Paskutinės akcijos dienos! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Kiek juodųjų skylių yra visatoje?

Kadangi juodųjų skylių nematome, sunku tiksliai nustatyti, kiek jų yra didelėje ir plačioje Visatoje. Tačiau mokslininkų nesustabdysi: naujausiame tyrime jie pateikia stulbinančio dydžio skaičiavimus.
Juodoji skylė
Juodoji skylė / NASA iliustr.

Neįtikėtinas skaičius

Juodosios skylės – tai suirę mirusių masyvių žvaigždžių branduoliai, o atlikus naujus tyrimus, kuriuose atsižvelgiama į tai, kaip šios žvaigždės formuojasi ir evoliucionuoja, pavyko nustatyti naują juodųjų skylių skaičių visatoje.

Skaičius gana stulbinantis: 40 kvintilijonų, arba 40 000 000 000 000 000 000 000 000 000 juodųjų skylių, kurios sudaro maždaug 1 proc. visos stebimos Visatos materijos, praneša „Science Alert“.

„Naujoviškas šio darbo pobūdis yra tas, kad detalus žvaigždžių evoliucijos modelis sujungiamas su pažangiais žvaigždžių, galaktikų ir cheminių elementų kismo modeliais“, – aiškina vienas iš tyrimo autorių, astrofizikas Alexas Sicilia.

Juodosios skylės yra didžiulis neatsakytas klausimas, slegiantis mūsų supratimą apie Visatą. Tačiau jei gerai įsivaizduotume, kiek juodųjų skylių ten yra, tai padėtų atsakyti į kai kuriuos neaiškumus

Vienas iš būdų – įvertinti masyvių žvaigždžių istoriją. Tada galėtume apskaičiuoti, kiek juodųjų skylių turėtų būti tam tikrame erdvės tūryje.

Šios žinios galėtų padėti išsiaiškinti, kaip augo ir vystėsi supermasyvios juodosios skylės, kurių masė milijonus ar milijardus kartų didesnė už Saulės masę ir kurios sudaro galaktikų branduolius.

123RF.com nuotr./Super masyvios juodosios skylės iliustracija
123RF.com nuotr./Super masyvios juodosios skylės iliustracija

Mokslininkai skaičiuodami įtraukė tik tas juodąsias skyles, kurios susiformuoja evoliucionuojant pavienėms ar dvinarėms žvaigždėms, ir atsižvelgė į juodųjų skylių susiliejimų, kurių skaičių galima įvertinti remiantis gravitacinių bangų duomenimis, vaidmenį.

Tai leido jiems apskaičiuoti juodųjų skylių, nuo penkių iki 160 kartų didesnių už Saulės masę, gimstamumą per visą Visatos gyvavimo laikotarpį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas