Kovai su koronavirusu gali būti naudingi oro filtrai, virusus žudantys plazmos technologija

Pasaulis šiurpsta nuo naujausių žinių apie koronavirusą, o mokslininkai skuba išrasti kovai reikiamus ginklus. Delsimo kaina gali būti didžiulė – dar daugiau žmonių gyvybių. Tokiu metu ne vienam kyla klausimas – ar įmanoma gausiai žmonių lankomas erdves efektyviai ir saugiai nukenksminti nuo virusų? Pasirodo, tokie prietaisai – filtrai su plazmos technologija – pasaulyje egzistuoja jau kelerius metus.
Virusas
Virusas / 123RF.com nuotr.

Grėsminga statistika mus pasiekia kasdien – koronavirusu, pavadintu „Covid-19“, užsikrėtusių žmonių daugėja dešimtimis tūkstančių. Mirčių – sparčiai artėja prie pusantro tūkstančio. Taip pat skelbiamas ir išgijusių skaičius – jis savaitės viduryje perkopė 6 tūkst.

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja – jei į pavojų žvelgsime pro pirštus, šiuo virusu gali užsikrėsti per 60 procentų populiacijos. Turima omenyje bet kuri šalis – ne tik Kinija. Skaičiuoti galimus mirties atvejus jau nekyla ranka, nors kai kurie mokslininkai teigia – jei su virusu nebus kovojama, teoriškai aukų gali būti ir dešimtys milijonų.

Virusus žudo plazmos technologija

Natūralus klausimas – ar žmonių skruzdėlyne, kuriame daugelis kasdien būname, įmanoma neužsikrėsti pavojingais virusais? Pavyzdžiui, oro uostuose, poliklinikose, mokyklose ar tiesiog darbo biuruose?

„Įmanoma. Yra specialūs įrenginiai, kuriuos mes vadiname oro valymo ir dezinfekcijos prietaisais“, – atsako Dainius Cinaitis, UAB „Apiterapija“, pardavimų verslo klientams vadovas.

Pasaulis tokius naudoja jau keletą metų. Lietuvoje tai dar naujiena. Jis pademonstruoja keletą aparatų. Tai trijų skirtingų dydžių ir galingumų airių kompanijos „Novaerus“ gaminiai.

Mažiausias, skirtas nedidelėms erdvėms – apytiksliai iki 16 kvadratinių metrų. Tiktų nedideliam biurui ar kabinetui. Didesnis gali nukenksminti nuo mikroorganizmų dvigubai didesnės erdvės orą. Gal tai mokinių klasė ar gydytojo laukiamasis.

Pats didžiausias skirtas erdvėms, didesnėms nei 50 kvadratinių metrų. Tokie įrenginiai, teisingai paskirstyti, gali pasitarnauti ir oro uostų erdvėse virusų nukenksminimui.

Parenkant prietaisą konkrečiai patalpai taip pat reikėtų atsižvelgti į lubų aukštį. Nes esant nedideliam grindų plotui, bet aukštesnėms luboms, gali būti reikalingas galingesnis prietaisas, kad virusai būtų nukenksminti efektyviai.

„Turime žinoti, kad visi virusai ar bakterijos patenka ant paviršių. Aparatas valo būtent orą, kuriuo ir keliauja virusai. Galime paviršius apdoroti cheminėmis priemonėmis, tačiau rezultatas bus žymiai geresnis, jei išvalysime ir orą“, – aiškina pašnekovas.

Asmeninio arch. nuotr./Dainius Cinaitis
Asmeninio arch. nuotr./Dainius Cinaitis

Jokios chemijos

Lakios fantazijos žmonėms atmintyje turėtų iškilti legendinis 1990-ųjų filmas „Viską prisiminti“, kuomet po veiksmo kulminacijos, įjungus milžiniškus filtrus, oras Marso gyventojams staiga tampa švarus ir tyras.

Pasirodo, 30 metų senumo fantastika šiai dienai yra gerokai atgyvenusi. Realybė, apie kurią kalbame, yra arčiau vaiduoklių medžiotojų su plazminiais šautuvais.

Šiuolaikiniai mikroorganizmų nukenksminimo įrenginiai filtrais gali būti laikomi tik iš dalies. Sunaikinti virusus, bakterijas jokie filtrai nėra reikalingi. Ore esančios viruso dalelės ar bakterijos praeina pro plazmą – technologijų dėka sukurtą elektrinį lauką. Čia virusai būna visiškai sunaikinti ir grįžta į aplinką nekenksmingi.

Beje, didžiausias gamintojo modelis, turi 3 pakopų filtrų sistemą, kuri skirta jau nukenksmintų, „sunaikintų“ mikroorganizmų surinkimui.

