Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kompiuterinių virusų medžiotojas Jevgenijus Kasperskis perspėja dėl kibernetinio karo pavojų

Kenkėjiškų kompiuterinių programų medžiotojas iš Rusijos, kurio bendrovė atrado virusą „Flame“, trečiadienį sakė, kad tikriausiai yra sukurta daug žalingų programų, taip pat pareiškė bijantis, kad gali įvykti itin pavojinga kibernetinė ataka.
Jevgenijus Kasperskis
Jevgenijus Kasperskis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Logiška manyti, kad kuriami nauji kibernetiniai ginklai ir galbūt esama užkrėstų kompiuterių, apie kuriuose nežinome“, – Jevgenijus Kasperskis, bendrovės „Kaspersky Lab“ įkūrėjas, sakė Tel Avivo universitete vykusios kibernetinio saugumo konferencijos kuluaruose.

„Kaspersky Lab“, kuri yra viena iš didžiausių pasaulyje antivirusinių programų gamintoja, nurodė, kad jos ekspertai atrado „Flame“ atliekant tyrimą, kurį inicijavo Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (ITU).

Panašu, kad šios atakos pagrindinis taikinys yra Iranas, o naujasis virusas buvo atrastas praėjus vos mėnesiui po to, kai šiitiška respublika paskelbė sustabdžiusi kito duomenis trinančio viruso plitimą, paveikusį jos naftos pramonės kompiuterinių tinklų tarnybines stotis.

Maskvoje įsikūrusi „Kaspersky Lab“ nurodė, kad šis virusas yra apie 20 kartų didesnis negu „Stuxnet“ – interneto „kirminas“, atrastas 2010 metų birželį ir paveikęs Irano branduolinius objektus.

Daugelis ekspertų mano, kad prie „Stuxnet“ išplitimo prisidėjo Izraelis.

Apžvalgininkai kėlė prielaidas, kad Izraelis taip pat gali būti susijęs su „Flame“, tačiau J.Kasperskis atsisakė diskutuoti šia tema, pažymėjęs, kad žalingosios programos kuriamos ne vien labiausiai šiuolaikinių technologijų srityje pažengusiose šalyse.

„Flame“ yra nepaprastai sudėtingas, bet manau, kad daug šalių gali sukurti tokį patį arba panašų virusą – netgi šalys, kurios šiuo metu neturi ekspertų“, – nurodė jis.

J.Kasperskio nuomone, JAV, Didžioji Britanija, Izraelis, Kinija, Rusija ir galbūt Indija, Japonija bei Rumunija turi pajėgumų sukurti tokią programą, tačiau nenurodė, kuri šalis galėtų būti atsakinga už „Flame“ paskleidimą.

Paklaustas, ar Izraelis padeda spręsti, ar apsunkina kibernetinio karo problemą, E.Kasperskis atsakė: „Ir viena, ir kita.“

Tačiau kiti analitikai teigė, kad naujasis virusas yra „griozdiškas“, nelabai įmantrus ir neatrodantis panašus į šalies, turinčios modernius techninius pajėgumus, kūrinį.

J.Kasperskio nuomone, „Flame“ sukūrimas galėjo kainuoti mažiau nei 100 mln. JAV dolerių, tačiau jis pažymėjo, kad tokios programos potencialiai gali padaryti milžinišką žalą.

„Kibernetiniai ginklai gali daugintis, o visame Žemės rutulyje gali būti atsitiktinių aukų – nesvarbu, kaip toli esate nuo konflikto, – sakė antivirusų kūrėjas. – Tai ne kibernetinis karas, o kibernetinis terorizmas, ir bijau, kad tai tik žaidimo pradžia.“

„Patikėkit, man baugu“, – pridūrė jis.

J.Kasperskis priminė „Stuxnet“ padarytą žalą ir masines paskirstyto atsisakymo aptarnauti (DDOS) atakas, kurios buvo paralyžiavusios Estijos informacinių technologijų sistemas, taip pat sakė, kad kita tokių atakų banga gali būti daug labiau niokojanti.

Pasak J.Kasperskio, vyriausybės turi bendradarbiauti, kad sustabdytų kibernetines atakas, kaip buvo pasielgta siekiant eliminuoti branduolinius, biologinius ir cheminius ginklus. Taip pat turėtų būti kuriamos naujos atsparesnės operacines sistemos, pridūrė jis.

„Bijau, jog tai pasaulio, prie kurio esame įpratę, pabaiga, – aiškino ekspertas. – Bijau, kad labai greitai pasaulis bus visiškai kitoks.“

J.Kasperskis sakė, kad kenkėjiškų programų, tokių kaip „Flame“ ir „Stuxnet“, gyvavimo laikas yra ribotas, tačiau perspėjo, kad gali būti kitų, dar neatrastų virusų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos