Mokslininkai penkiuose skirtinguose tyrimuose daugiau nei 500 žmonių paprašė įvertinti stereotipiškai nuobodžiausias savybes, pomėgius ir darbus.
„Deja, kai kurie žmonės yra suvokiami kaip itin nuobodūs“, – savo straipsnyje rašo komanda, vadovaujama Esekso universiteto psichologijos tyrėjo Wijnando Van Tilburgo.
„Mes tyrėme stereotipines nuobodžių kitų žmonių savybes, liepdami žmonėms jas sugeneruoti ir vėliau įvertinti [...] Šie rezultatai rodo, kad stereotipinis nuobodulio apibūdinimas gali turėti labai neigiamų pasekmių tarpusavio santykiams.“
Pirmuose dviejuose tyrimuose, kuriuose iš viso dalyvavo 463 žmonės, komanda paprašė dalyvių surašyti nuobodžių bruožų sąrašą, o tada juos įvertinti.
Savanoriai penkiems nuobodžiausiems darbams priskyrė duomenų analizę, apskaitą, mokesčius ir (arba) draudimą, valymą ir bankininkystę, o nuobodžiausi pomėgiai buvo miegas, religija, televizoriaus žiūrėjimas, gyvūnų stebėjimas ir matematika (vargšai matematikai!).
Paklausti apie stereotipinių nuobodžiautojų savybes, žmonės nurodė interesų ir humoro jausmo neturėjimą, skundimąsi, išsilavinimo nebuvimą bei monotoniškai skambantį balsą.
Nors ir smagu sugalvoti nuobodžiausius žmones, kokius tik galima įsivaizduoti, tačiau tie, kurie įžvelgia savyje minėtus bruožus, socialinėse situacijose gali patirti sunkumų.
Per kitus du komandos atliktus tyrimus, kai žmonėms buvo pateikiami įsivaizduojamų žmonių aprašymai pagal pirmajame tyrime nustatytas „nuobodumo savybes“, nuobodžiautojai buvo vertinami kaip stokojantys šilumos ir kompetencijos, todėl su jais vengiama užmegzti artimesnį kontaktą.
Dar blogiau – paskutinio tyrimo dalyviai, paklausti, kiek jiems reikėtų finansinės kompensacijos už laiką, praleistą su aprašytu „stereotipiniu nuoboda“, nurodė nemažas pinigų sumas, rašo „Science Alert“. Didėjant asmens nuobodumo lygiui, piniginė kompensacija siekdavo ir 300 dolerių už savaitę.
Šis tyrimas yra vienas pirmųjų, kuriame „nuobodžių žmonių“ stereotipas tiriamas įvairiose srityse, o turint šią informaciją svarbu bandyti šiuos stereotipus sugriauti.
Pavyzdžiui, komanda kelia klausimą, kodėl tyrimo dalyviai nuobodžius žmones taip pat laikė nekompetentingais, nors šios savybės nėra susijusios.