Kaip Nobelio premijos tapo kontroversiškiausiu apdovanojimu Žemėje

Štai ir vėl atėjo Nobelio premijų sezonas. Pirmadienį jau išdalintos Nobelio medicinos premijos, o vėliau šią savaitę bus apdovanoti mokslininkai, ekonomistai, literatai ir taikai nusipelnę žmonės, kurie gaus vieną prestižiškiausių apdovanojimų mūsų planetoje.

Kodėl nėra matematikos, dailės ar muzikos Nobelio premijų?

1968 m. Švedijos centrinis bankas paaukojo pinigų, kad įkurtų prizą ekonomikos mokslams, kuris, žiūrint iš techninės pusės, nėra Nobelio premija.

Nobelio premijos buvo pradėtos penkiose kategorijose: fizikos, chemijos, fiziologijos arba medicinos, literatūros ir taikos. 1968 m. Švedijos centrinis bankas paaukojo pinigų, kad įkurtų prizą ekonomikos mokslams, kuris, žiūrint iš techninės pusės, nėra Nobelio premija.

Panašu, kad Nobelio taryba nesidomi papildomų kategorijų įtraukimu. Nobelio premijų tinklalapyje nuolatos teigiama, kad taryba nusprendė nepriimti naujų pasiūlymų.

Vyrauja mitas, kad Nobelio matematikos premijos nėra todėl, jog A.Nobelio žmona turėjo romaną su matematiku. Tačiau šis mitas atrodo neturintis realaus pagrindo, visų pirma dėl to, kad A.Nobelis niekada nebuvo vedęs.

Kas atsisakė Nobelio premijų ir kodėl?

Tai nutinka retai, tačiau kai nutinka, būna dramatiška. 1964 m. Jeanas-Paulas Sartre'as atsisakė literatūros Nobelio premijos, nes buvo Jeanas-Paulas Sartre'as. Ji teigė, kad rašytojai neturėtų užmegzti ryšių su institucijomis.

Henry Kissingeris ir Vietnamo politikas Le Ducas Tho 1973 m. gavo Nobelio premiją dėl paliaubų derybų Vietname, tačiau Tho apdovanojimo atsisakė motyvuodamas tuo, kad „paliaubos dar nepasiektos.“

Dar keturi Nobelio premijų laureatai buvo priversti atmesti apdovanojimus dėl savo šalių vyriausybių spaudimo. Adolfas Hitleris trims vokiečiams neleido atsiimti pinigų už apdovanojimą: chemikui Richardui Kuhnui už darbą su vitaminais, chemikui Adolfui Butenandtui už lytinių hormonų tyrimus ir Gerhardui Domagkui, atradusiam pirmąjį komerciniu būdu pasiekiamą antibiotiką.

Rusijos rašytojas Borisas Pasternakas atsiėmė apdovanojimą už „Daktarą Živago“ 1958 m., tačiau vėliau sovietų valdžia jį privertė apdovanojimo atsisakyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis