Kovo mėnesį brukalų platintojai naudojosi Hugo Chavezo mirtimi

Po gana ženklaus šlamštlaiškių kiekio augimo vasarį, pirmąjį pavasario mėnesį jo apimtys stabilizavosi ties 70,1 proc. riba. Tačiau dėl to vartotojai nenudžiugo – kenkėjiškų priedų dalis nelauktoje elektroninėje korespondencijoje gerokai padidėjo ir pasiekė 4 proc.
Elektroninis paštas
Elektroninis paštas / 123rf nuotr.

Kovą šlamšto siuntėjai dėmesiui atkreipti tradiciškai stengėsi naudoti švenčių temą, nepamiršdami ir karštų naujienų. Tarp pastarųjų, be abejo, pranešimai apie Venesuelos prezidento Hugo Chavezo mirtį.

Vieni pirmųjų į liūdną žinią reagavo internetiniai sukčiai. Vienas jų sukurtas laiškas buvo išsiųstas Venesuelos jūros uosto vadovo vardu – esą jis prašo padėti išsaugoti pinigus, gautus pardavus dyzelinį kurą Pietų Sudanui. Pirmame laiške sukčiai gavėjui už tarpininkavimą nežadėjo konkrečios pinigų sumos, tik vėlesniame susirašinėjime siūlomas piniginis paskatinimas.

Kiti laiškai buvo platinami saugumo tarnybos vadovo ir H.Chavezo artimo draugo vardu. Kaip visada „Nigerijos“ sukčiai labai lakios vaizduotės: „draugas“ turi prieigą prie pinigų, kuriuos miręs prezidentas esą laikė slaptos meilužės banko sąskaitoje, tad dabar tariamas draugas pasirengęs pasiūlyti laiško gavėjui 25 proc. nuo bendros sumos už pagalbą išimant lėšas.

Tai ne visi vartotojams gresiantys pavojai. Kenkėjiškas programas el. paštu platinantys sukčiai atnaujino netikrų laiškų, informuojančių apie viešbučių ir keltuvo bilietų rezervavimą, siuntimą. Pavyzdžiui, kovą buvo užregistruotas naujas netikrų laiškų, patvirtinančių kambario viešbutyje „Atlantic Hotel“ rezervaciją, protrūkis. Laiške, parašytame viešbučio vadybininko vardu, kenkėjai dėkojo gavėjui už rezervaciją ir skelbė, kad laukia jo atvykimo į viešbutį 2013 m. kovo 20 d. Kai tik gavėjas atversdavo prie laiško pridėtą „rezervacijos patvirtinimą“, kompiuteris buvo užkrečiamas Trojos virusu, kuris taikomas pinigams arba finansinei informacijai išgauti.

Geografiškai kovo mėn. daugiausia šlamšto buvo siunčiama iš JAV ir Kinijos – šių šalių teritorijose platinama daugiausia nelauktos elektroninės korespondencijos. Praėjusį mėnesį šioje srityje pirmavo Kinija, iš kurios išsiunčiamas ketvirtadalis viso pašto šlamšto. JAV įnašas nežymiai padidėjo ir ši šalis atsidūrė antroje vietoje.

„Kovą buvo jaučiamas stabilumas – ir siunčiamo šlamšto paskirstymo, ir jo siuntimo šaltinių, pirmiausiai JAV ir Kinijos, iš kurių išsiunčiama 43 proc. visų nepageidaujamų pranešimų, – komentuoja Tatjana Ščerbakova iš „Kaspersky Lab“. – Balandį tikimės, kad sumažės laiškų, naudojančių įvairių švenčių tematiką prekių ir paslaugų reklamai, tačiau labai tikėtina, kad atsiras „Velykų“ šlamšto rusų kalba. Tuo pat metu dėl dvigubai padidėjusio netikrų laiškų kiekio kovo mėn. vartotojams reikėtų apdairiau naudotis savo paštu. Tai pirmiausia susiję su sąskaitų socialiniuose tinkluose savininkais, į kuriuos nukreiptas trečdalis visų šlamšto atakų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų