Kodėl šunys vizgina uodegomis?
Ar tiesa, kad naminiai šunys uodegas vizgina iš džiaugsmo? Tik iš dalies. Uodegos vizginimas, anot tyrimo, yra bendravimo būdas. Ir ne viskas, ką jums savo uodega nori pasakyti šuo, yra „Būk geras, pakasyk man už ausies“. 2007 metais atliktas tyrimas parodė, kad priklausomai nuo to, į kurią pusę labiau palinkusi vizginama uodega, skiriasi ir norima pranešti žinutė: jeigu uodega labiau pakrypusi dešinėn, šuo jaučia teigiamas emocijas. Jeigu kairėn – daugiau neigiamas emocijas.
Skirtumas tarp kairinio ir dešininio uodegos vizginimo gali būti susijęs su kairio ir dešinio smegenų pusrutulio skirtumais. Be to, 2013 metais žurnale „Current Biology“ publikuotas tyrimas parodė, kad kai šuo vizgina uodegą dešinėn, atsipalaidavę jaučiasi ir pro jį einantys kiti šunys, o jei vizginama kairėn, praeinantys šunys įsitempia.
Informaciją šuns uodega perduoda ir be vizginimo – pakanka pažiūrėti į jos padėtį. Aukštai virš stuburo iškelta uodega gali reikšti susijaudinimą, o paslėpta tarp galinių kojų – baimę, skelbia Amerikos Gyvūnų apsaugos nuo žiauraus elgesio bendruomenė.
Kodėl šunys vaikosi savo uodegą?
Bėgimas ratu apie savo ašį stengiantis pagauti savo uodegą, kuri, atrodo, yra prieš pat nosį... Tai yra vienas iš dažnai pastebimų kai kurių šunų užsiėmimų. Bet kodėl taip daroma? Šis galvosūkis (ir žmonėms, ir šunims) iš tiesų mena tuos laikus, kai šunys patys medžiodavo, nors šiandien jūsų kasdien šeriamas keturkojis tikriausiai tyso arba kur nors prie lovos, arba voljere. Savarankiškos medžioklės laikai praėjo, bet instinktas liko, tad kai prieš akis šmėsteli koks nors greitai judantis objektas, prasideda jo gaudynės, rašo „Canine Journal“. Žinoma, tai nėra vienintelė nepaliaujamo bėgimo mažu ratu priežastis – anot žurnalo, gali būti, kad šuo savo uodegą vejasi dėl to, kad ją kanda blusos arba erkės.
O jei uodegos vaikymasis yra visiškai nebekontroliuojamas, gali būti, kad tai yra šuniško obsesinio-kompulsinio sutrikimo ženklas, 2012 metais rašė žurnalas PLOS ONE. Tuo tyrimu nustatyta, kad šunys, gaunantis maisto papildų, tokių kaip vitaminai ir mineralai, savo uodegą vaikosi rečiau. Apskritai uodegos vaikymasis yra labiau būdingas bailesniems šunims ir tiems, kurie nuo savo motinų atskirti anksčiau už uodegų nesivaikančius šunis.
Kodėl katės „masažuoja“
Pasirodo, katės bet kokį po jomis esantį paviršių (kad ir šeimininko pilvą) „masažuoja“ ne todėl, kad ruošia guolį miegui. Ir nors mokslininkai tikslių tokio elgesio priežasčių išaiškinti negali, hipotezių jie turi. Populiariausia – kad tai yra iš vaikystės užsilikęs elgesys, kai kačiukas tokiu būdu masažuodavo savo mamos pilvą skatindamas pieno išsiskyrimą – apie tai rašoma 2016 metų leidinyje „Journal of Veterinary Behavior“.
Kita hipotezė – kad murklio protėviai labai, labai seniai tokiu būdu ruošdavo sau minkštą guolį ar vietą susilaukti palikuonių, o evoliucijos atmintis labai gera. Trečia hipotezė – kad „masažavimas“ yra dar viena rąžymosi forma, o rąžytis katinai labai mėgsta (ypač po ilgo pietų pogulio), rašo „PetMD“.
