Klausimas gali pasirodyti keistas, tačiau lazeriais žaidžiantys žmonės iš tikrųjų yra auganti problema civilinėje aviacijoje. Lėktuvai gali būti apsaugoti nuo daugelio pavojų. Jiems nebaisūs žaibai, ne tokia jau didelė problema ir paukščiai, tačiau lazeriai vis dar gali sukelti siaubingų padarinių. Kodėl?
FTB teigia, kad paprasto rankoje laikomo lazerio šviesa naktį gali nukeliauti ir visą mylią (1,6 km). Taigi aukštai skrendančių lėktuvų jie nesiekia, tačiau gali lengvai sutrikdyti pilotų darbą besileidžiančiame ar kylančiame lėktuve. Pilotai, kurie yra patyrę tokias atakas, jas lygina su kameros blykstės šviesa tiesiai į akis aklinoje tamsoje. Įsivaizduokite, kad sėdite automobilyje naktį, aplink nėra jokių šviesos šaltinių, o tuomet tiesiai prieš akis nušvinta galinga profesionalios kameros blykstė. Per sekundės dalį iš jūsų laikinai atimamas regėjimas.
Kaip ataka lazeriu atrodo iš lėktuvo?
Įprastai šie nedideli lazeriai yra skirti rodymui – jais universitetų profesoriai stengiasi atkreipti studentų dėmesį į lentoje dėstomą medžiagą. Jų galia dažniausiai yra vos 5 milivatai – to toli gražu nepakanka pakenkti lėktuvo fiuzeliažui ar valdymo įrenginiams. Tačiau to pakanka trumpam apakinti pilotus.
Lazerio šviesa yra labai koncentruota ir sklaidosi labai lėtai. Taigi, net ir po kelių kilometrų ji pasiekia lėktuvų pilotus pakankamai stipri, kad nudegintų tinklainę. FTB teigia, kad žalias 5 milivatų lazeris kartą sužalojo piloto akis net per 3 km atstumą. Šis incidentas privertė pilotus nutraukti leidimąsi.
Iki šiol lazeriui dar nėra priskirta jokia katastrofa, tačiau tokia tikimybė yra reali. Dažniausiai nukenčia vienas iš pilotų ir lėktuvui tenka kviesti medikus. Yra žinoma, kad bent keli pilotai dėl tinklainės nudegimų buvo paguldyti į ligoninę.
Radijo pokalbio įrašas apie ataką lazeriu:
Daugiau įdomybių rasite NODUM paskyroje.