Patys aparatai nenaudoja jokios chemijos ir į aplinką neskleidžia kenksmingų medžiagų. Žmonėms yra visiškai nepavojingi. Veikiant prietaisui žmonės drąsiai gali būti toje patalpoje.

Įprastai įjungtas prietaisas veikia nuolat ir nukenksmina orą erdvėse ne tik nuo virusų, bakterijų, bet ir alergenų, kvapų, lakiųjų organinių junginių, kur susirenka daug žmonių. Tai gali būti ligoninių ar poliklinikų laukiamieji, kompanijų ofisai, oro uostai, operacinės.

Organizatorių nuotr./„Novaerus“ filtras
Organizatorių nuotr./„Novaerus“ filtras

Kaukės – menka apsauga

Ankstesni tyrimai yra parodę, kad, išvalius orą nuo virusų ir bakterijų, sumažinama tikimybė užsikrėsti gripu, peršalimo bei kitomis infekcinėmis ligomis. Dėl tos pačios priežasties rekomenduojama patalpas reguliariai vėdinti, tačiau tai pavojų sumažina tik dalinai.

Dar vienas nemalonus faktas – ar žinojote, kad kaukės, apie kurių trūkumą Kinijoje taip dažnai dabar kalbama, vargiai apsaugos nuo virusų, jei su jais susidursime tiesiogiai.

Galima sakyti, kad jos labiau padeda apsaugoti kitus, jei jau esame viruso nešiotojai ir čiaudėdami ne visada spėjame prisidengti.

Apie tai prabyla ir pašnekovas, paaiškindamas jvairiose publikacijose minėtą faktą: „Juk ne veltui virusais užterštoje aplinkoje žmonės dirba su specialiomis viso kūno apsaugos priemonėmis. Tik tokia apranga gali efektyviai apsaugoti nuo pavojingiausių virusų.“

Dar vienas tyrimas atliktas vienoje Airijos ligoninėje. Jį užsakė pats oro valymo įrenginio gamintojas. Rezultatai parodė, kad jų prietaisai beveik 46 procentais sumažino ligoninės personalo sergamumą gripo, norovirusu bei kitomis infekcijų sukeltomis ligomis lyginant su laikotarpiais, kai prietaisai nebuvo naudojami. Iš to galima spėti, jog nemažai mūsų virusus pasigauname tiesiog darbe, kai kolega, norėdamas pademonstruoti savo pareigingumą, kabinete pasirodo karščiuojantis ir čiaudintis. Ar tikrai verta taip aukotis?

Organizatorių nuotr./„Novaerus“ filtras
Organizatorių nuotr./„Novaerus“ filtras

Virusų visiškai nelieka po penkių valandų

Dėl padidėjusio darbingumo tyrimo suklūsta tie, kurie mėgsta stebėti didėjantį savo įmonės pelną, tačiau visuomenei labiau rūpi nepriklausomi tyrimai, kurie parodo, ar iš tiesų aparatas veikia ir geba nukenksminti aplinką nuo užkrato.

Panašių nepriklausomų tyrimų jau buvo atlikta apie 15. Dar vienas didžiulis ilgalaikis tyrimas šiuo metu atliekamas Švedijoje ir jo išvados dar nėra paskelbtos. Vienas rimčiausių laboratorinių tyrimų su oficialiomis išvadomis buvo atliktas „Aerosol Research and Engineering laboratories“ laboratorijoje.

Tyrimo tikslas – ištirti prietaiso NV900 (dabartinis modelis NV800) efektyvumą prieš keturis biologinius aerozolius. Aparatui buvo „patiekti“ bakterinis, virusinis, dviejų rūšių bakterijų sporų biologiniai aerozoliai.

Nerūdijančio plieno kameroje, kurioje aplinka labai panaši į tą, kurioje mes visi gyvename, paskleistas ir virusinis biologinis aerozolis, kuris tyrime pavadintas MS2 Bacteriophage, apimantis plačią virusų grupę, į kurią įeina noroviruso, gripo, SŪRS, koronavirusai, RSV, ebolos, poliomelito bei rinovirusai.

Plazmos technologijai nėra svarbu, koks konkrečiai virusas sklando ore. Prietaisas per tam tikrą laiką efektyviai sunaikino visus išvardintus virusus.

Virusinio biologinio aerozolio koncentracija tiriamoje kameroje po valandos sumažėjo 98,44 procento. Po penkių valandų – 100 procentų – išnyko visai.

Natūralioje erdvėje 100 procentų virusų ar bakterijų niekada nesunaikinsime, nes mikroorganizmai egzistuoja visur ir nuolatos atsiranda iš įvairių šaltinių. Galime tik patikrinti dezinfekcinių ar kitų naudojamų priemonių veiksmingumą tiriamoje, apibrėžtoje, izoliuotoje erdvėje. Gal greitu metu rankas ne plausime, o dezinfekuosime „plazmos technologija“?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų