Kalėdų Senelio iššūkiai: kaip šiandien jo darbą palengvintų dirbtinis intelektas

Jeigu Kalėdų senelis turėtų dirbtinio intelekto (DI) žinių ir įgūdžių, kaip palengvėtų jo darbas išdalijant dovanas vaikams visame pasaulyje? Įžvalgomis apie kalėdinius iššūkius ir kaip juos įveikti, dalijasi IT įmonės „Cognizant“ Kauno inžinerinio padalinio vadovas Vytautas Paulauskas, rašoma „Cognizant“ pranešime žiniasklaidai.
Kalėdų senelis
Kalėdų senelis / 123RF.com nuotr.

Dovanų rekomendacijos

Vaikai ne visada aiškiai išreiškia savo norus. Arba laiškuose jie gali išvardyti kelias trokštamas dovanas. Kalėdų Senelis turi apgalvoti kiekvieną atvejį ir nuspręsti dėl konkrečios dovanos. Dirbtinis intelektas gali padėti tiksliau atspėti norus ir optimizuoti mąstymui skirtą laiką. Išmanioji sistema, rekomenduojanti dovanas kiekvienam vaikui, yra puikus sprendimas.

Bendrovės nuotr./Vytautas Paulauskas, IT įmonės „Cognizant“ Kauno inžinerinio padalinio vadovas
Bendrovės nuotr./Vytautas Paulauskas, IT įmonės „Cognizant“ Kauno inžinerinio padalinio vadovas

Kalėdų Senelis tikriausiai žino viską apie visus vaikus, todėl turi plačią žinių bazę. Šiuos duomenis galima suskaitmeninti ir naudoti kaip duomenų rinkinį vienai iš rekomendavimo sistemų: bendradarbiavimo, filtravimo, turinio arba žinių sistemai. O rekomendavimo sistema bus dar vienas pagalbininkas stebuklingosios nakties išvakarėse.

Populiarių žaislų prognozavimas

Kalėdų Senelis kartu su elfais Kalėdų nakčiai paruošia neįtikėtinai daug dovanų. Tačiau net ir jie nėra visagaliai. Dar gerokai prieš didžiąją dieną įsibėgėja visų žaisliukų gaminimo ir pakavimo darbai. Jie iš anksto parengia dovanų sąrašus su reikiamu kiekiu ir pasikliauja patirtimi bei intuicija. Vis dėlto ir mažieji pagalbininkai tikrai gali padaryti klaidų.

Dirbtinis intelektas gali pagerinti dovanų įsigijimą. Kad tai padarytume, reikia sukurti modelį, kuris numatytų įvairių dovanų populiarumą. Tai bus prognozavimo modelis, pagrįstas ankstesniais vaikų norais ir pasaulinėmis žaislų tendencijomis. Kalėdų Senelis susipažins su galimos vaikų norų apimties prognozavimu ir pasiruoš iš anksto.

Laiškų apdorojimas

Kalėdų Senelis gauna daugybę laiškų iš viso pasaulio. Kasmet jam rašo vaikai iš įvairių šalių. Vadinasi, jis turi skaityti tekstus įvairiomis kalbomis. Mūsų užduotis – jam padėti.

Galima sukurti mašininio mokymosi modelį, kuris visus laiškus išverstų į Kalėdų Seneliui patogiausią kalbą. Lengva tai padaryti su el. laiškais ir žinutėmis socialiniuose tinkluose, tačiau stebukladarys taip pat gauna daug popierinių laiškų. Dirbtinis intelektas padės suskaitmeninti visus ranka rašytus tekstus.

Galime eiti dar toliau. Įsivaizduokite, kiek laiko Kalėdų Senelis praleidžia skaitydamas kiekvieno vaiko laiškus. Nors jis ir turi super galią, pasistenkime jam šiek tiek palengvinti šią užduotį. Galime sukurti mašininio mokymosi modelį, kuris taip pat skaitytų laiškus. O pagrindinis šio dirbtinio intelekto asistento tikslas bus kiekvieno vaiko dovanos aptikimas.

Jau nustatėme, kad visus laiškus galima konvertuoti į elektroninį formatą. Todėl, turint didžiulę laiškų duomenų bazę, tereikia išmokyti modelį ieškoti raktinių žodžių ir frazių apie dovanas. Rezultatas – Kalėdų Senelis turės vaikų sąrašą ir atitinkamas norimas dovanas iš jų laiškų.

Optimalių maršrutų kūrimas

Kalėdų Senelis turi išdalyti visas dovanas per naktį. Jo kelionės maršrutas gana sudėtingas ir įtemptas. Dirbtinis intelektas padės sudaryti geriausią Kalėdų nakties kelią, kad optimizuotume mūsų vedlio laiką ir energiją.

Į kelionės planą bus įtrauktos geografinės vietos ypatybės, miestų gyventojų tankis, laiko juostos ir kt. Kalėdų Senelio DI įrankis bus pagrįstas laiškais, kurie ateina į rezidenciją Laplandijoje. Juose yra siuntėjų adresai, t. y. dovanų paskirties vieta. Šiuos adresus reikia surinkti į vieną duomenų rinkinį. Pridėsime duomenis apie šalį, regioną, miestą, vietos adresą ir net pašto kodą.

Žinodami šiuos parametrus, galime rasti papildomos informacijos, kad galėtume sudaryti tobulą maršrutą. Galbūt ir šiaurės elniai galės pasidalyti keliais patarimais apie kelionių planavimą mūsų žinių bazėje ir ši nauja DI galimybė sėkmingai bei be trikdžių veiks Kūčių naktį.

Supaprastinti darbo užmokesčio skaičiavimą

Tikėtina, kad Kalėdų Senelis turi nuolatinių elfų, kurie pirmąjį metų pusmetį rūpinasi, kad viskas vyktų sklandžiai. Tačiau greičiausiai, kad iki birželio jam tenka ieškoti sezoninių pagalbininkų žaislų gamybai, dovanų pakavimui ir dirbtuvių veiklai.

Užtikrinant, kad visi gautų atlyginimus laiku, Kalėdų Senelio personalo skyriui gali tekti didesnis darbo krūvis. Sezoniniai darbuotojai gali registruoti savo valandas tiekėjų valdymo sistemoje, o darbo laiko apskaitos žiniaraščiai apdorojami automatiškai – tai suteiks darbo užmokesčio administratoriams galimybę sutelkti dėmesį į kitus metų pabaigos rezultatus.

Tikimės, kad šie patarimai pravers Kalėdų Seneliui ir jo komandai – ir linkime kuo ramesnio švenčių laukimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai