Ekspertai teigia, kad tam įtakos turi ir evoliucija, ir patys gyvūnų šeimininkai.
Sertifikuota veterinarijos gydytoja elgsenos specialistė Karen Sueda paaiškino, kad iš dalies taip yra todėl, kad katės yra smalsios ir bijo ką nors praleisti.
„Tai šiek tiek FOMO (praleistos galimybės sindromas). FOMO, pvz: Nežinau, kas yra kitoje pusėje, tad noriu pažiūrėti ir išsiaiškinti tai“, – teigė F.Sueda.
Katės iš prigimties yra smalsios būtybės, todėl mėgsta stebėti viską, kas vyksta jų teritorijoje - tuo pačiu ir šeimininkų namuose. Tokia kontrolė padeda joms išgyventi laukinėje gamtoje, tačiau dėl to katės gali pulti, pavyzdžiui, prie durų, o žmonės toks elgesys gali atrodyti keistas.
„Katės mėgsta kontroliuoti prieigą prie erdvės, gyvybiškai svarbius pagrindinius poreikius ir teritoriją“, – teigė kačių elgsenos konsultantė Ingrid Johnson. Anot jos, katės yra plėšrūnės ir gruobuonės, kurios turi medžioti tam, kad išgyventų, bet joms taip pat svarbu savo aplinkoje jaustis saugiai.
Be to, katėms patinka šeimininkų dėmesys, o uždarytos durys jį atima.
2017 m. žurnale „Behavioural Processes“ paskelbtame tyrime teigiama, kad dauguma kačių pirmenybę teikia bendravimui su žmogumi, o ne maistui ar žaislams. Be to, katės nesupranta, kad durys uždarytos laikinai, todėl tai sukelia joms stresą, pažymėjo I.Johnson.
Kad sumažintų savo augintinių nerimą, kačių šeimininkai turėtų nuosekliai nustatyti, į kurias namų vietas jų katės gali patekti, patarė I.Johnson. Jei, pavyzdžiui, nenorite, kad augintinė lankytųsi valgomajame, neuždrauskite į jį patekti tik tada, kai pas jus ateina svečių; tegu durys į valgomąjį būna uždaromos visuomet.