„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kokios spalvos yra vanduo: skaidrus, mėlynas ar žalsvas?

Mes pasaulį pažįstame į jį žiūrėdami. Tačiau kartais ne visai suprantame tai, ką matome. Su vandeniu susiduriate kasdien, bet ar pasakytumėte, kokia jo spalva?
Vanduo
Vanduo / „Fotolia“ nuotr.

Vanduo yra bespalvis – taip parašyta ne viename vadovėlyje ir straipsnyje internete. Ir iš tiesų, tai yra beveik tiesa. Daugelis vandens telkinių spalvą įgauna dėl vandenyje esančių priemaišų. Įvairūs dumbliai ar bakterijos vandeniui gali sutelkti žalsvą ar net rožinį atspalvį. Šiltuose, saulės šviesa turtinguose kraštuose (ypač ten darytuose vaizdo įrašuose ar nuotraukose) vanduo paplūdimiuose atrodo ryškiai mėlynas ir dėl to, kad jame atsispindi dangus. Tačiau vanduo ir pats nėra visiškai bespalvis.

Mūsų matoma spalva nusprendžiama pagal tai, kokio dažnio spindulius vienas ar kitas kūnas atspindi, o kokius sugeria. Vanduo praleidžia daugelį šviesos spindulių. Augmenija vandens telkiniuose gyvena ir kelių šimtų metrų gylyje, kur fotosintetina saulės šviesą ir praturtina vandenį deguonimi. Visgi saulės šviesa netrukdoma praeina tik porą metrų, o toliau jau yra sugeriama netolygiai.

Vanduo butelyje ar stiklinėje todėl ir atrodo permatomas, nes šviesa neturi problemų pereiti keliolika centimetrų vandens. O štai didesnis vandens kiekis lengvai praleidžia raudoną šviesą, o mėlyną atspindi. Todėl vandens spalva yra žalsvai mėlyna – jis yra tik beveik bespalvis. Per kuo didesnį vandens kiekį turi pereiti šviesa, tuo jo spalva ryškėja. Galiausiai, maždaug vieno kilometro gylio saulės šviesa jau nebepasiekia.

„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Fotografo užfiksuotas vaizdas iš užšalusio krioklio Minesotoje
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Fotografo užfiksuotas vaizdas iš užšalusio krioklio Minesotoje

Ledas, beje, elgiasi iš esmės taip pat. Plonas ledas yra bespalvis, o štai pažvelgus į storesnį ima ryškėti jo žalsvai melsvas atspalvis. Ledo paviršius, šerkšnas ir sniegas taip pat yra tik vanduo, nors jis ir yra baltas. Taip yra todėl, kad paviršius yra labai nelygus – jį dengia aštrūs ledo kristalai, kurie dėl savo daugybės skirtingų kampų atspindi didesnį šviesos kiekį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs