Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl šunys ir katės taip daro? Paaiškinta moksliškai!

Kokie yra moksliški neįprasto kačių ir šunų elgesio pagrindai? Ar kada nors susimąstėte, dėl ko katės taip dažnai rąžosi, o šunys ėda išmatas? Panašu, kad viską galima paaiškinti paprastomis evoliucinėmis ir biologinėmis priežastimis, rašo livescience.com.
Šuo ir katė
Šuo ir katė / Vida Press nuotr.
Temos: 3 Evoliucija Šuo Katė

Pažvelkime, kas dedasi žavingųjų uodeguotų ir ūsuotų sutvėrimų galvose.

Kodėl katės negali pakęsti maudynių?

VIDEO: Official Video: Cat Bath Freak Out -Tigger the cat says 'NO!' to bath

Ne paslaptis, kad didžioji dauguma naminių kačių nemėgsta vandens – ar tai būtų maudynės vonioje, ar baseinas, ar ežeras, katė savo noru į vandenį kojos nekels. O šunys priešingai – kai kurių iš vandens tiesiog neištrauksi. Kodėl taip yra?

Tikėtina, kad priežastis yra kačių kailis, kuris džiūva ilgiau nei šunų, o katės džiuvimo metu labai nemėgsta varvėti, sako Kornelio universiteto (JAV) Veterinarinės medicinos koledžo elgsenos programų direktorė Kelley Bollen.

„Arba gali būti, kad katės labiau linkę turėti kietą paviršių po visomis keturiomis letenomis ir nemėgsta plūduriavimo vandenyje jausmo“, – alternatyvų paaiškinimą siūlė K.Bollen.

Be to, yra keletas šunų veislių – tokių, kaip Portugalijos vandens šunys arba Airijos vandens spanieliai – kurie išveisti specialiai „darbui“ vandenyje, jų kūnas labiau pritaikytas plaukti

Gali būti, kad svarbu yra tai, jog daugelis šunų su vandens telkiniais susipažįsta dar būdami labai maži ir pirmoji patirtis būna teigiama. Apie kates vargu ar galima tą pasakyti.

Kodėl katės taip dažnai rąžosi?

VIDEO: Cat stretching : ストレッチしている猫

Rąžytis katės mėgsta iš esmės dėl tos pačios priežasties, kaip ir žmonės: tai yra malonu ir pagerina kraujotaką į raumenis, sako Londono Karališkojo veterinarijos koledžo podoktorantūrinių studijų tyrėjas Andrew Cuffas.

Miega katės nuo 12 iki 16 valandų per parą. Tai reiškia, kad jos didžiąją dalį laiko nejuda. O katėms miegant ar ramiai tupint krenta jų kraujospūdis. Rąžantis kraujospūdį galima kilstelėti.

„Rąžantis aktyvuojami visi raumenys ir padidėja kraujospūdis, kas pagerina raumenų ir smegenų aprūpinimą krauju. Taip lengviau prabusti ir padidinti budrumą“, – sakė A.Cuffas.

Gali būti, kad rąžymasis taip pat padeda šalinti ilgo gulėjimo metu susikaupusius toksinus ir nebereikalingus organizmo veiklos produktus iš kūno. A.Cuffas priduria, kad rąžymasis paruošia raumenis fiziniam aktyvumui – pavyzdžiui, pelės ar šeimininko siūlomo skanėsto vaikymuisi.

Kodėl šunys prieš atsiguldami apsuka kelis ratus?

VIDEO: Just Before Bedtime

Prieš atsiguldami šunys neretai kelis kartus apsisuka vietoje. Ir tame nėra nieko keisto – tai yra iš senų senovės paveldėtas elgesys, aiškina knygos „If You Tame Me: Understanding Our Connection With Animals“ autorė Leslie Irvine.

Laukiniai mūsų šunų protėviai kadaise eidami ratu išmindavo sau guolį – krūmynuose ar žolėse jie pasiruošdavo sau vietą miegui. Gali būti, kad tokiu būdu buvo atbaidomos ir gyvatės ar stambūs vabzdžiai, kurie galėtų sutrukdyti ramiam miegui.

Be to, toks lizdelis būdavo dar vienas būdas pažymėti savo teritoriją ir kitiems šunų protėviams parodydavo, kad ten nėra vietos įsibrovėliams.

Kodėl šunys tuštinasi pagal šiaurės-pietų ašį?

VIDEO: Dogs poop along magnetic fields, scientists say

Šunys ratus suka ne tik prieš miegą. Pasirodo, kai kurie lojantys keturkojai yra linkę tuštintis tik tūpdami lygiagrečiai Žemės magnetinio lauko šiaurė-pietų ašiai. Tokią išvadą mokslininkai padarė po to, kai net dvejus metus stebėjo 70 šunų tuštinimosi įpročius.

Tirti šunys priklausė 57 skirtingoms veislėms. Tuštindamiesi jie mėgo atsisukti į šiaurę arba į pietus ir, panašu, vengė šio proceso metu žiūrėti į rytus arba vakarus. Tokias išvadas mokslininkai surašė straipsnyje, kurį 2014 metais publikavo recenzuojamas leidinys „Frontiers in Zoology“. Bet iki šiol mokslininkai dar negali pasakyti, kokiu būdu šunys jaučia magnetinį lauką (ir ar apskritai jį jaučia) arba kodėl jiems būtent tokia tuštinimosi kryptis yra patogesnė už kitokią.

Kodėl katės užkasa savo išmatas?

VIDEO: Cat cannot hide his poop! | gato não consegue tapar seu cocô

Kad jau pradėta kalbėti apie tuštinimąsi, tai tęskime tą pačią temą. Kodėl naminės katės užkasa savo išmatas, tuo pačiu pritaškydamos kraiko aplink savo dėžutę?

Mokslininkai galvoja, kad išmatų užkasimo įprotis yra susijęs su atsargumu ir silpnesnės pozicijos pripažinimu. Laukinėje gamtoje plėšrūnai su jautriausia uosle, tikėtina, gali nesunkiai užuosti kačių šlapimą ir išmatas. Taigi, mažesnės ir silpnesnės katės pripažindamos savo poziciją mitybos grandinėje, nenori erzinti labiau dominuojančių gyvūnų, aiškina „Animal Planet“.

Tuo tarpu didžiosios laukinės katės, tokios kaip liūtai ir tigrai, išmatų neužkasinėja ir netgi jomis pasižymi savo teritoriją.

Gali būti, kad kai kurios katės savo išmatas užkasinėja dėl to, kad pripažįsta stipresnę savo šeimininko žmogaus poziciją, sako zoologas ir etologas Desmondas Morrisas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs