Kinijos įmonė „LandSpace“ antradienį iš Gobio dykumos paleido savo raketą „Zhuque-2“ ir netrukus pasiekė orbitą. Raketą stebinčios JAV kosmoso pajėgos patvirtino, kad paleidimas pavyko, trečiadienį tviteryje parašė astrofizikas Jonathanas McDowellas.
Raketa buvo varoma metaloksu – sudėtiniu skystu kuru iš metano ir deguonies. Kelios JAV bendrovės daugiausia dėmesio skiria metaloksu varomų raketų kūrimui, tačiau visoms joms nepavyko pasiekti orbitos.
Tarp jų – ir „SpaceX“ megaraketa „Starship“, kuri sprogo po pirmojo paleidimo balandžio mėn.
Tuo tarpu „Blue Origin“ raketos „New Glenn“ ateitis neaiški po to, kai birželio mėn. bandymų metu sprogo jos BE-4 variklis.
Degalai, kurių galima įsigyti iš kosmoso
Metaloksas yra geidžiamas kuras, skirtas giliojo kosmoso tyrimams ir daugkartinio naudojimo raketoms.
Šis kuras giriamas kaip pigesnis, stabilesnis ir ekologiškesnis už žibalą.
Kitas privalumas – jį būtų galima išgauti už Žemės ribų, pavyzdžiui, Marse. Tai patrauklu tokioms bendrovėms kaip „SpaceX“, kurios nori kolonizuoti Raudonąją planetą.
Kinijos privačios kosmoso įmonės veržiasi į kosmosą
Tai buvo tik antrasis „Zhuque-2“ paleidimo bandymas. Per pirmąjį paleidimą 2022 m. gruodį raketa patyrė anomaliją, rašo „Space“.
Nors sėkmingas paleidimas yra ryškus pasiekimas, jis nublanksta, palyginti su JAV kompanijų užmojais.
Bendrovės „SpaceX“ raketa „Starship“ yra maždaug 2,5 karto aukštesnė už „Zhuque-2“ ir ja siekiama nugabenti įgulą į Mėnulį. Tai labai apsunkina paleidimo procesą. Tuo tarpu „Relativity Space“ bando visiškai 3D spausdintuvu atspausdinti savo raketas – tai pirmas toks bandymas pramonėje.
Vis dėlto sėkmingas paleidimas yra dar vienas etapas sparčiai augančioje Kinijos kosmoso programoje, kuriai per pastaruosius penkerius metus pavyko iškelti į orbitą kosminę stotį su įgula, nuleisti marsaeigį Marse ir nusiųsti zondą į tolimąją Mėnulio pusę.
Privačios Kinijos kosmoso įmonės veržiasi į šią pramonę nuo 2014 m., kai vyriausybė atvėrė šį sektorių privačioms investicijoms, praneša „Reuters“. „LandSpace“ buvo viena iš pirmųjų ir geriausiai finansuojamų dalyvių, praneša „Reuters“.