Kaip Nobelio premijos tapo kontroversiškiausiu apdovanojimu Žemėje

Štai ir vėl atėjo Nobelio premijų sezonas. Pirmadienį jau išdalintos Nobelio medicinos premijos, o vėliau šią savaitę bus apdovanoti mokslininkai, ekonomistai, literatai ir taikai nusipelnę žmonės, kurie gaus vieną prestižiškiausių apdovanojimų mūsų planetoje.

Kokios didžiausios Nobelio premijos laimėjimų kontroversijos?

Dažnai daug prieštarų sukelia Nobelio literatūros premija. Pavyzdžiui, daug plačiai žinomų ir mėgstamų rašytojų, kaip Vladimiras Nabokovas ir Jamesas Joyce'as, premijos niekada taip ir negavo, o mažiau žinomi autoriai buvo apdovanoti.

Taisyklė, kad apdovanojimo negali gauti daugiau nei trys žmonės, sukėlė daug kontroversijų moksle, ypač tose srityse, kur reikalingas bendradarbiavimas. Nėra retas atvejis, kad kuris nors svarbus mokslininkas liktų neapdovanotas.

Nobelio premijų teikėjai buvo ne kartą kaltinti eurocentrizmu, seksizmu ir kitais dalykais. Pavyzdžiui, 1967 m., fizikė Jocelyn Bell savo turimuose duomenyse atrado keistą šabloną, kuris vėliau pasirodė esantis pirmoji pulsaro žvaigždė. Tačiau ji už atradimą Nobelio premijos niekuomet negavo.

O jos patarėjas Antony Hewishas gavo fizikos Nobelio premiją už jo „lemiamą vaidmenį atrandant pulsarus“. Jis premiją pasidalino su kolega Martinu Ryle'u.

Nobelio taikos premija yra turbūt pati kontroversiškiausia iš visų. Ir ne tik todėl, kad Mahatma Gandhis niekada jos taip ir negavo.

Kodėl Nobelio taikos premija visuomet tokia kontroversiška?

Nobelio Taikos premiją beveik visuomet lydi prieštaros. Iš dalies taip yra todėl, kad apdovanojimas yra politinis. Be to, kai kurie politikai gauna premiją už taiką skatinančius veiksmus, tačiau vėliau įsivelia į karinius konfliktus.

Nobelio taikos premija yra turbūt pati kontroversiškiausia iš visų. Ir ne tik todėl, kad Mahatma Gandhis niekada jos taip ir negavo.

Štai 2009 m. „New York Times“ apžvalgininkas Randy'is Cohenas rašė, kad premija turėtų būti panaikinta „kraštutiniais atvejais, jei laimėtojas pažeidžia premija įtvirtintas vertybes.“

Jis taip pat pasiūlė ir kelis kandidatus, kuriems premija turėjo būti panaikinta. Tai Teddy Rooseveltas, Henry Kissingeris arba Yasseras Arafatas (pagal galiojančias taisykles, premija negali būti panaikinta).

O pats kontroversiškiausias apdovanojimas greičiausiai atiteko Barackui Obamai 2009 m. už jo „neįprastas pastangas sustiprinti tarptautinę diplomatiją ir bendradarbiavimą tarp žmonių.“

Tuomet tai buvo pirmieji jo kadencijos metai ir daugelis kalbėjo, kad premija įteikta per anksti. Be to, vėliau B.Obama įsivėlė į kelis bombardavimus ir dronų kampanijas.

Žiūrint iš kitos kontroversijos pusės, trys taikos premijos laimėtojai sugrįžę savo šalyse buvo suimti po apdovanojimo (tai apdovanojimus paverčia labai politizuotais): Kinijos žmogaus teisių aktyvistas Liu Xiaobo 2010 m.; Birmos politikė Aung San Suu Kyi 1991 m. ir vokiečių žurnalistas bei pacifistas Carlas von Ossietzky'is 1935-aisiais.

Ar gali premiją gauti mirę žmonės?

Ne. Nobelio premijos negali gauti miręs žmogus nuo 1974 m., kai buvo pakeistos taisyklės. Jos sukėlė labai daug prieštarų, nes dažnai reikia pralaukti dešimtmečius, kol išsiaiškinama, ar žmogaus darbas yra pakankamai reikšmingas.

Tiesa, tokia taisyklė gali privesti prie nepatogumų. 2011 m. Nobelio fondo taryba pranešė, kad Nobelio medicinos arba fiziologijos premiją skirs Ralphui Steinmanui, o vėliau sužinojo, kad jis prieš tris dienas mirė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ralphas Steinmanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ralphas Steinmanas

Apdovanojimas R.Steinmanui buvo skirtas už naujo tipo imuninės sistemos ląstelės atradimą, dendritų ląsteles. Vėliau jam buvo nustatytas kasos vėžys ir mokslininkas ėmė sau taikyti dendritinių ląstelių terapiją, kuri, panašu, jo gyvenimą leido pratęsti ketveriais metais. Deja, jis taip ir nesulaukė apdovanojimo.

Beje, labai dažnai teigiama, kad DNR struktūros bendraatradėja Rosalinda Franklin 1962 m. nebuvo apdovanota, nes mirė ketveriais metais anksčiau. Tačiau techniškai tai nėra tiesa: tuo metu pomirtinė taisyklė negaliojo, nors mirusiems apdovanojimai buvo suteikiami labai retai.

Tiesa, kaip vėliau buvo atskleista dokumentuose, ji premijai nė nebuvo nominuota.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis