Jei manėte, kad taip nutinka tik jums, stipriai klystate - šis reiškinys yra labai plačiai paplitęs. Tikslu būtų sakyti, kad dauguma žmonių bent keletą kartų gyvenimą yra patyrę šį keistą staigų raumenų susitraukimą ir jį lydintį prakaitavimą, padažnėjusį kvėpavimą ir pakilusį širdies ritmą. Manoma, kad dažniausiai tai įvyksta po streso kupinos dienos, žmonėms jaudinantis dėl rytojaus, miegant naujoje vietoje, ant nepatogios lovos ar išgėrus per daug kavos. Tačiau tai patiria ir sveiki bei pailsėję žmonės.
Mokslininkai pastebėjo, kad žmonėms artimi primatai kartais patiria šį tą panašaus. Tai gali reikšti, kad priežastys yra evoliucinės. Mokslininkai mano, kad galbūt taip kūnas bando apsisaugoti nuo neplanuoto užmigimo. Jums tai galbūt ir nėra pavojinga, tačiau mūsų protėviai dėl to krisdavo iš medžių. Taip mano Kolorado universiteto (JAV) mokslininkai, kurie teigia, kad nevalingas traukulys yra savisaugos refleksas, raginantis žmogų prabusti ir dar kartą įvertinti miegojimo poziciją.
Pastebima, kad kartu su raumenų susitraukimu žmonės patiria ir jausmą tarsi kristų į bedugnę, kuris ne juokais išgąsdina. Tai yra vienas iš argumentų, kodėl pirmykštis refleksas gali būti tiksliausias paaiškinimas. Beje, kartais per naktį žmonės patiria kelis tokius traukulius, kurie gali gerokai pabloginti miego kokybę.
Dažniausiai tokį nevalingą raumenų susitraukimą patiria 8-12 metų amžiaus vaikai, vėliau šis reiškinys tampa retesnis. Tarp suaugusiųjų šis traukulys dažniausiai pasitaiko žmonėms, kurių miego režimas nėra reguliarus. Pavyzdžiui, jei dažnai einate miegoti apie vidurnaktį, o vieną naktį pavyksta nueiti miegoti anksčiau, yra didelė tikimybė, kad pabusite nuo šio jausmo. Taip yra todėl, kad kūnas interpretuoja situaciją kaip miegą netinkamu laiku.
Beje, kad ir kokia yra tikroji šio reiškinio priežastis, jis žmonių negelbėja. Pavyzdžiui, jei būdami labai pavargę iš tiesų neplanuotai užmigsite, tikėtina, kad staigus raumenų susitraukimas jūsų nepažadins.