Ar šunys sapnuoja?
Kai šunys prigula nusnausti, kartais jie iškeliauja į sapnų pasaulį. Šiuo atžvilgiu šunys, pasirodo, labai panašūs į žmones: dar 1977 metais atlikto tyrimo duomenimis, publikuotais žurnale „Physiology & Behavior“, šuns miego metu keičiasi greitų akių judesių (REM) ir gilaus miego fazės. To tyrimo autoriai stebėjo šešių pointerių veislės šunų miegą ir nustatė, kad 12 proc. šunų viso šunų gyvenimo sudaro REM fazė, 23 proc. – pati giliausia, lėtųjų bangų fazė. Žmonės sapnuoja REM fazės metu.
Nors mokslininkai tik įtaria, kad šunys sapnuoja, tų sapnų turinys yra dabar vykdomų tyrimų tema. Viena iš galimybių sužinoti, ką sapnuoja keturkojai – tai laikinai užblokuoti raumenis paralyžiuojančią smegenų tilto sritį: ją blokavus šunys realiai pradeda elgtis taip, kaip sapnuoja, kad elgiasi.
„Nustatėme, kad šunys daugiausiai sapnuoja šuniškus dalykus“, – sakė Britų Kolumbijos universiteto (JAV) profesorius emeritas Stanley Corenas, parašęs knygą „Do Dogs Dream? Nearly Everything Your Dog Wants You to Know“. Pointeriai iškėlę galvas ieškos susapnuotų paukščių, o dobermanai vaikysis susapnuotus plėšikus. Šunų sapnų tendencijos atrodo labai panašios į žmonių sapnų tendencijas“, – sakė profesorius, taip pat nustatęs, kad mažieji šunys sapnuoja trumpiau, bet dažniau už didelius.
Kodėl katės glaustosi?
Kai katė į jus trinasi savo galva, tai yra ženklas, kad šis gyvūnas priima jus į savo grupę, aiškina „PetMD“. Virš katės akių, bet žemiau ausų – kaip tik toje vietoje, kuria katė paprastai trinasi į žmones – esama kvapiųjų junginių liaukų. Iš jų išsiskyrusios medžiagos suteikia jums katės kvapo ir paverčia jus „savais“, aiškina P.Johnson-Bennett.
„Glaustymasis ir trynimasis yra ryšių mezgimo, socialinis, draugiškas elgesys. Kai jūsų katė glaustosi arba trinasi galva, ji palieka ten savo kvapą taip parodydama prieraišumą ir socialinį ryšį“, – sako P.Johnson-Bennett.