Kaip atpažinti piratinę svetainę?

Nelegaliai filmus, muziką ar knygas platinančių svetainių apstu, kaip ir tų, kurie jomis naudojasi. Vien tik Lietuvoje aktyviai veikia daugiau nei 200 piratinių tinklapių. Prieš kelerius metus MUSO atlikta apklausa parodė, kad net 87 proc. interneto vartotojų Lietuvoje siuntėsi ir žiūrėjo filmus nelegaliai.
„Filmai.in“
„Filmai.in“ / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Tarp daugelio priežasčių, lemiančių tokią statistiką, yra ir tai, jog dažnai žmonės nežino, kad tinklalapis, kuriuo jie naudojasi, yra nelegalus. Taigi, kaip iš tiesų sužinoti, ar svetainė, kurioje žiūrite filmus, klausotės muzikos, yra nelegali? Keletas požymių leis greitai identifikuoti apsimetėlius ir atpažinti nelegaliai turinį platinančius tinklapius.

Svetainės dizainas

Tai pirmas dalykas, į kurį atkreipiame dėmesį, užėję į puslapį. Keista, tačiau daug svetainių išsiskiria tuo, jog jose dominuoja juoda, salotinė arba tamsiai mėlyna spalvos. Apima jausmas, lyg laiko mašina nusikėlėme į devyniasdešimtuosius, kai stiliui imli interneto vartotojų karta dar žengė pirmuosius žingsnius. Skurdus, vartotojui nedraugiškas dizainas – pirmas požymis, jog kažkas yra ne taip.

IP adreso apsauga

Internete plinta patarimai, kaip apeiti apribojimus ir pasiekti užblokuotas svetaines. Jeigu svetainė intensyviai reklamuoja, kaip galima apsaugoti savo IP adresą arba skatina imtis papildomų apsaugos priemonių tam, kad būtų galima naršyti tame puslapyje, tikėtina, kad ji nėra legali.

Kontaktinės informacijos nebuvimas

Telefono numeris, elektroninio pašto adresas bei įmonės buveinė – tai informacija esanti daugumoje legalių svetainių, tačiau būtent šios informacijos dažnai trūksta nelegaliai turinį talpinančiose svetainėse. Kodėl? Todėl, kad bet kokia kontaktinė informacija galėtų padėti susekti svetainės savininkus, o tai jiems užtrauktų atsakomybę.

Apmokėjimai

Juokinga, bet vogti nėra nemokama. Dažnai nelegaliai turinį platinančios svetainės turi VIP planus, prašo paremti komandą, siūlo pirkti taškus ar kreditus peržiūroms. Tiesa, elektroninė bankininkystė čia nepadės. Pavyzdžiui, atsiskaityti už filmai.in transliacijas seniau buvo galima naudojantis visų šalies komercinių bankų, taip pat mobiliojo ryšio operatorių paslaugomis. Kai autorių ir atlikėjų teises ginančios organizacijos kreipėsi į mokėjimus vykdančias institucijas ir paprašė nutraukti mokėjimus šiai interneto svetainei, komerciniai bankai ir mobiliojo ryšio operatoriai sutiko tai padaryti, o „Paysera“ – ne. Dabar ši bendrovė yra vienintelė ir toliau vykdanti mokėjimus interneto piratų svetainei.

Domenų pavadinimas

Filmus, muziką bei kitą turinį nelegaliai platinančios svetainės dažnai turi keistus pavadinimus kaip filmai.in, filmux.ru, filmai.mhost.lt, viskasdykai.do.am ir t.t. Tokius bei panašius svetainių domenų pavadinimus reiktų vertinti atsargiai ir kelis kartus pagalvoti prieš spaudžiant enter.

Jeigu vidinis balsas kužda, kad svetainė atrodo nepatikima, greičiausiai ji tokia ir yra. Išjunkite ją ir rinkitės legalų turinį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis