Kova su virusais namie: ar galima įdarbinti namų elektroniką?

Koronavirusas privertė milijonus žmonių pirkti iki tol nepopuliarius ar net keistai atrodančius aksesuarus ar priemones, kurie padeda saugotis nuo virusų: kaukes, respiratorius, dezinfekcinius skysčius.
Ozonatoriai
Ozonatoriai / TOPO centro iliustr.

Pažangesni vartotojai neapsiriboja tik šiomis priemonėmis ir ieško dar efektyvesnių sprendimų: „Topo centro" ekspertai pastebėjo ir išaugusį susidomėjimą oro valytuvais ir ozonatoriais, rašoma pranešime.

Ozonas – ko gero galingiausias dezinfekavimo būdas

Ozonatoriai – tikrai nėra naujovė, juos plačiai naudoja įstaigos ir verslai. Jo veikimas paprastas – darbuotojams ar klientams nesant patalpose, paprastai naktį, į ventiliacijos sistemą yra kelioms valandoms įleidžiamos ozono dujos. Jos efektyviai naikina visų tipų virusus, bakterijas ir net pelėsį. Šią praktiką aktyviai taiko medicinos įstaigos, sporto klubai, viešbučiai, baseinai ar net daržovių sandėliai. Ozonas užtikrina patikimą patalpų dezinfekavimą ir jau pripažintas kaip ypač efektyvus kovojimo prieš Covid-19 virusą įrankis. Apie naktinį ozonatorių naudojimą pastarosiomis dienomis paskelbė ir LR Seimas.

Ozono privalumas lyginant su kitomis dezinfekcijos priemonėmis, pvz., UV spinduliais – didžiulė skvarba. Įjungus tokį įrenginį dujos pasiekia kiekvieną patalpos kampą ir net įsiskverbia giliai į baldus, pasiekdamos ne tik bakterijas, virusus ir pelėsius, bet ir dulkių erkutes. Lyginant su kitomis cheminėmis priemonėmis, ozonas taip pat yra žymiai lengviau pasišalina iš patalpų, o svarbiausia – nepalieka jokių kenksmingų nuosėdų, nes tai natūraliai gamtoje sutinkamos dujos: jo kvapą galima užuosti po smarkaus žaibavimo arba kur pušyne, nes pušys išskiria ozoną. Tik tuomet koncentracija labai maža, o veikiant prietaisui – didelė.

Naudojant šį prietaisą namuose, reikia būti ypač atidiems ir prieš pradedant naudoti reikia įsitikinti, kad patalpose nėra žmonių ar gyvūnų, bei nebūti namuose jam veikiant, o baigus ozonuoti – į patalpą rekomenduojama neiti 40 minučių po įrenginio išsijungimo.

P3 laboratorijoje, vadovaujamoje profesoriaus Li Zelino, atliktas tyrimas įrodė, kad ozonas efektyviai sunaikina 99,22 proc. SARS virusų, kurie priklauso tam pačiam koronavirusų tipui kaip ir Covid-19. Tiesa, efektyvumas priklauso ir nuo to, koks yra ozono koncentracijos lygis, todėl būtina paisyti gamintojo instrukcijų ir nebandyti mažu, nepakankamai galingu ozonatoriumi dezinfekuoti didesnę nei numatytą patalpą.

Įprastų oro filtrų veiksmingumas

Įprastų oro valytuvų veikimo principas paprastas: jie turi oro filtrą ir ventiliatorių. Dažniausiai naudojami HEPA filtrai, kurie buvo išrasti dar praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje. Nepaisant to, jie gali pagauti net 99 proc. ore esančių nešvarumų. Kokių nešvarumų HEPA filtrai nepagauna? Pačių mažiausių.

Kinijos mokslininkai nustatė, kad Covid-19 viruso dalelių dydis prasideda nuo 0,06 mikronų, o didžiausios dalelės gali siekti 0,14 mikronų dydį. Teoriškai HEPA filtrai sugauna 99,97 proc. ore esančių dalelių, kurių dydis prasideda nuo 0,3 mikronų. Ir teoriškai HEPA filtrai veikia kaip tinklelis, kitaip tariant – mažesnės dalelės tą tinklelį pereina kiaurai.

Visgi NASA mokslininkai nustatė, kad virusų dydžio daleles HEPA filtrai taip pat sugeba pagauti dėl jų vykstančios difuzijos, kai mažesnės virusų dalelės susijungia į didesnes.

NASA tyrimo rezultatus patvirtino ir Minesotos mokslininkai, tyrimą atlikę su dalelėmis nuo 5 iki 20 kartų mažesnėmis už koronavirusą. Nepaisant mažesnių teorinių HEPA filtro galimybių, jis sugebėjo išvalyti net 99,99 proc. minėtų dalelių.

Taigi HEPA filtrą naudojantys valytuvai, tokie kaip „Xiaomi Mi Air Purifier Pro" turėtų susitvarkyti ir su koronavirusu, sklandančiu ore, tačiau norintiems užtikrinto rezultato ir virusų naikinimo ne tik ore bet ir ant įvairių paviršių, ekspertai rekomenduoja rinktis ozono dujas gaminančius prietaisus, tokius kaip „HE-150R".

Verta pastebėti, kad HEPA filtrus naudojantys oro valytuvai orą tik prafiltruoja ir visos pavojingos dalelės sulaikomos filtro, o ilgainiui HEPA filtrų efektyvumas mažėja. Periodiškai keičiant filtrus galima turėti tikrai efektyvią apsaugą ir tyresnį orą namie. Tuo tarpu ozonatoriai visiškai sunaikina virusus ir bakterijas, jų efektyvumas išlieka ir po ilgo naudojimo laiko, tačiau juos naudojant, būtina griežtai paisyti naudojimo instrukcijų ir būti tikriems, kad jam veikiant patalpose nėra žmonių ar gyvūnų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų