Kibernetinių incidentų skaičius pernai augo dešimtadaliu

Kibernetinių incidentų skaičius pernai buvo dešimtadaliu didesnis nei 2016 metais, pirmadienį pranešė juos apdorojęs nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT.
Pratybų „Kibernetinis skydas 2017“ akimirka
Asociatyvi iliustracija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

2017 metais specialistai apdorojo 54 tūkst. 414 incidentų pagal pranešimus, gautus iš Lietuvos elektroninių ryšių paslaugų teikėjų, tarptautinius incidentų tyrimus atliekančių užsienio CERT tarnybų ir iš Lietuvos interneto naudotojų.

Užpernai tokių incidentų skaičius siekė 49 tūkst. 463 atvejus.

Kaip rodo incidentų statistika, Lietuvoje matomos dvi didžiausios kibernetinio saugumo problemos ‒ kenkimo programinė įranga ir nesaugios informacinės sistemos, įskaitant interneto svetaines.

„Minėtos saugumo problemos papildo viena kitą ir didina potencialią riziką interneto naudotojams“, – rašoma pranešime.

CERT-LT duomenimis, 2017 metais Lietuvoje kiekvieną mėnesį fiksuota apie 3 tūkst. kompiuterių, kurie buvo valdomi nuotoliniu būdu savininkams nežinant.

Pernai informacinių sistemų užvaldymo incidentų registruota beveik 11 tūkst., panašiai kaip ir užpernai. Prie šio tipo incidentų priskiriami užvaldyti įrenginiai, kurie naudojami kenkimo veikai, ir pažeistos, užvaldytos interneto svetainės.

CERT-LT teigia kiekvieną dieną užfiksuojanti vidutiniškai po dešimt naujų užvaldytų svetainių atvejų, o nuo rudens stebimas didėjantis užvaldytų svetainių naudojimas kriptovaliutoms generuoti.

Populiarėjant kriptovaliutoms, itin aktyviai veikia ir išpirkos reikalaujančių virusų kūrėjai. Nuo šio viruso nukenčia ir pavieniai naudotojai, ir įmonės.

Be to, vis daugiau interneto naudotojų patiria didelių nuostolių dėl kibernetinių sukčiavimų. Toliau aktyviai platinti apgaulingi elektroniniai laiškai iš neva įmonės vadovų, kuriuose pavaldinio prašoma atlikti „skubų pavedimą“.

Pernai daugėjo ir populiarių interneto svetainių klastojimo atvejų – CERT-LT ištyrė 1237 pranešimus apie svetainių klastojimą. 2016 metais fiksuoti 555 tokie atvejai.

2017 metais Lietuvos kibernetinio saugumo specialistai jo būklę įvertino kaip nepatenkinamą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų