„Šiandien kompiuterio valymui galime rasti pačių įvairiausių priemonių – nuo purškiklių ir putų iki šlapių ir sausų servetėlių. Vis tik gera žinia ta, kad norint išvalyti kompiuterio priedus jums puikiai tiks ir įprastos valymo priemonės, kurias kiekvienas turime namuose. Tam, kad valydami nepridarytume daugiau žalos nei naudos, svarbu žinoti, kaip juos tinkamai naudoti“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kompiuterio ekranui – seni marškinėliai
Kompiuterio ekranas – jautriausia ir viena greičiausiai susitepančių kompiuterio dalių, kurios priežiūrai reikia skirti ypatingą dėmesį. Jį valykite su minkštu ir švelniu audiniu be pūkelių bei venkite bet kokių valiklių, kurių sudėtyje yra spirito, acetono, acto ar kitos rūgšties.
„Šiuolaikiniai kompiuterių ekranai yra gerokai jautresni nei bet kada anksčiau. Net mažos popieriaus atplaišos gali palikti įbrėžimus ant ekrano. Todėl kompiuterio ekrano niekuomet nevalykite popieriniu rankšluosčiu ar vienkartinėmis servetėlėmis. Jei neturite švelnios šluostės, naudokite sausus ir minkštus senus marškinėlius. Iš bėdos galėtų pasitarnauti net ir popierinis kavos filtras. O vietoj specialių valiklių – vandenį arba ekraną tiesiog valykite sausa šluoste“, – pataria M. Vrubliauskas.
Ekraną valykite švelniais judesiais – jokiu būdu nespauskite paviršiaus, nebraižykite jo. Net jei ant ekrano matosi dėmės, stipriai netrinkite, nes galite pažeisti paviršių. Jei sausa šluoste nepavyksta nuvalyti dėmių, galite ją lengvai sudrėkinti vandeniu.
Klaviatūrai – plaukų džiovintuvas ar dulkių siurblys
Ant kompiuterio klaviatūros, skirtingų tyrimų duomenimis, kaupiasi nuo 400 iki net 20 tūkst. kartų daugiau bakterijų nei ant klozeto dangčio. Todėl būtina nuolat rūpintis jos švara.
Prieš pradėdami valyti klaviatūrą, iš pradžių išjunkite kompiuterį, o laidinę klaviatūrą atjunkite nuo kompiuterio. Tuomet apverskite kompiuterį ir švelniai purtykite, kad iškristų trupiniai, dulkės ir kitos klaviatūroje susikaupusios šiukšlės.
„Tarpus tarp klaviatūros klavišų paprasta išvalyti ausų krapštukais. Tiesiog suvilgykite juos vandeniu ir švelniai perbraukite per tarpus. Susikaupusiems nešvarumams pašalinti taip pat galite naudoti plaukų džiovintuvą ar dulkių siurblį. Bet prieš tai būtinai įsitikinkite, kad juose įjungtas mažiausios galios režimas. Taip pat nenukreipkite šilto oro tiesiai į klavišų apačią, nes galite lengvai pažeisti karščiui jautrią elektroniką“, – įspėja „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Klaviatūros ir mygtukų paviršių valymui galite naudoti drėgnas servetėles, minkštą šluostę ar medvilninio audinio skiautę. Tiesiog sudrėkinkite ją vandeniu, stipriai išgręžkite ir švelniai nuvalykite paviršius. Šluostė negali būti šlapia, tik drėgna, kad po klavišais nepatektų per didelio vandens kiekio. Po to – viską nusausinkite sausa šluoste.
Kompiuterio pelei – ausų krapštukai
Įdomu tai, kad nors kompiuterio pelė yra dažniausiai naudojamas priedas, žmonės ją valo rečiausiai. Nepriklausomai nuo to, kokio tipo pelę naudojate, pirmiausia atjunkite ją nuo maitinimo: ištraukite laidą, išimkite baterijas arba paprasčiausiai paspauskite išjungimo mygtuką. Tai padės išvengti trumpųjų jungimų, kurie gali priedą sugadinti negrįžtamai.
Antras žingsnis – atidžiai pašalinti susikaupusius nešvarumus iš pelės viršuje, šonuose ir apačioje esančių tarpelių. Tam geriausiai pasitarnaus ausų krapštukai ar dantų krapštukas su vatos gabaliuku. Taip galėsite pasiekti net ir giliau esančias dulkes ir šiukšles.
Vėliau pelės paviršių nuvalykite drėgna servetėle, kempinėle ar sudrėkinta šluoste. Tiesa, šioje vietoje, vėlgi, reikėtų vengti perteklinės drėgmės, todėl prieš pradėdami valyti, šluostę stipriai išgręžkite: „Jeigu naudojate pelę su slinkties ratuku, norėdami išvalyti čia susikaupusius nešvarumus, apverskite pelę ir sukdami ratuką išpurtykite dulkes. Prieš vėl pradėdami naudotis pele, įsitikinkite, kad kompiuterio priedas visiškai sausas“, – sakė M.Vrubliauskas.