Praėjus kelioms savaitėms po to, kai pristatė planus didinti išlaidas saugumui, Japonija nusiuntė savo gynybos ir užsienio reikalų ministrus į Vašingtoną, kur abi šalys paskelbė pareiškimą, kuriame pažadėjo „modernizuoti aljansą, kad būtų galima spręsti vis sudėtingesnes saugumo problemas“.
Derybos vyksta likus dviem dienoms iki premjero Fumio Kishidos vizito, kuris lankosi Didžiajam septynetui (G-7) priklausančiose valstybėse, kad pradėtų Japonijos pirmininkavimo elitiniam klubui metus, o anksčiau trečiadienį Londone pasirašė susitarimą su Jungtine Karalyste dėl gynybos ryšių stiprinimo.
„Sutinkame, kad KLR yra didžiausias bendras strateginis iššūkis, su kuriuo susiduriame mes, mūsų sąjungininkai ir partneriai“, – keturšalėje spaudos konferencijoje su Japonijos ministrais sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, turėdamas omenyje Kinijos Liaudies Respubliką.
Jo kolega, užsienio reikalų ministras Yoshimasa Hayashi, sakė, kad Jungtinės Valstijos ir Japonija kartu turi „modernizuoto aljanso viziją, kad įgytų tokią laikyseną, kuri leistų laimėti naujoje strateginės konkurencijos eroje“.
Kinijai sparčiai tobulinant palydovus, A.Blinkenas sakė, kad Vašingtonas ir Tokijas sutarė, jog išpuoliams „į, iš ar pačiame kosmose“ gali būti pasitelkiamas jų abipusės gynybos sutarties penktasis straipsnis, pagal kurį išpuolis prieš vieną šalį laikomas išpuoliu prieš abi.
Derybomis buvo užbaigtas Jungtinių Valstijų planas į Okinavą, pietinę Japonijos salą, esančią strategiškai netoli Taivano, nusiųsti vadinamąjį jūrų pėstininkų pakrantės pulką – judresnį dalinį, galintį sustiprinti gynybą tiek jūra, tiek oru.
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas sakė, kad šis dalinys bus sukurtas iki 2025-ųjų, reorganizavus esamą artilerijos pulką.
„Manau, kad tai labai prisidės prie mūsų pastangų padėti apginti Japoniją ir skatinti laisvą bei atvirą Indijos-Ramiojo vandenyno regioną“, – teigė jis, pavartodamas JAV frazę apie Aziją be Kinijos dominavimo.
Jis pakartojo, kad JAV yra įsipareigojusios ginti Japoniją, įskaitant ir dėl salelių, Tokijo vadinamų Senkaku, o Pekino – Diaoju, kurias ginčija Kinija.