Kodėl katės tokios išrankios valgytojos?
Jeigu katė nusuka nosį nuo priešais ją padėto dubenėlio – nenusiminkite. Visų pirma, tai ne dėl to, kad duodate savo katei nevalgomą maistą – viso pasaulio rainiai yra labai išrankūs. Ir visai gali būti, kad toks išrankumas yra privalomas kačių elgesys.
Gali būti, kad katės priešais esantį maistą vertina ne pagal kvapą ir skonį, o taikydamos savo katiniškus instinktyvius skaičiavimus. 2016 metų „Royal Society Open Science“ žurnale buvo rašoma, kad kačių racione reikalingas 1:0,4 baltymų ir riebalų santykis. „Įvertinus tai, kad kačių maiste angliavandenių kiekis yra nereikšmingas, galima konstatuoti, kad apie 50 proc. per dieną suvartojamos energijos gauna iš baltymų, o dar 50 – iš riebalų“. O štai kokiu būdu katės nustato, ar joms tą akimirką labiau riekia baltymų, ar riebalų ir kaip sužino, kokios yra šių maisto elementų proporcijos dubenėlyje – tai jau kitas klausimas, į kurį dar niekas nesugebėjo atsakyti.
Kodėl katės krenta tik ant kojų?
Jeigu auginate katę (tiksliau, jeigu jūsų namie apsistojusi katė, kuri leidžiasi maitinama), tikriausiai esate matę jos tiesiog akrobatinių triukų einant siaurais ar nestabiliais paviršiais. Ir priverstinių nusileidimų nuo tų paviršių ant žemės. Bet kaip kiekvieną kartą katė idealiai nusileidžia ant letenų?
Štai kaip: visų pirma, katės yra sutvertos šokinėti, nes turi išskirtinai gerą pusiausvyros jausmą ir ypatingo lankstumo stuburą, kuriame slankstelių yra daugiau nei pas žmogų. Papildomi slanksteliai suteikia galimybę sukiotis dar ore ir tinkamą savo pusę atgręžti į žemę. Toks orientavimosi erdvėje refleksas yra būdingas ne tik katėms, bet ir, pavyzdžiui, jūrų kiaulytėms, triušiams, žiurkėms ir primatams, 2011 metų žurnale „Integrative and Comparative Biology“ rašė mokslininkai. Vos trijų savaičių sulaukę kačiukai būna įvaldę šį susiorientavimo kritimo metu refleksą, rašė 1984 metų žurnalas „Experimental Neurology“.
Tačiau kritimas tik ant kojų nereiškia, kad katės gali kristi iš bet kokio aukščio. 2004 metų leidinyje „Journal of Feline Medicine and Surgery“ rašoma, kad krentant iš aukščio, viršijančio 2 aukštų pastatą, katės jau gali susilaužyti galūnes, krūtinkaulį ir kitaip susižaloti.
Kodėl katės iškelia pasturgalį?
Dauguma kačių augintojų puikiai pažįstami su dar vienu savo augintinių elgesio ypatumu – katės mėgsta iškelti užpakalinę savo kūno dalį ir nuleisti žemyn priekinę. Ypač dažnai toks elgesys pastebimas kai glostoma katės nugara.
„Nors mums tai gali pasirodyti kaip įžeidžiamas katės gestas mūsų atžvilgiu, iš tiesų tai yra labai teigiamas katės atsakas į faktą, kad ką tik labai gerai pataikėte paglostyti“, – sakė kelių knygų apie kates autorė Pam Johnson-Bennett. O kur yra tas tinkamiausias kačių glostymo taškas, kurį palietus rainasis pasiekia ekstazę? Daugumai kačių – ant nugaros ties pačiu uodegos pagrindu. Bet reikia įspėti – esama ir tokių kačių, kurios tos vietos glostymui abejingos ar net priešiškos.
Pasturgalio iškėlimas, dar vadinamas lordoze, turi ir seksualinę potekstę. Nesterilizuota patelė savo pasturgalį gali kelti patinams rodydama, kad yra pasirengusi poruotis, rašo P.Johnson-Bennett.