Vyriausybės parengtame apraše nurodoma, kad tuščios laikmenos mokesčiai bus renkami už pirmą kartą į prekybą išleistus įrenginius ir laikmenas, kurie naudojami asmeniniams įrašams kaupti.
Šiuos mokesčius galės susigrąžinti tie, kas jas naudoja savo profesinėje veikloje. Tai – televizijos, retransliuotojai, vaizdo ir garso įrašų gamintojai, kompiuterinių programų gamintojai ir kitos informacinių technologijų bendrovės, mokslinės ir švietimo įstaigos, sveikatos įstaigos, bibliotekos, muziejai, teatrai, kitos kultūros įstaigos ir kt.
Numatoma, kad mokestį autoriams prekybos įmonės turės mokėti kas ketvirtį. Surinktos lėšos už garso laikmenas bus dalijamas tolygiai, po trečdalį skiriant autoriams, atlikėjams ir fonogramų gamintojams. Mokesčiai už audiovizualines laikmenas ir įrenginius analogiškai bus paskirstytos autoriams, atlikėjams ir filmų gamintojams.
Už tuščias laikmenas surinkti pinigai toliau bus skirstomi pagal ankstesnes ir patobulintas metodikas: rinkos tyrimus, transliuotųjų pateikiamus grojaraščius, išleistų kūrinių tiražus ir kita.
Kūrėjai žada kultūros proveržį
Tuščios laikmenos mokesčius renkanti asociacija AGATA teigia, kad papildomas įrangos apmokestinimas kūrėjams suteiks antrą kvėpavimą. Esą dėl mažų tradicinių laikmenų, tokių kaip CD plokštelės, pardavimų, bet nemažėjančio nelegalaus turinio įrašinėjimo ir naudojimo jie netenka didelės dalies pajamų.
„Reikia pagirti, kad Andriaus Kubiliaus vyriausybė nepamiršo savo programos ir šalies kūrėjais rūpinasi ne tik pažadais ir strategijomis, bet konkrečiais ir efektyviais veiksmais. Netrukus ir visuomenė pajus teigiamą šio sprendimo poveikį“, – pranešime spaudai cituojama AGATA direktorė Agnė Masalskytė.
Muzikos autorius vienijanti asociacija NATA įsitikinusi, kad šie mokesčiai sudarys svarų indėlį ne tik kūrėjų gerovei, bet ir šalies kultūrai.
„Iš tiesų tik nedidelė dalis autorių išgyvena iš koncertinės veiklos – daugumai jų pats pirmas ir pagrindinis pajamų šaltinis yra kolektyvinio administravimo asociacijų paskirstomas atlyginimas. Tad išplėstas kompensavimas už tuščias laikmenas bus rimta paskata“, – sakė NATA valdybos narė Žaneta Daubarytė.
Jos teigimu, Vakarų šalyse priėmus atitinkamus vyriausybių nutarimus, autoriai ir atlikėjai įgijo daugiau pajamų ne tik pragyventi, bet ir šiuolaikinei įrangai įsigyti. Tuomet esą pastebimai išaugdavo ir kūrybos kokybė.
Primename, kad šįmet kovą įsigaliojus Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisoms, apmokestintų įrenginių sąrašas pasipildė tuščiomis atminties laikmenomis (atminties kortelės, USB atmintinės, išoriniai ir vidiniai kompiuterių atminties diskai ir kt.) bei skaitmenine įranga (garso ir vaizdo leistuvai, televizoriai su įrašymo funkcija, mobilieji telefonai, namų kino sistemos, muzikos centrai, radijo imtuvai, kopijavimo aparatai ir kt.).
Papildyta 16.10 val.: Paprašius patikslinti, kokie kokybiniai kultūros parametrai pagerės, kada ir kaip tai bus galima įvertinti, AGATA komunikacijos vadovas Marijus Širvinskas paaiškino, kad padidėjus išmokoms kūrėjai turės daugiau pinigų savo kūrybinei veiklai.
„Žinant, kad daug rimtų autorių – ne tik muzikos, bet ir literatūros, dailės, scenos meno – negali pasidžiaugti gausiais uždarbiais, tai papildomi pinigai neabejotinai leis jiems daugiau laiko skirti pagrindinei veiklai – kūrybai“, – teigė M.Širvinskas.
Ateityje visuomenę žadama informuoti apie poveikį kūrybos žmonėms konkrečiomis istorijomis.