„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kas skrandžio rūgštyje nutinka bulvių traškučiams?

Kiekvieną kartą apsilankius parduotuvėse mūsų žvilgsnius traukia ilgiausios lentynos, nukrautos ryškiaspalvių bulvių traškučių pakuočių. Nenuostabu, kad dažnai jos atsiranda krepšelyje, o po kelių minučių tų pakuočių turinys jau pradeda kristi ir į mūsų burnas. O kas traškučiams nutinka skrandyje?
15min-eksperimentas-kaip-bulviu-traskucius-paveiks-skrandzio-rugstis
Kas skrandžio rūgštyje nutinka bulvių traškučiams?

Norėdami sužinoti, atlikome eksperimentą. Žinoma, ne tikrame skrandyje, bet skrandžiui ganėtinai artimoje laboratorinėje aplinkoje – stiklinėje su skrandžio rūgštimi (fiziologine druskos rūgšties koncentracija ir fermentu pepsinu), kuri dvi valandas išbuvo termostate, kūno temperatūroje – būtent tokiomis sąlygomis geriausiai atsiskleidžia skrandžio fermentų aktyvumas.

Tiesa, pepsino paskirtis – baltymų virškinimas. Tuo tarpu bulvių traškučius sudaro beveik išimtinai tik riebalai ir angliavandeniai. Na, ir šiek tiek skonį suteikiančių medžiagų. Tad ir rezultatas buvo iš esmės toks, kokio ir tikėjomės.

VIDEO: 15min eksperimentas: kaip bulvių traškučius paveiks skrandžio rūgštis?

Po dviejų valandų „laboratorinio“ virškinimo nuo traškučio atsiskyrė ir stiklinės paviršiumi plaukioti pradėjo riebalai, pats traškutis tiesiog suskydo nuo plaukiojimo tirpale, tačiau beveik neabejotina, kad virškinimas visiškai nevyko – skrandžio rūgšties tirpalo skaidrumas liko praktiškai nepakitęs.

Tiesa, tai jokiu būdu nereiškia, kad organizmas nesugeba virškinti traškučių. Anaiptol – būtent bulvių traškučių virškinimas pakankamai aktyviai prasideda dar iki patenkant į skrandį. Visų pirma, juos pakankamai gerai sukramtome. Antra, gausiai suvilgome seilėmis, kuriose esantys fermentai labiau pritaikyti skaidyti angliavandenius, kurių traškučiuose yra gausu. Per porą valandų skrandyje traškučiai iš esmės tik mirksta, bet vėliau, iš skrandžio patekus į dvylikapirštę žarną, prasideda aktyvus riebalų skaidymas. O dar toliau bakterijos padeda užbaigti angliavandenių skaidymą ir maistingosios traškučių medžiagos per žarnyno sieneles patenka į kraujotaką.

Kita vertus, net jeigu traškučiai ir yra lengvai virškinamas maistas, tai anaiptol nereiškia, kad juo galima sočiai maitintis ir tikėtis geros sveikatos – ko jau ko, bet baltymų kasdieniame maiste žmogui gauti tiesiog būtina, o traškučiuose jų nė kvapo. Be to, dėl traškučių skanumo būname linkę šiek tiek perlenkti lazdą su dienos kalorijų norma, o rezultatas netrunka pasireikšti aplink liemenį besipučiančio „gelbėjimo rato“ pavidalu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“