2021 m. šiauriniuose pasaulio regionuose rekordiškai sumažėjo medžių

Praėjusiais metais šiauriniuose pasaulio regionuose fiksuoti rekordinės medžių nykimų apimtys, rodo nauja „Global Forest Watch“ ataskaita.
Medžių kirtimas Amazonės miškuose
Medžių kirtimas Amazonės miškuose / 123RF.com nuotr.

Kaip rašo BBC, Rusijoje milžiniškus nuostolius sukėlė miškų gaisrai, o Brazilijoje medžių nykimas paspartėjo dėl žemės ūkio plėtros.

„Pirmauja“ Brazilija ir Kongo Respublika

Naujausioje ataskaitoje mokslininkai daugiausia dėmesio skiria pasaulio atogrąžų regionams, nes būtent juose iškertama daugiau kaip 96 proc. miško.

Kalbant apie atogrąžų pirminius miškus, Brazilija ir Kongo Demokratinė Respublika jau daugelį metų užima „pirmąsias“ vietas.

123RF.com nuotr./Klimato kaita
123RF.com nuotr./Klimato kaita

Tačiau vienu iš labiausiai susirūpinimą keliančių ataskaitos aspektų yra borealinių miškų, kurie yra šiaurinėje Rusijos dalyje, Kanadoje ir Aliaskoje, nykimas.

Nors miškų kirtimas ar gaisrai šiuose regionuose retai lemia jų nykimą, 2021 m., palyginti su 2020 m., sunaikintų medžių skaičius išaugo 30 proc. – šis fiksuotas skaičius iki šiol yra didžiausias.

Manoma, kad klimato kaita yra pagrindinė medžių nykimo šiose vietovėse priežastis, nes tai lemia karštesnes ir sausesnes oro sąlygas, taip pat didesnę žalą daro vabzdžiai.

Rusijoje gaisrų sezonas buvo pats blogiausias nuo 2001 m.

„Scanpix“/AP nuotr./MIško gaisras Jakutijoje
„Scanpix“/AP nuotr./MIško gaisras Jakutijoje

„Tai kelia didžiulį nerimą. Pasaulinis klimato atšilimas apskritai vyksta sparčiau, esant arčiau ašigalių. Dėl besikeičiančio klimato ir su tuo nesusitvarkančios ekosistemos matome dažnesnius, intesyvesnius ir didesnio masto gaisrus“, – sakė Pasaulio išteklių instituto analizės grupės narys Rodas Teiloras.

Už šiaurinių regionų ribų, atogrąžų regionuose, medžių nykimas ir toliau buvo labai didelis. Daugiau kaip 40 proc. šio pirminio miškų nykimo įvyko Brazilijoje, o su gaisrais nesusijęs miškų naikinimas iš viso padidėjo 9 proc. – mokslininkai teigia, kad tai paprastai siejama su žemės ūkio plėtra. Kai kuriose pagrindinėse vakarinės Amazonės regiono valstijose šie nuostoliai siekė net 25 proc.

Tai kelia didelį susirūpinimą klimato tyrėjams, kurie baiminasi, kad Brazilijos atogrąžų miškai sukurs daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei jų sugers – tai būtų labai neigiamas pokytis, siekiant apriboti pasaulinės temperatūros kilimą šiame amžiuje.

Medžių nykimą mažina Indonezija

Vis dėlto ataskaita atskleidė ir gerų tendencijų – Indonezija jau penkerius metus iš eilės mažina medžių nykimą.

Kaip rašo BBC, šalies vyriausybė įvedė nuolatinį moratoriumą, neleidžiantį naudoti pirminių miškų ir durpynų aliejaus gamybai. Be to, į savo nacionalinį klimato planą Indonezija įtraukė įsipareigojimą iki 2030 m. sumažinti miškų išmetamų teršalų kiekį, kad jie taptų anglies dioksido absorbentu, o ne jo šaltiniu.

Asm.archyvo nuotr./Indonezija
Asm.archyvo nuotr./Indonezija

Palmių aliejaus gamybai kertamų miškų skaičius per 20 metų sumažėjo iki minimumo, o celiuliozės ir popieriaus pramonės įsipareigojimai nutraukti naujų žemių kirtimą taip pat buvo sugriežtinti.

Vis dėlto nerimaujama, kad artimiausiais metais padėtis Indonezijoje gali pasikeisti į blogąją pusę.

„Palmių aliejaus kaina šiuo metu yra pasiekusi 40 metų aukštumas. Taigi tai gali padidinti norą plėsti palmių aliejaus plantacijų plotus“, – sakė Hidayah Hamza iš Pasaulio išteklių instituto.

Praėjusį rudenį Glazge vykusioje Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje 141 šalis įsipareigojo „iki 2030 m. sustabdyti miškų nykimą“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai