nors įstengtų įsibrauti į branduolinį ginklą galinčio nešti lėktuvo kompiuterines programas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų